MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Milion w rury

(decha)
Właśnie rusza pierwsza "unijna" inwestycja w tym roku. Za 1 mln euro zbrojona jest nowa dzielnica przemysłowa miasta.

W minionym tygodniu władze miasta przekazały firmie budowlanej teren między ul. Legnicką i Śląską oraz rejon ul. Traugutta. W planach zagospodarowania przestrzennego te części Gubina figurują jako dzielnica przemysłowa.
- Każdy potencjalny inwestor pyta przede wszystkim o infrastrukturę - mówi Krzysztof Olifirowicz z magistratu. - Dziś zabiegi o inwestycje przypominają wyścig i każda z gmin chce zaproponować jak najlepsze warunki.

Milion w rury

Zbrojenie tych terenów przemysłowych prowadzone będzie przy wsparciu unijnego programu Phare w ramach pieniędzy przeznaczonych na "spójność społeczno-gospodarczą". Zadanie warte jest 1 mln euro - do 660 tys. pochodzących z Brukseli wkład własny doda miasto. Jest nadzieja, że tę część inwestycji wesprze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Za te pieniądze powstanie sieć wodno-kanalizacyjna.
- Myślę, że w tym roku procentować będzie nasze doświadczenie w zabiegach o unijne pieniądze - dodaje K. Olifirowicz. - Mamy sztab przygotowanych ludzi, którzy zresztą nadal się kształcą. Składamy już wnioski o euro z funduszu strukturalnego Interreg 3A. Mamy także pomysł na wykorzystanie małych programów inwestycyjnych, ale to jeszcze nasza tajemnica.

Pierwszy strumień

Zgodnie z planami Gubina środki z tzw. pierwszego strumienia unijnych pieniędzy zostaną przeznaczone na infrastrukturę - na deptak, ul. Śląską, przebudowę centrum miasta i zagospodarowanie wyspy teatralnej. A w planach jest także mała obwodnica miasta.
Jak twierdzi zajmujący się promocją miasta Krzysztof Sikora, miasto i tak ma niezłe warunki infrastrukturalne. Tereny inwestycyjne są już uzbrojone do granic działek, podobnie nieźle przygotowana jest na przyjęcie inwestorów strefa ekonomiczna.
- Teraz dla inwestorów najważniejszy jest sposób finansowania inwestycji, pytają o możliwość uzyskania kredytu w banku lub skorzystania z tzw. pieniędzy funduszowych - dodaje K. Sikora.
Większym problemem miasta jest brak dużych terenów inwestycyjnych. Ostatnio Gubin odwiedzali przedstawiciele firmy, która szukała 60 ha pod inwestycję. Miasto tyle nie ma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska