Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejscowości widma... Wsie i miasta, które przestały istnieć

(decha)
Czeklin widnieje na mapach i w statystyce. Tylko.
Czeklin widnieje na mapach i w statystyce. Tylko. Katarzyna Chądzyńska
Po wielu miejscowościach pozostały tylko fundamenty budynków. Nie ma Czeklina, nie ma Berge, nie ma zabytkowych dzielnic Trzebiela i Gubina. Z lubuskiej mapy całkowicie zniknęły dziesiątki wsi i osad.

Czeklin

Czeklin w gminie Bobrowice. To całkiem spora miejscowość. Przynajmniej na mapie. W rzeczywistości to tylko krzyż na rozstajach polnych dróg.

Przed wojną był tu dworek myśliwski pruskiego arystokraty. Obok mieszkali łowczy, gajowy, ludzie dbający o wygody pana, a także kilku rolników. Po 1945 roku zjechali ludzie z kresów II Rzeczypospolitej, kilka osób z Wielkopolski. Zajęli ziemię i gospodarstwa. I tak miało być zawsze. Jednak w 1952 r. okazało się, że będziemy budowali rolnictwo kolektywne. Gospodarstwa scalono i utworzono zakład rolny należący do PGR Wełmice. W przyzakładowej wsi mieszkało jakieś 25 rodzin, a czekliński folwark gospodarował na 380 ha łąk i pól. Specjalnością były owce, które wędrowały na eksport. Stąd Czeklin uchodził za miejscowość zasobną.

U progu lat 70. powstał sklep, pojawiły się latarnie na ulicach. Na krótko. Problemy się rozpoczęły na przełomie lat 80 i 90. Najpierw wybudowano bloki mieszkalne w Wełmicach i mieszkańcom Czeklina polecono się przeprowadzić. Wielu pozostało. Jednak nieco później Czeklin - praktycznie całą wieś - sprzedano prywatnej spółce.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Berge

Zasieki (niem. Forst-Berge) - wieś w Polsce, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim, w gminie Brody. Do 1945 roku miejscowość Zasieki nie istniała, znajdowała się tutaj dzielnica niemieckiego miasta Forst o nazwie Berge. Łuzycka osada Berge ma korzenie średniowieczne, w XIII wieku wchodziła w skład latyfundium Herrschaft Pförten z siedzibą klucza w Brodach, a później od XIX wieku stanowiła prawobrzeżną część miasta Forst (Baršć). Jako dzielnica Forst Berge miało gwiaździsty układ ulic, które rozchodziły się od mostu. W północnej części dzielnicy ulokowano park. Pod koniec lat 30-stych władze III Rzeszy podjęły decyzję o ulokowaniu w południowo-wschodniej części Forst - Berge dużych zakładów chemicznych, których produkcja miała być przeznaczona do celów militarnych. Dziś są to okolice wsi Brożek nazywane "bunkrowym lasem". Pod koniec drugiej wojny Forst na lewym brzegu Nysy zostało doszczętnie zniszczone, a radziecka komendantura planowała zaniechać odbudowy. W 1951 roku Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zielonej Górze został zobowiązany do wdrożenia uchwały Prezydium Rządu z dnia 3.01.1951 r. w sprawie akcji robót rozbiórkowych, w celu pozyskania cegły rozbiórkowej na pokrycie potrzeb Państwowego Planu Inwestycyjnego.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Trzebiel

Wprawdzie pierwsze wzmianki pochodzą z początku XIV wieku (1301 rok), ale wiadomo, że miasto jest znacznie starsze. Rozwinął się na skrzyżowaniu ważnych szlaków łączących Gubin ze Zgorzelcem i Żary z Forst. Malowniczy, obfitujący w średniowieczne zabytki Trzebiel przestał istnieć w 1945 roku, czyli w tym samym czasie, gdy utracił prawa miejskie. I nie stało się to za sprawą zniszczeń wojennych, ale... rozbiórki. Wiele budynków przestało istnieć ponieważ materiał budowlany był potrzebny na odbudowę stolicy.
Trwa dyskusja nad odbudową rynku. Jednak jest to "zabawa" kosztowna, sama wycena może kosztować 100 tys. zł. Na razie należałoby odsłonić piwnice, aby odtworzyć układ parcel. niestety już wiadomo, że do przedwojennego charakteru trudno będzie wrócić, gdyż już został złamany układ - wymagałoby to zniszczenia już zbudowanych budynków...
Niestety nie zachowały się: szpital - stojący dawniej przed Bramą Gubińską oraz związany z nim kościół Św. Krzyża i ratusz - usytuowany kiedyś pośrodku rynku. Z pięknych murów obronnych pozostały tylko nikłe resztki.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

I wiele, wiele innych...

W ostatnich latach w wyniku włączenia do pobliskich miejscowości lub rozbiórki domów na mapie administracyjnej gminy Zabór już nie ma: Gęsin (niem. Gans Mühle) - osada leżąca koło Droszkowa, Kukawa (niem. Kukave) - osada w pobliżu Dąbrowy, Pątka (niem. Rabenmühle) - osada koło Zaboru, Przełaz (niem. Looser Fähre) - osada w okolicy Wielobłot, Przyrzecze (niem. Oderablage) - osada opodal Milska, Wielibórz (niem. Wildeborse) - osada koło Przytoku, Zapole (niem. Feld - Mühle b. Droschkau) - osada w pobliżu Droszkowa.

Przeczytaj więcej na www.gazetalubuska.pl/regiopedia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zlikwidowanych miejscowościach wpisz - na przykład "usunięte" w wyszukiwarce Regiopedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska