Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Żagania ratują cenny zabytek

Zbigniew Janicki 0 68 377 02 20 [email protected]
Podczas festynu na rzecz kościoła nie może zabraknąć gawęd historycznych. W ubiegłym roku z jedną z nich wystąpił profesor Jerzy Piotr Majchrzak.
Podczas festynu na rzecz kościoła nie może zabraknąć gawęd historycznych. W ubiegłym roku z jedną z nich wystąpił profesor Jerzy Piotr Majchrzak. Fot. Zbigniew Janicki
W ubiegłym roku mieszkańcy miasta zbierali pieniądze na ratowanie kościoła św. Krzyża. W tym roku na kolejnym festynie (27 września) cel będzie ten sam. Organizatorzy zapowiadają sporo atrakcji.

Zabytkowy kościół od lat dosłownie popada w ruinę, wilgoć wchodzi do środka przez nieszczelny dach, zaatakowała już fundamenty kościoła od strony Bobru. Aby walczyć ze zniszczeniami, powstał specjalny komitet organizujący Parafialne Spotkania z Muzami.

- Już zadziałaliśmy z fundamentami. Zabezpieczyliśmy je za pieniądze otrzymane za napisany przez nas projekt, z kasy miejskiej i za datki z ubiegłorocznego festynu - wyjaśnia działacz, pracujący także w Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości Adam Raciborski.
W tym roku najważniejsze jest zabezpieczenie przeciekającego wiekowego dachu. Wszystko jest na dobrej drodze. Z miejskiej puli na ten cel jest przeznaczone 50 tys. zł. Kolejna rata to będą pieniądze z festynu na ratowanie bezcennego zabytku. Odbędzie się on już w najbliższą niedzielę 27 września, na terenie poszpitalnym im. św. Doroty, przy ul. Żelaznej 1.

Rozpoczęcie o godz. 12.00. W programie uroczysta msza, a godzinę później - kiermasz taniej książki i loteria fantowa, konkurs plastyczny i warsztaty plastyczne, a także zwiedzanie z przewodnikiem kościoła św. Krzyża i kaplicy szpitalnej p.w. św. Doroty (w odstępach półgodzinnych).
Od godz. 14.30 do 17.30 zaplanowano występy muzyczne - Bella Fortuna z Moczynia, Złote Łany z Bożnowa, górale czadeccy Jodełki z Żagania i uczniowie ze szkoły muzycznej. W międzyczasie planowana jest inscenizacja legend żagańskich w wykonaniu uczniów z SP-3 i SP-7, a także spotkanie z radnymi Henrykiem Sienkiewiczem i Tadeuszem Wołoszynem oraz ogłoszenie wyników plebiscytu "Przedsiębiorca Roku 2008", organizowanego z inicjatywy ugrupowania Nasze Miasto - Nasz Powiat.

O 18.00 ogłoszenie wyników konkursów i loterii fantowej, a przy tym koncert kameralny w kościele, w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej.
Z kolejnego festynu zadowolony jest proboszcz parafii p.w. św. Józefa Grzegorz Polowczyk.
- Współpraca układa się znakomicie, z parafią i innymi organizacjami w mieście - podkreśla szefowa Towarzystwa Przyjaciół Żagania Halina Zyzańska. Wymienia m.in. szkoły, żagański oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, firmę Dekorgraf Jana Sosnowskiego, oddział żarski Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

W przedsięwzięcie angażują się te stowarzyszenia, zwykli żaganianie i parafia. Do akcji, jak zwykle włączają się także panie ze stowarzyszenia Rodzina Wojskowa. - Bardzo cenne jest wsparcie miejskiej biblioteki - podkreśla szefowa TPŻ. H. Zyzańska zadowolona jest z dorocznego kiermaszu taniej książki.
Ale to nie jest jeszcze ostatni punkt programu. Planowane są kwesty i aukcje na przykład z obrazami i ceramiką. Cel - budowa ławeczki dla Adama Stawczyka, zmarłego kila miesięcy temu żagańskiego regionalisty i radnego. - Były dyrektor pałacu szczególnie angażował się w nasz festyn - przypomina H. Zyzańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska