Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla wnuczki w spadku po dziadku. Co zrobić, gdy nie ma testamentu?

(gm)
Piotr Romanowski, asesor notarialny
Piotr Romanowski, asesor notarialny fot. archiwum
Ojciec Czytelniczki miał przepisać mieszkanie wnuczce. Niestety, zmarł i nie zostawił testamentu. Co w takiej sytuacji można zrobić radzi specjalista.

* Zmarł mój ojciec. Jego spadkobiercami jesteśmy ja oraz moja siostra. Wolą ojca było, aby jego mieszkanie po jego śmierci otrzymała jego wnuczka, czyli moja córka. Niestety nie sporządził testamentu w którym to mieszkanie przepisałby na moją córkę. Co teraz można zrobić? - pyta Czytelniczka.

Odpowiada Piotr Romanowski, asesor notarialny:

- W opisanej sytuacji należy najpierw przeprowadzić postępowanie spadkowe o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd orzeknie najprawdopodobniej, że spadek nabywa pani oraz siostra w udziałach po 1/2. Spadek trzeba będzie zgłosić do opodatkowania w urzędzie skarbowym.
Jednakże z uwagi na fakt, że jesteście panie najbliższą rodziną, nie trzeba będzie płacić podatku. W kolejnym etapie można już dokonać darowizny mieszkania wchodzącego w skład spadku na pani córkę. Niestety od udziału darowanego przez pani siostrę pani córce, trzeba będzie zapłacić podatek od darowizn. Można by więc rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie odrzucenie spadku przez pani siostrę oraz jej dzieci tak aby pani stała się jedynym spadkobiercą. I następnie jako wyłączna właścicielka mieszkania, aby przekazała je pani w drodze darowizny swojej córce. Wtedy nie będzie podatku od darowizn. Wybór konkretnego rozwiązania najlepiej skonsultować z notariuszem, biorąc pod uwagę koszt obu wariantów postępowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska