Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie +? Być może w gminie Łagów

Alicja Kucharska
- W Toporowie jest odpowiedni teren - mówi wójt
- W Toporowie jest odpowiedni teren - mówi wójt Alicja Kucharska
Wójt zadeklarował chęć uczestnictwa w rządowym programie Mieszkanie Plus.

Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie i niekorzystną sytuację mieszkaniową na terenie naszej gminy zależy nam, by przystąpić do rządowego projektu „Mieszkanie plus” - mówi Czesław Kalbarczyk, wójt gminy Łagów.

Wstępna deklaracja
W tym celu, wójt wysłał pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w którym zadeklarował zainteresowanie i współpracę na każdym etapie procesu wdrożenia założeń programu. Z ministerstwa otrzymał także odpowiedź zwrotną. „Realizacja założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego, ma zapewnić wsparcie dla inwestycji mieszkaniowych”. - Wsparcie, a więc nie wykonanie - dodaje wójt. - Program można zrealizować w oparciu o trzy filary proponowane przez ministerstwo.

Rządowy program ma wspomóc mniej zamożne rodziny w dostępie do mieszkań, które mają problem, by znaleźć takowe na rynku komercyjnym.

Zgodnie z założeniami programu, mają powstawać mieszkania na wynajem, ale z opcją, by następnie najemca stał się jego właścicielem. Pierwszy filar zasadza się na wykorzystaniu nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. Drugi filar to budowa mieszkań przy uczestnictwie budownictwa społecznego, gdzie wsparciem zostanie objęte budownictwo komunalne, spółdzielcze czy społeczne. Inwestorami mogą być: samorządy terytorialne, organizacje pożytku publicznego, towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie czy spółki gminne. Trzeci filar to wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe, czyli tzw. subkonta, na których można odkładać środki, które mają być przeznaczone na remont.

Mieszkania budowane na gruntach Skarbu Państwa mają być tańsze. Nie będzie ograniczeń wiekowych, by ubiegać się o mieszkanie. Kryteria dochodowe będą brane pod uwagę, ale wyższe dochody mają nie oznaczać, że mieszkanie nie zostanie przyznane.

- Pierwszy filar jest dla nas najbardziej korzystny. W Toporowie znajduje się działka o powierzchni 1,7 ha, która jest własnością Skarbu Państwa - dodaje Cz. Kalbarczyk.

A grunty gminne?
Czy są grunty gminne, które wpisywałyby się w założenia programu? - W Łagowie Kolonia mam jedną działkę, którą chcielibyśmy sprzedać w drodze przetargu, a uzyskane pieniądze przekazać na cele inwestycyjne w gminie - zaznacza. - W mojej ocenie, korzystna jest także możliwość, w której mieszkania mogą budować przedsiębiorcy. Chciałbym wrócić do rozmowy dotyczącej nieużytkowanych bloków w Żelechowie. Podmioty mogą uzyskać nawet dofinansowanie w wysokości 30-55 proc. kosztów przedsięwzięcia. Z ministerstwem chciałbym jednak zrealizować założenia pierwszego filaru. Liczę, że się uda - dodaje.

Jak wyjaśnił nam wójt, w najbliższym czasie zostanie powołana komisja mieszkaniowa, która zajmie się uporządkowaniem ewidencji mieszkań należących do gminy. - Pojawiają się informacje, że jedna osoba mieszka na 70 metrach kwadratowych, a rodziny wielodzietne na 20. Są też powierzchnie nieużytkowane, które chcemy zaadaptować na mieszkania - wyjaśnia wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska