Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniówka pod rządowym parasolem

Stefan Cieśla 0 95 722 57 72 [email protected]
Minister Piotr Styczeń odpowiada w resorcie za mieszkalnictwo i procesy legislacyjne (fot. Kazimierz Ligocki)
Minister Piotr Styczeń odpowiada w resorcie za mieszkalnictwo i procesy legislacyjne (fot. Kazimierz Ligocki)
Rozmowa z Piotrem Styczniem, wiceministrem infrastruktury.

- 23 października Sejm zmienił kolejny raz ustawę o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Jakie nowości ona wprowadza, kiedy wejdzie w życie?

- Jest jeszcze w kraju ok. 100 tys. osób obciążonych starymi kredytami mieszkaniowymi i liczymy, że w 2018 r. zostanie już tylko niewielka grupa takich dłużników. Stanie się tak m.in. dlatego, że zmieniona ustawa przewiduje umorzenie w całości 31 grudnia 2017 r. odsetek wszystkim tym, którzy przez 20 poprzednich lat spłacali regularnie kapitał i odsetki. Zostanie im tylko do spłaty kapitał, z reguły minimalny. Ci którzy zechcą się oddłużyć wcześniej i spłacić kapitał jednorazowo, będą mogli skorzystać z 50 proc. redukcji odsetek. Ustawa przewiduje także możliwość spłaty przez spółdzielnie mieszkaniowe takich kredytów, z wykorzystaniem możliwych ulg, a potem przerzucenia spłaty na członków, ale już na lepszych warunkach, bo bez odsetek. Na taką spłatę musi się zgodzić walne zgromadzenie, spłata dotyczyć może także wybranych budynków. Ustawą zajmuje się obecnie Senat, jeśli nie wprowadzi poprawek, podpisze ją prezydent, aby weszła w życie od nowego roku.

- Jakie jeszcze nowości w mieszkaniówce wejdą w życie w przyszłym roku?

- W Senacie znajduje się nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, w której m.in. zmienione zostaną zasady wynajmu mieszkań. Wynajmujący i lokator zawierać będą umowę w formie aktu notarialnego, w którym lokator w razie zagrożenia eksmisją w wyniku zalegania z czynszem, zrzeknie się prawa do lokalu zastępczego. Wynajmujący będzie miał gwarancję, że takiego dłużnika będzie się mógł pozbyć z mieszkania. Ale będzie musiał taką umowę w ciągu siedmiu dni zarejestrować w Urzędzie Skarbowym i płacić 8,5 proc. zryczałtowanego podatku od dochodu z najmu. Chcemy w ten sposób zmniejszyć szarą strefę wynajmu mieszkań i zwiększyć wpływy podatkowe do budżetu państwa, szacowane na 80 - 400 mln zł. A z drugiej strony zachęcić inwestorów do kupowania mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Chodzi o osoby fizyczne, a nie firmy czy developerów. Liczymy że w ten sposób zagospodarowanych zostanie w kraju ok. 60 tys. wolnych obecnie mieszkań

- W prasie pojawiły się informacje, że rząd wycofuje się z programu kredytowego ,,Rodzina na swoim’’. Czy to prawda?

- Nie, nie wycofujemy się z programu ,,Rodzina na swoim’’, chociaż myślimy o ograniczeniu go tylko do nowych mieszkań. Jak dotąd ok. 40 tys. młodych rodzin skorzystało z kredytu preferencyjnego na pierwsze mieszkanie. Chcemy natomiast rozszerzyć program na ,,singli’’, czyli gospodarstwa jednoosobowe. Ale to także będzie musiało być pierwsze mieszkanie takiej osoby, a jego powierzchnia nie będzie mogła przekraczać 50 m kw. Opinie o wygaszaniu programu pomocy kredytowej, pojawiły się być może w związku z planami resortu zreformowania towarzystw budownictwa społecznego. Do końca listopada przygotujemy założenia zmian, przewidujące m.in., że TBS-y będą mogły sprzedawać mieszkania lokatorom, ale nie według wartości rynkowej, tylko na podstawie aktualnej wyceny rzeczoznawcy. Nowe mieszkania lokatorzy będą mogli kupić w TBS po wpłacie 30 proc. jego wartości, a potem, aby stać się jego właścicielem, spłacić będą musieli resztę kredytu w ciągu dziesięciu lat.

- Ale na pewno od nowego roku znikną mieszkania ,,za złotówkę’’...

- Tak, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008 r., nowe zasady wykupu mieszkań wynikać będą z uchwał walnego zgromadzenia każdej spółdzielni. Każda z nich indywidualnie będzie mogła określić warunki finansowe wykupu mieszkań oraz wysokość umorzenia pozostałego do spłaty kredytu. Ale najwyższe umorzenie nie będzie mogło przekraczać 50 proc. kredytu. Każdy kto złoży wniosek do 31 grudnia tego roku, wykupi mieszkanie na dotychczasowych zasadach.

- Dziękuję.

Piotr Styczeń ma 52 lata, ukończył administrację na Uniwersytecie w Szczecinie, od 1999 do 2005 r. był prezesem spółdzielni mieszkaniowej Włókno w Gorzowie Wlkp., potem wiceministrem budownictwa, a obecnie infrastruktury. Odpowiada w resorcie za mieszkalnictwo i procesy legislacyjne.

Czytaj też: Będą zmiany w programie ,,Rodzina na swoim"

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska