Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Witnicy wydają książki. Ich sąsiedzi je czytają. Tak wygląda akcja witnickiej biblioteki

MBP Witnica
Repertuar jest nieograniczony. Od bajek dla dzieci przez powieści sensacyjne po teksty naukowe Zbigniewa Czarnucha.
Repertuar jest nieograniczony. Od bajek dla dzieci przez powieści sensacyjne po teksty naukowe Zbigniewa Czarnucha. MBP Witnica
Tylko w ciągu kilkunastu miesięcy witniczanie (obecni mieszkańcy gminy i pochodzący z niej) wydali sześć książek. Całkiem sporo. Każdego roku coś jest publikowane, a sąsiedzi autorów często o tym nie wiedzą. Stąd pomysł, aby zamieszczać na Facebooku filmiki, na których mieszkańcy M. i G. Witnica czytają fragmenty książek swoich krajanów.

„Repertuar” bez ograniczeń gatunkowych. Od bajek dla dzieci przez powieści sensacyjne po teksty naukowe Zbigniewa Czarnucha.

Termin „witnicki autor” traktowany jest szeroko. Obejmuje on wszystkie piszące osoby, które kiedykolwiek mieszkały na terenie dzisiejszego M. i G. Witnica. Zaliczona do nich została nawet pani Hilde von Lear, autorka wspomnień poświęconych życiu we dworze w Charlottenhof (obecnie Sosny).

Bibliotekarze liczą też na Przyjaciół mieszkających poza gminą, którzy zechcą przeczytać teksty witnickich autorów.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem projektu wpłynęło do biblioteki ponad trzydzieści filmików. Trzy z nich już zostały wyemitowane.

Fragmenty „Young power” Justyny Sucheckiej przeczytał Antoni Suchecki, uczeń SP w Dąbroszynie. (Pierwsze spotkanie autorskie promujące tę książkę odbyło się online w bibliotecznej grupie „Czytamy! – kwarantanna z książką”.)

Helena Musiał z zespołu "Cantores" zaprezentowała "Krajobraz z topolą" Ireny Dowgielewicz. Opisywana w powieści Topolnica to tużpowojenna Witnica. Przedstawiony fragment opowiada o trudnych relacjach polsko-niemieckich. Pani Helena wystąpiła w zaprojektowanym przed paroma laty witnickim stroju ludowym w barwach herbu miasta.

Amelia Kuśnierz, uczennica Zespołu Szkół Samorządowych, przeczytała fragmenty książki „Wędrówki tropem lądolodów - opowiadania o ostępach Puszczy Mosińskiej - historia lasów Nadleśnictwa Bogdaniec” Zbigniewa Czarnucha.

Biblioteka zaprasza do słuchania tekstów miejscowych autorów i czeka na kolejne filmiki. Można je przesyłać na adres [email protected].

Polecamy wideo: Co do zaoferowania ma w okresie pandemii biblioteka im. C. Norwida?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska