Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łużyckiego chcą mieć ocieplone bloki

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
- Spółdzielnia mało tu robi - mówi Marian Mora. - Obiecywano ocieplenie bloków, lecz u nas ocieplono tylko dwie ściany zewnętrzne...
- Spółdzielnia mało tu robi - mówi Marian Mora. - Obiecywano ocieplenie bloków, lecz u nas ocieplono tylko dwie ściany zewnętrzne... Mariusz Kapała
Osiedle jest jak miasto wielkości Kożuchowa. Kilka tysięcy mieszkańców. I tyle samo problemów. Dla lokatorów jednego z bloków przy ul. Rydza Śmigłego najważniejsze jest ocieplenie 176 mieszkań. Marzą też o boiskach, placach zabaw.

- Skrzyknęliśmy się w kilka osób tworząc nieoficjalną grupę inicjatywną, która ma doprowadzić do ocieplenia bloku przy ul. Rydza Śmigłego 7-35 - mówi Sławomir Kozieł. - Ale problem termomodernizacji dotyczy nie tylko nas. Na os. Łużyckim nie został ocieplony ani jeden budynek należący do zasobów Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Może to wina spółdzielni, choć wiem, że ludzie też różnie reagują...

- Spółdzielnia mało tutaj robi - uważa Marian Mora. - Obiecywano ocieplenie bloków, lecz nic się nie dzieje.

- Pan Sławek w grudniu zeszłego roku obleciał cały nasz blok zbierając podpisy "za" ociepleniem - dodaje Robert Rudiak. - Niestety, "za" było 48 proc. lokatorów, a spółdzielnia wymaga co najmniej 50 proc. plus jeden.

Rudiak, Kozieł i Ryszard Błażyński tworzą grupę inicjatywną, która zabiega o termomodernizację. Jednak, jak mówią, po wstępnych wyliczeniach kosztów dokonanych przez spółdzielnię część lokatorów się wystraszyła.

- Bo wyszło, że przez 10 lat należałoby płacić miesięcznie 90 zł, co dla wielu rodzin jest kwotą zbyt dużą - dodaje Rudiak i ma wątpliwości, czy nie są to wyliczenia "z sufitu".

- To nie jest ostateczna kwota, na pewno zweryfikuje ją przetarg na wykonanie ocieplenia - wyjaśnia Dariusz Maćkowiak, wiceprezes ZSM ds. techniczno-eksploatacyjnych. - Ale na razie teoretyzujemy, gdyż wiem, że tam nie ma woli większości mieszkańców. Jednak sprawę pozostawiam otwartą...
Łużyckie jest największym osiedlem spółdzielni. To właściwie miasto wielkości Kożuchowa, mieszczące się w granicach ulic: Łużycka, Dąbrówki, Wojska Polskiego, Wyszyńskiego.
- Mamy pocztę, a w tym samym kompleksie jest dom kultury, na który idzie 1,5 zł od rodziny, jest sklep Chata Polska, złotnik, stomatolog, poradnia zdrowia, niżej, w Mrowisku i obok kolejne sklepy i punkty usługowe, pod tym względem nie można narzekać - sugeruje S. Kozieł. - Natomiast przydałyby się place zabaw i porządne boiska, bo te wyasfaltowane za Gierka wyglądają już paskudnie.
- Na pewno jeszcze w tym roku zostanie zmodernizowanych pięć placów zabaw przy Wojska Polskiego 82, Krośnieńskiej 17-17a oraz 19, a także Rydza Śmigłego 7-35 i 62 - reaguje D. Maćkowiak.

Wędruję z grupą inicjatywną po osiedlu. Zdaniem panów przydałoby się więcej miejsc parkingowych, uporządkowanie absurdalnych znaków drogowych (nikt nie przestrzega niektórych zakazów ruchu lub wjazdu), poprawienie rozpadających się chodników. Zadbanie o klatki schodowe w domach, gdzie okna ledwie się trzymają. Jednak uparcie wraca sprawa termomodernizacji, gdyż...
- Ocieplenie zlikwiduje wilgoć w domach, pojawiający się na ścianach grzyb, a bloki wreszcie przestaną wyglądać jak slumsy - uważa R. Rudiak.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska