Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Milion złotych do zgarnięcia na ratowanie zabytku. Muzeum Twierdzy Kostrzyn prosi o głosy i pomoc w ratowaniu rawelinu August-Wilhelm!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Rawelin August-Wilhelm mocno ucierpiał podczas II wojny światowej.
Rawelin August-Wilhelm mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
Trwa konkurs, którego zwycięzca dostanie nawet milion złotych na ratowanie wybranego przez mieszkańców zabytku. To druga edycja konkursu. W pierwszej zwyciężył Magazyn Solny w Nowej Soli. W tym roku o głosy prosi Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Spis treści

Rawelin August-Wilhelm to budowla, która jako pierwsza rzuca się w oczy osobom wjeżdżającym do Kostrzyna nad Odrą od strony Słubic i Słońska. Choć obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, bo od czasu II wojny światowej nie doczekał się renowacji. Ceglana konstrukcja z roku na rok jest w coraz gorszym stanie, a Muzeum Twierdzy Kostrzyn nie jest w stanie jej ratować z własnych pieniędzy.

Każdy może zgłosić zabytek

Okazuje się, że z pomocą może przyjść fundacja Most the Most. To organizacja non-profit, powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Organizacja angażuje się w działania w obszarze związanym z kulturą. W tym m. in. celu fundacja organizuje już drugi rok z rzędu konkurs „Nasz zabytek”. Jest to konkurs organizowany dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie nawet do miliona złotych. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

W pierwszej edycji wygrał Magazyn Solny

W pierwszej edycji Konkursu Nasz Zabytek przeprowadzonej w województwie lubuskim zwyciężył Dawny Magazyn Solny w Nowej Soli. Co istotne, w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. Takim zabytkiem jest jeden z rawelinów kostrzyńskiej twierdzy – August-Wilhelm. To przyległa do niego fosa kilka lat temu była penetrowana przez „Poszukiwaczy historii”.

Można zgłaszać zabytek

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zwróciło się do miłośników fortyfikacji oraz historii miasta-twierdzy Kostrzyn z prośbą o wzięcie udziału w konkursie i zgłoszenie rawelinu na konkurs. Aby to uczynić, konieczne jest wykonanie dwóch kroków: zrobienie zdjęcia obiektu oraz wypełnienie i przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeniowego na stronie fundacji. Podpowiedź: rawelin jest własnością miasta Kostrzyn nad Odrą, a adres to Stare Miasto. Czas nagli, bo pierwszy etap konkursu kończy się już 10 kwietnia!

To mogłaby być wizytówka twierdzy

Kostrzyńscy muzealnicy proszą o wsparcie, bo jest to szansa na uratowanie zabytku, którego stan jest bardzo zły. Odrestaurowany obiekt stanowiłby wraz z Bastionem Filip, Bramą Chyżańską i kurtyną zwarty kompleks historycznych obiektów i byłby znakomitą wizytówką miejskiej historii dzięki położeniu na wjeździe do miasta.

Jeden z najcenniejszych obiektów twierdzy

Rawelin August Wilhelm jest jednym z najcenniejszych obiektów Twierdzy Kostrzyn. Przy jego budowie i modernizacji pracowali inżynierowie ze Szwecji, Francji, Holandii i Prus. Mur oporowy powstał w latach 1630-31. Na przełomie XVII i XVIII w. został powiększony i opatrzony murowaną skarpą. W XVIII w. był kilkakrotnie przebudowywany. Stanowi również wciąż zachowany pomnik walk i totalnego zniszczenia miasta w 1945 roku. W czasie walk o Kostrzyn rawelin doznał licznych uszkodzeń wskutek trafień pociskami artyleryjskimi. Na wewnętrznym placu rawelinu zlokalizowano ciałopalne cmentarzysko ludności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza - grupa górzycka (V w. p.n.e.)

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska