O przebiegu nowej drogi mieszkańcy Łazu dowiedzieli się, kiedy w miejscowości pojawili się geodeci, którzy rozpoczęli pomiary na ich działkach. Jak sami twierdzą, o budowie trasy mówiło się już od bardzo wielu lat, rozważano wiele wariantów. W ich opinii wybrano opcję niekorzystną dla mieszkańców a informacja dotycząca projektu była lakoniczna i niedostateczna.
- Czujemy się oszukani, ponieważ nie zostaliśmy dostatecznie dobrze poinformowani o konsultacjach społecznych, które odbyły się w listopadzie 2015 roku w Zaborze – twierdzi Ryszard Bigaj, członek komitetu protestacyjnego mieszkańców. – Na to spotkanie byli zaproszeni mieszkańcy Droszkowa, którzy poruszali temat własnej obwodnicy. Osoby z Łazu nie mogły się przebić ze swoimi racjami. Zostaliśmy po prostu zakrzyczani – tłumaczy.
Marcin Wójcik z Łazu twierdzi, że mieszkańcy napisali w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Urzędu Marszałkowskiego. – W odpowiedzi, poprzez gminę, dostaliśmy m.in. informację, że rondo dojazdowe będzie znajdować się za naszą miejscowością. Jest to nieprawda, bowiem wedle projektu zlokalizowano je za pierwszymi budynkami oraz tablicą informacyjną Łazu – mówi M. Wójcik.
Mieszkańcy podkreślają, że obwodnica powinna omijać miejscowość. Natomiast budowa ronda w obrębie Łazu oraz przebieg drogi przez ogródki przydomowe spowoduje, że natężenie ruchu będzie jedynie większe. Nowa trasa ma w ich opinii przejąć część tranzytu z S3.
- Rondo i nowa droga odetną mnie zupełnie od miejscowości – twierdzi Katarzyna Żabińska, której dom znajduje się na skraju Łazu. Również Agata Wilanowitz ma wiele wątpliwości: - Moja działka ma zostać przecięta na pół przez nową drogę. Chcieliśmy tam postawić dom, ale teraz nie będzie to możliwe – skarży się kobieta. Ryszard Bigaj uważa, że decyzję o przebiegu drogi można jeszcze zmienić: - Skoro kilka razy zmieniano umiejscowienie nowego mostu to teraz można również zmodyfikować projekt obwodnicy. Jeśli będzie trzeba zaostrzymy nasz protest – przekonuje.
Co na to Urząd Marszałkowski? - Mieszkańcy Łazu, jak również całej gminy byli informowani w 2015 roku o nowym przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 - tłumaczy Jarosław Flakowski zastępca dyrektora departamentu infrastruktury i komunikacji. - Było to na etapie opracowywania koncepcji programowej budowy mostu przez Odrę. Zarząd Dróg Wojewódzkich w uzgodnieniu z wójtem gminy zorganizował konsultacje społeczne. Wójt wziął odpowiedzialność, za powiadomienie jak najszerszego grona mieszkańców wszystkich sołectw.
Jak twierdzi Jarosław Flakowski, na obecnym etapie prac nie jest możliwa korekta trasy. - W roku 2017 przeprowadzona została procedura zamówień publicznych na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Wtedy zawarta została umowa pomiędzy województwem lubuskim, Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz wykonawcą - twierdzi J. Flakowski. - Stanowisko dotyczące braku możliwości korekty trasy podyktowane jest również tym, że w przypadku jej zmiany, ZDW z mocy prawa narażony byłoby na unieważnienie umowy. Jeżeli miałaby nastąpić zmiana warunków realizacji zamówienia, ZDW obowiązany byłby przeprowadzić nowe postępowanie o udzielenie zamówienia. To mogłoby skutkować utratą dofinansowania ze środków UE a w rezultacie fiaskiem całego projektu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?