Mieszkańcy blokują rondo w Skwierzynie. Chcą budowy drogi S3...

  Mieszkańcy blokują rondo w Skwierzynie. Chcą budowy drogi S3 (wideo)

  (pik) (paw) (map)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Mieszkańcy blokują rondo przechodząc przez przejścia dla pieszych

  Mieszkańcy blokują rondo przechodząc przez przejścia dla pieszych ©fot. Jakub Pikulik

  Mieszkańcy Skwierzyny i przyjezdni z Deszczna zablokowali rondo w Skwierzynie. Na trasie tworzą się korki. Policja próbuje kierować ruchem, ale ludzie przechodzą po coraz to nowych przejściach - wokół ronda jest ich cztery. Protest ma potrwać co najmniej do godz. 15.00.
  Mieszkańcy blokują rondo przechodząc przez przejścia dla pieszych

  Mieszkańcy blokują rondo przechodząc przez przejścia dla pieszych ©fot. Jakub Pikulik


  Jak informuje nasz reporter, obserwujący miejsce protestu, kilkanaście minut temu mieszkańcy Skwierzyny zgodnie z ostrzeżeniami zaczęli przechodzić przez przejścia dla pieszych na rondzie w centrum miasta. Policja próbuje sterować ruchem, jednakże jest to trudne, bowiem mieszkańcy co jakiś czas zmieniają blokowane przejście dla pieszych. Wokół ronda jest ich cztery.

  Czytaj też: Trójki nie oddamy! Do stolicy płyną protesty i apele

  W związku z sytuacją na rondzie w centrum Skwierzyny, gdzie krzyżują się drogi do Zielonej Góry, Gorzowa i Poznania występuje blokada ruchu, przez co tworzą się korki.

  W proteście biorą udział również mieszkańcy Deszczna, którzy przyjechali z transparentami o treści: "Gmina Deszczno żąda budowy S3". Na jednym z transparentów mieszkańcy wyliczają ilość wypadków, kolizji, i ofiar śmiertelnych, jakie zdarzyły się na tym odcinku drogi w ciągu ostatnich 10 lat.

  Czytaj też: Na rondzie w Skwierzynie spokojnie, ale mieszkańcy przygotowują się do protestu

  Dlaczego protestują?

  W ciągu doby przez miasto przejeżdża około 20 tys. samochodów. Krajowa trójka podzieliła Skwierzynę na dwie części, a przejście z jednej strony ulicy na drugą trwa nawet kilka minut. Miejscowość może "uzdrowić" jedynie budowa trasy S3, dzięki której największy ruch wyniesie się z centrum. Więc gdy okazało się, że rząd robi cięcia i inwestycja jest zagrożona, ludzie nie wytrzymali.

  - Mieszkańcy czują się oszukaniu, bo gdy zobaczyli wycinany las pod przebieg drogi byli pewni, że S3 na pewno powstanie - mówi burmistrz Tomasz Watros. - W mieście dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych, pękają domy. Nie dziwię się, że ludzie nie wytrzymali.

  Dzisiejsza akcja mieszkańców jest pierwsza, ale podobno nie ostatnia. Popiera ją większość skwierzynian, a także mieszkańców pobliskich miejscowości.

  Jeśli droga nie powstanie, skwierzynianie są gotowi ją blokować nawet podczas finałów Euro 2012 (piłkarskie mecze będą odbywać się też w Poznaniu).
  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (61)

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018