Mieszkańcy pamiętają o bohaterskich powstańcach [ZDJĘCIA,...

  Mieszkańcy pamiętają o bohaterskich powstańcach [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W Skwierzynie odsłonięto Pomnik Pamięci, poświęcony Powstańcom Wielkopolskim, którzy na początku drugiej wojny światowej zostali osadzeni w obozie karnym w tym mieście, a następnie wymordowani przez hitlerowców.
  W uroczystości wzięło udział kilkuset mieszkańców oraz wielu gości. M.in. wicewojewoda Robert Paluch, przedstawiciele ościennych gmin i władz powiatu
  1/63

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dariusz Brożek

  Pomnik stanął w Parku Konstytucji Trzeciego Maja. Powstał z inicjatywy władz miejskich.

  - Jego odsłonięcie wpisuje się w dwie ważne rocznice. Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i wybuchu Powstania Wielkopolskiego - zaznaczał burmistrz Lesław Hołownia, który kieruje komitetem budowy pomnika.

  W uroczystości wzięło udział kilkuset mieszkańców oraz wielu gości. M.in. wicewojewoda Robert Paluch, przedstawiciele ościennych gmin i władz powiatu oraz wnukowie powstańców, którzy zginęli w skwierzyńskim obozie.
  Zobacz galerię
  Odsłonięcie odbyło się w asyście kompanii honorowej wystawionej przez stacjonujący w Skwierzynie 35. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej - z salwą honorową i apelem poległych. O patriotyczną oprawę zadbali też uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych, który przygotowali polską flagę o długości 50 m. i podczas uroczystości stanęli z nią wokół pomnika.

  Autorem pomnika jest rzeźbiarz Adam Ratkowski ze Strzegomia. Jego dzieło składa się z trzech części. Na dwóch blokach o kilkumetrowej wysokości wykuł postaci powstańców. Na pierwszej przedstawił ich w mundurach z 1918 r., a na drugiej jako więźniów hitlerowskiego obozu. Za nimi stoi naturalnej wielkości powstaniec z karabinem w dłoniach.

  Zobacz zdjęcia z wmurowania kamienia węgielnego pod Pomnik gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Międzyrzeczu.
  Zobacz galerię
  Pomnik poświęcony jest Powstańcom Wielkopolskim, którzy pod koniec 1918 r. ruszyli do walki o polskość Zachodniej Wielkopolski. Niestety, mimo ich bohaterskiego zrywu w 1919 r. na mocy Traktatu Wersalskiego ówczesne powiaty skwierzyński i międzyrzecki zostały przyłączone do Niemiec. Do polskiej Macierzy wrócił natomiast powiat międzychodzki. Po rozpoczęciu drugiej wojny światowej i zajęciu Międzychodu, Niemcy deportowali powstańców do obozu karnego, prowadzonego przez gestapo w Skwierzynie. Część z nich została tam zamordowana, pozostali zginęli w forcie siódmym cytadeli poznańskiej.

  - To mało znany fragment historii tego miasta - zaznacza międzyrzecki regionalista Andrzej Chmielewski, który pracuję nad książką o pionierach, którzy w 1945 r. osiedlili się w Skwierzynie i przywrócili miastu polskość.

  Więcej na ten temat w środę, 12 września, w tygodniku „Głos Międzyrzecza i Skwierzyny”

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wielkie show w Zielonej Górze! Usłyszymy największe przeboje muzyki poważnej i rozrywkowej!

  Wielkie show w Zielonej Górze! Usłyszymy największe przeboje muzyki poważnej i rozrywkowej!

  Innowacyjna firma szuka pracowników! Obejrzyj wideo!

  Innowacyjna firma szuka pracowników! Obejrzyj wideo!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love