Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Skwierzyny chcą policjantów

Dariusz Brożek
Zdaniem mieszkańców, komisariat powinien byc czynny przez okrągłą dobę.
Zdaniem mieszkańców, komisariat powinien byc czynny przez okrągłą dobę. Dariusz Brożek
Władze Skwierzyny jako pierwsze w powiecie międzyrzeckim płacą funkcjonariuszom za dodatkowe patrole. Tymczasem nasi Czytelnicy twierdzą, że ich bezpieczeństwo poprawią całodobowe dyżury w miejscowym komisariacie.

Gminne pieniądze na dodatkowe służby policjantów to pomysł burmistrza Tomasza Watrosa. Zakceptowali go radni, którzy przyznali na ten cel 10 tys. zł. Dlaczego? Zdaniem przewodniczacego rady miejskiej Stanisława Ruckiego, mieszkańcy są teraz bezpieczniejsi.

- Policjanci zabezpieczają między innymi nasze imprezy. Mają większe uprawnienia od strażników i są od nich skuteczniejsi. Dlatego takie rozwiązanie jest dla nas bardziej korzystne - zapewnia.

Przewodniczący zaznacza, że w gminie był strażnik miejski, który dbał o sprawy porządkowe i zabezpieczał różne festyny. Sam nie mógł wiele zdziałać, dlatego władze postanowiły zlikwidować etat i przekazać dotację dla policji. O pieniądzach dla międzyrzeckiej komendy pisaliśmy 25 bm. w artykule "Gmina płaci policjantom za dodatkowe patrole". Potem dostaliśmy kilka telefonów w tej sprawie i pojechaliśmy do Skwierzyny przeprowadzić sondę na ten temat. Opinie były podzielone. Cześć naszych rozmówców chwaliła pomysł. Inni twierdzili jednak, że policja jest instytucją państwową i nie powinna korzystać z gminnych pieniędzy.

Prawie wszyscy przepytywani przez nas mieszkańcy twierdzili, że najlepszym lekarstwem na poprawę bezpieczeństwa będzie przywrócenie całodobowych dyżurów w miejscowym komisariacie. Chodzi o to, że od kilku lat jest on zamknięty w nocy. Jeśli dojdzie do jakiegoś zdarzenia, mieszkańcy muszą dzwonić do oficera dyżurnego w oddalonym o 20 km. Międzyrzeczu.

Zdaniem komendanta powiatowego policji nadkom. Radosława Mazura, obecne rozwiązanie jest bardziej korzystne dla mieszkańców. Wyjaśnia, że do całodobowej obsługi dyżurki potrzeba aż 11 policjantów. Na zmianie jest ich po dwóch, ale planując im grafik służb trzeba uwzględniać dni wolne od pracy i urlopy. - Teraz policjanci patrolują ulice, zamiast siedzieć przy telefonie. Dzięki temu mogą szybciej reagować, natomiast mieszkańcy są bezpieczniejsi - zapewnia.

Policjanci ze Skwierzyny obsługują też ościenne gminy Bledzew i Przytoczna. W nocy na tym terenie mają od kilku do kilkunastu wezwań.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska