Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Smolna Wielkiego wspólnie urządzili sobie miejsce spotkań. Centrum Rekreacyjne działa już ponad dwa lata!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Justyna Zbieralska sprawuje opiekę nad obiektem. W Centrum Rekreacyjnym jest codziennie
Justyna Zbieralska sprawuje opiekę nad obiektem. W Centrum Rekreacyjnym jest codziennie Aleksandra Pazda
Tuż pod Kargową, przed Chwalimiem, znajduje się wioska o nazwie Smolno Wielkie. Wieś z pozoru nie różni się niczym od pozostałych w tym regionie, jednak jest coś, co wyróżnia ją na tle innych. A mianowicie jest to… lokalna społeczność! Ludzie potrafią się tam skrzyknąć i wspólnie zrobić coś naprawdę wielkiego.

Ponad 2 lata temu mieszkańcy Smolna Wielkiego wpadli na pomysł, by w ich wsi powstało Centrum Rekreacyjne – miejsce od ludzi dla ludzi, z którego korzystać będą zarówno młodsi, jak i starsi. Jak powiedzieli, tak też zrobili. Wzięli sprawy w swoje ręce i urządzili sobie swój mały, wspólny kąt.

Nad przedszkolem miejskim były wolne pomieszczenia, które wymagały generalnego remontu. Lokalni przedsiębiorcy dostarczyli potrzebne materiały, a mieszkańcy zabrali się do roboty. Po kilku tygodniach lokal wyglądał nie do poznania. Na podłogach pojawiły się wykładziny sfinansowane przez gminę. Za pieniądze z funduszu sołeckiego kupiono profesjonalny sprzęt do siłowni, stół bilardowy i stół do ping-ponga.

Trwa głosowanie...

Czy takie działania społeczne są potrzebne?

Nie zapomniano również o najmłodszych – darczyńcy przynieśli do centrum zabawki, pluszaki i książki – tak powstała sala dla dzieci. Kilku mieszkańców postanowiło, że woli swój sprzęt do ćwiczeń udostępnić dla wszystkich i też doposażyli salę fitness. Jedno z pomieszczeń zostało wygłuszone, by mogły odbywać się tam zajęcia taneczne i zabawy. Tak właśnie, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, powstało Centrum Rekreacyjne.

Wspólnie wybudowaliśmy, wspólnie dbamy

- Każdy z nas coś od siebie wniósł. Jeśli ktoś nie mógł pomóc finansowo, to przychodził i pomagał przy remoncie. Wiele pań zaangażowało się w sprzątanie. Skoro to jest nasze, to musimy o to wspólnie dbać – przyznaje Aleksandra Tomczak, która od samego początku była zaangażowana w budowę centrum.

- Były głosy za, ale były też przeciw. Niektórzy uważali, że to pieniądze wyrzucone w błoto. Co nie znaczy, że teraz nie mogą z tych pomieszczeń korzystać. Jestem dumna, że mieszkańcy potrafią zadbać o to, by w lokalu zawsze było czysto. Chętnie korzystają ze sprzętu, spędzają tu wspólnie czas – wspomina.

Centrum Rekreacyjne działa na prostych zasadach – wystarczy pójść do sklepu Lewiatan, który znajduje się tuż przy budynku przedszkola, wpisać się na listę i wziąć klucz. Po skończonej zabawie wystarczy po sobie posprzątać i odnieść klucz z powrotem.

- Takiego miejsca brakowało w naszej wsi. Można się spotkać ze znajomymi, pograć w billarda, poćwiczyć. Nawet w Kargowej nie ma siłowni, a my, w takim Smolnie Wielkim, mamy! - przyznaje Justyna Zbieralska, która sprawuje teraz opiekę nad Centrum Rekreacyjnym. Jest tam codziennie i dogląda porządku. Robi to oczywiście w czynie społecznym, nieodpłatnie.

Najpierw była plaża…

To nie pierwsze miejsce w Smolnie Wielkim, które mieszkańcy postanowili dostosować do swoich potrzeb. Wcześniej dzięki lokalnej społeczności we wsi powstała tzw. plaża, miejsce do grillowania nad rzeką i boisko do siatkówki. Tam wybierają się letnią porą.

- Mamy więcej takich chlubnych momentów w naszej historii. Wiadomo, że bywa pomiędzy nami różnie, ale nigdy nie wpływa to negatywnie na realizację naszych pomysłów. Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia, m.in. chcemy wyremontować plac zabaw, który jest już w złym stanie – mówi Aleksandra Tomczak.

Mieszkańcy nie mogą się doczekać nowej ścieżki rowerowej. Inwestycja ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo rowerzystów

KARGOWA. Już niedługo rowerem z Kargowej do Smolna Wielkiego...

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska