MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony za krzywdę? Odszkodowania medyczne w Polsce - zobacz rekordowe orzeczenia sądów

xawi
Odszkodowania za poważne błędy medyczne w Polsce zwykle zasądzane są w widełkach od 100 tys. do 1 mln
Odszkodowania za poważne błędy medyczne w Polsce zwykle zasądzane są w widełkach od 100 tys. do 1 mln Krzysztof Kapica
Czy czas żałośnie niskich odszkodowań medycznych już minął? Niektórym z poszkodowanych udało się uzyskać całkiem pokaźne kwoty.

Odszkodowania medyczne to ogromny problem dla pacjentów oraz ich rodzin. Nadzieje na rekompensatę za szkody często okazują się płonne – odszkodowania są niskie, nie wystarczające nawet na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji.

Długie sprawy sądowe

Wysokość odszkodowań medycznych w Polsce jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejszych jest rodzaj szkody, która została wyrządzona pacjentowi. W przypadku błędów medycznych brany jest pod uwagę stopień winy lekarza lub personelu medycznego.

Kolejnym czynnikiem jest rodzaj ubezpieczenia . Często jednak okazuje się, że nawet gdy pacjent ma prawo do wysokiego odszkodowania, trudno mu je uzyskać. Przyczyną tego są między innymi długie i skomplikowane procedury sądowe oraz brak jasnych zasad i standardów w zakresie ustalania wysokości odszkodowań. Ubezpieczyciele starają się minimalizować koszty, oferując pacjentom niskie kwoty odszkodowań lub zwlekając z ich wypłatą.

Co zrobić, by dostać odszkodowanie

By uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski należy skierować swoje roszczenia do sądu przeciwko szpitalowi, lekarzowi, czy ubezpieczycielowi szpitala. Można pozwać każdego z osobna, można też wszystkich na raz.  Należy jednak pamiętać, że roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

W postępowaniach o błąd w sztuce lekarskiej najważniejszym dowodem jest opinia biegłego lekarza powołanego przez sąd. To właśnie opinia biegłego sądowego ma udowodnić czy doszło do błędu medycznego.

Ile zasądzają sądy

Kwoty odszkodowania medycznych w Polsce są bardzo zróżnicowane. Wysokość roszczeń z tytułu błędów medycznych waha się w Polsce zwykle od 20 000 do 1 000 000 złotych. O wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia decyduje nie tylko skala wyrządzonej szkody, ale i konsekwencja oraz upór w sądowych bataliach. W poniższej galerii, zobacz jakie rekordowe odszkodowania zasądziły sądy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miliony za krzywdę? Odszkodowania medyczne w Polsce - zobacz rekordowe orzeczenia sądów - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska