Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minęła kolejna rocznica wybuchu w Czarnobylu. Mieszkaniec Nowej Soli był tam, gdzie ciarki czuje się, jak nigdzie. Zobacz te zdjęcia

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Czarnobyl, czerwiec 2021 roku
Czarnobyl, czerwiec 2021 roku Mateusz Jakubowski
1 maja 1986 roku prosto z pochodu szło się do ośrodka zdrowia lub szkoły po płyn Lugola. Do dzisiaj wiele osób pamięta ten smak. Kojarzy się z Czarnobylem. To miejsce w 2021 roku odwiedził mieszkaniec Nowej Soli.

Przypominamy artykuł z 1 maja 2022 roku

Czarnobyl. Zdjęcia z miejsca wybuchu

26 kwietnia 1986 roku, o godz. 1.23 doszło do eksplozji czwartego reaktora w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Bezpośrednią przyczyną było podwyższenie mocy reaktora, gdy ta podczas testu spadła bardziej niż planowano. Skutkiem wybuchu były ogromne ilości radioaktywnych substancji w atmosferze. Powstałe promieniowanie było 400-krotnie większe niż zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę

- Byłem tam na początku czerwca, tamtego roku. W samym mieście Czarnobyl spędziłem blisko tydzień. Łącznie z noclegiem w hotelu w mieście Czarnobyl. Miejsce, w którym doszło do największej tragedii, zasługuje by je odwiedzić i poznać dokładną historię. Wrażenia są i były niesamowite - podkreśla Mateusz Jakubowski z Nowej Soli.

Mateusz przyznaje, że eksplorowanie opuszczonego miasta Prypeć, potrafiło przyprawić o ciarki.

- W jeden dzień, miasto tętniące życiem, zatrzymało się w czasie. Mam nadzieję że uda się jeszcze w tym roku, wrócić do tego miejsca - liczy nowosolanin.

Czarnobyl, czerwiec 2021 roku

Minęła kolejna rocznica wybuchu w Czarnobylu. Mieszkaniec No...

Po wybuchu. Tereny na zdjęciach

Mateusz Jakubowski opisuje, że płyta betonowa, którą można zobaczyć na jednym ze zdjęć znajduje się w mieście Czarnobyl.

- Każdy z punków umiejscowiony na płycie to miejscowości, które zostały albo zrównane z ziemią i wysiedlone, a niektóre nadal istnieją i nieoficjalnie mają mieszkańców. Niektórzy - tzw. Samosioły - dobrowolnie wrócili do swoich domów po przymusowym wysiedleniu. W niektórych miejscowościach mieszka od 1 do 10 mieszkańców - wylicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto