Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Witnicy. Czy inwestycja dojdzie w końcu do skutku? Pomysł nie wszystkim się podoba

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Tak ma wyglądać budynek w Witnicy, w którym powstaną mieszkania w ramach rządowego projektu Mieszkanie Plus.
Tak ma wyglądać budynek w Witnicy, w którym powstaną mieszkania w ramach rządowego projektu Mieszkanie Plus. materiały UMiG Witnica
O Mieszkaniu Plus w Witnicy mówi się dużo, ale na razie dzieje się niewiele. Działka, na której ma powstać blok, stoi pusta. Wiosną mają tu ponownie ruszyć badania archeologiczne. A co w budową? Burmistrz zapowiada nowy termin i chwali rządowy program. Nie wszystkim się on jednak podoba...

W lutym 2019 r. w Witnicy z wielką pompą zorganizowano konferencję prasową, na której burmistrz Dariusz Jaworski i przedstawiciele Państwowego Funduszu Rozwoju Nieruchomości zachwalali zalety programu Mieszkanie Plus. Prace budowlane miały ruszyć w pierwszym kwartale 2020 r. Ściągnięto nawet koparkę, która przerzucała ziemię w miejscu planowanej inwestycji i robiła „tło” dla władz miasta i przedstawicieli rządu. Od tego czasu działka przy ul. Poprzecznej stoi odłogiem i zarasta chwastami.

Mieszkanie Plus w Witnicy. Gmina ma już projekt

Burmistrz Witnicy zapewnia, że choć inwestycja odwleka się w czasie, to gmina wciąż jest zdecydowana budować mieszkania w ramach rządowego programu.

– Mamy już gotowy projekt budowlany, są wizualizację budynku. Będzie miał dwuspadowy dach, nawiązujący do architektury Witnicy. Będzie też bezpiecznie. Blok będzie tworzył dziedziniec, na który będzie jedno wejście. Będzie to więc coś w rodzaju zamkniętego osiedla – tłumaczy D. Jaworski.

W ramach inwestycji ma powstać 77 mieszkań. Będą tu 30-metrowe kawalerki, mieszkania dwupokojowe i 60-metrowe M3. Na parterze znajdzie się miejsce na lokale handlowe i usługowe. – Wpływy z wynajmu będą przekazywane na utrzymywanie budynku – zaznacza burmistrz. Włodarz Witnicy dodaje, że problem w mieszkaniami w gminie jest ogromny. – Szacujemy, że około 200 rodzin potrzebuje nowego lokum. Na terenie Witnicy mieszkań do wynajęcia jest bardzo niewiele, a jeśli już są, to koszty najmu są olbrzymie. Chcemy to zmienić – mówi D. Jaworski.

Przetarg na budowę Mieszkań Plus w Witnicy w 2021 r.?

Burmistrz zapewnia, że gmina jest na etapie gromadzenia dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu na budowę mieszkań. Najpierw jednak w miejscu, gdzie powstanie blok, muszą zostać przeprowadzone badania archeologiczne. Takie prace były już tu prowadzone, jednak konieczne jest ich kontynuowanie. – Szkoda, że burmistrz nie zawarł tych wydatków w tegorocznym budżecie gminy, tylko poprosił radnych o przesunięcie około 90 tys. zł na ten cel. To dziwna sytuacja – przyznaje Artur Stojanowski, przewodniczący rady miasta w Witnicy. Tymczasem burmistrz jest przekonany, że przetarg uda się ogłosić jeszcze w tym roku, a prace budowlane ruszą najpóźniej na początku 2022 r.

Przeczytaj też:

Kto będzie mógł się starać o Mieszkanie Plus w Witnicy?

Aby móc starać się o mieszkanie z rządowego programu, trzeba będzie spełnić dwa podstawowe warunki:

  • - brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  • - zdolność czynszowa.

Jakie będą koszty wynajmu mieszkania? - Czynsz będzie obliczony według metrażu danego mieszkania. Szacujemy, że dla metrażu 60 metrów kwadratowych będzie wynosił w okolicy 1100-1200 zł miesięcznie. Jeżeli osoba wynajmująca mieszkanie będzie miała niskie dochody, będzie się mogła starać się o dofinansowanie z rządu w wysokości do 400 zł miesięcznie. Będzie też możliwość wykupu mieszkania na własność – wylicza burmistrz Jaworski.

Mieszkanie Plus w Witnicy – część radnych jest przeciwna

Nie wszyscy są zwolennikami budowania Mieszkania Plus w Witnicy.

– Mam wielkie wątpliwości co do zasadności tej inwestycji. Będziemy musieli wziąć kredyt na tę inwestycję, który obciąży budżet gminy na 30 lat. Przez ten czas będziemy musieli spłacić 30-40 mln zł. To ponad połowa rocznego budżetu! A przecież nie możemy wygospodarować nawet środków na budowę dróg – mówi A. Stojanowski.

Jego zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie około 30 mieszkań na ul. Traugutta systemem publiczno-prywatnym w ramach TBS. – Burmistrz zaniża wysokość czynszu za Mieszkanie Plus. Ta opłata będzie wynosiła 20-24 zł za metr – mówi przewodniczący rady miasta. Jego zdaniem sprawa budowy mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus wcale nie jest jeszcze przesądzona, ponieważ radni mogą się z tego wycofać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska