MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy biegali, by zebrać pieniądze na zakup aparatu USG. Zbiórka trwa nadal w Internecie [ZDJĘCIA]

Jan Mikuła
Zbąszynek przebiegł ponad 700  kilometrów
Zbąszynek przebiegł ponad 700 kilometrów Jan Mikuła
Łączy Nas Pomaganie… pod takim hasłem w niedzielę, 3 marca, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zbąszynku zostało zorganizowane wydarzenie o charakterze prozdrowotnym. Organizatorzy chcieli w ten sposób zebrać środki na zakup specjalistycznego aparatu USG dla mieszkańców gminy Zbąszynek.

Aparat ten zastąpi przestarzały sprzęt znajdujący się w gabinecie poradni ginekologiczno-położniczej w Zbąszynku przy ul. Długiej. Pracująca tam lekarz ginekolog-położnik musi wysyłać panie do innych ośrodków, bo nie może w niektórych przypadkach stwierdzić jednoznacznie przy badaniu USG stanu chorobowego.

Impreza miała różnorodny charakter. W ramach akcji „Zbąszynek mówi nie nowotworom” w specjalnie w tym celu podstawionym ambulansie wykonywano badania dzieci. Cały dzień pracowały wolontariuszki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku, które agitowały do rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zarejestrowano 63 osoby. Dla chętnych odbywały się szkolenia z pierwszej pomocy a także pierwsza pomoc w wirtualnej rzeczywistości. Również w tym dniu został zamontowany defibrylator, który w głosowaniu mieszkańców uzyskał akceptację w budżecie obywatelskim.

Aura tego dnia nie sprzyjała imprezie, chłód i deszcz na pewno wielu odstraszył, ale na przybyłych czekała grochówka i kiełbaska z ogniska oraz ciepłe napoje.

Główna część imprezy odbywała się na bieżni stadionu, tutaj Grupa Biegam Bo Lubię zorganizowała zbąszyneckie kilometry dobra. Każdy mógł przebiec lub przemaszerować wokół bieżni tyle razy ile zdołał.

Marcin Minta, kierownik OSiR Zbąszynek tak podsumował wydarzenie: - Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych mieszkańcy gminy Zbąszynek, w sile ponad 200 osób, pokazali moc, gdyż w akcji kilometry dobra pokonali na bieżni 1.773 okrążenia, co dało 709 km i 200 metrów! Wynik ten bardzo przybliżył zakup nowego aparatu USG. Liczyliśmy, że może uda się uzbierać około 60 km a tu wow! - mówi M. Minta.

Co warte podkreślenia, w akcji uczestniczyły dzieci, młodzież, osoby dorosłe. - Piękny obrazek, gdy na bieżni pojawiły się mamy z wózkami dziecięcymi pokazuje jak duża świadomość zdrowotna jest wśród naszych mieszkańców. Jedni schodzili zmęczeni a zaraz w ich miejsce pojawiali się następni, którzy chcieli pomóc - zaznacza M. Minta.

Ponadto mieszkańcy mogli dobrowolnie wrzucać również pieniądze do puszek i dzięki temu zostało zebrane dodatkowe 1.720 zł i 37 groszy. W sieci trwa cały czas również zbiórka pieniędzy na zakup aparatu USG pod adresem pomagam.pl/zbaszynek. - Dlaczego to robimy? Bo Łączy Nas Pomaganie - podkreśla kierownik OSiR-u.

W organizację niedzielnej imprezy zaangażowali się: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku, Stowarzyszenie Łatwo Pomagać, Grupa Biegam Bo Lubię Zbąszynek, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku, Zbąszynecka Akademia Piłkarska i wiele indywidualnych osób. Nie straszna była im aura – łączyło ich pomaganie i mogą być zadowoleni.

Co ważnego działa się w minionym tygodniu? Sprawdź!

POLECAMY: Zlot morsów w Wilkowie

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska