Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Militarne tradycje Grodu Świebody

Wiesław Zdanowicz
Sesja historyczna w Świebodzińskim Domu Kultury zorganizowana pod patronatem starosty świebodzińskiego.

W miniony piątek w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury odbyła się sesja historyczna poświęcona militarnemu dziedzictwu Świebodzina i okolic. To ważne wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej wespół ze Świebodzińskim Domem Kultury pod patronatem starosty świebodzińskiego Zbigniewa Szumskiego.

Prelegenci - regionaliści, historycy i archeologowie - podejmując bardzo różną, interdyscyplinarną tematykę, stanęli przed niełatwym zadaniem przedstawienia dotychczas zebranego materiału badawczego, stanowiącego wstęp do dalszych szczegółowych badań.

Dr Arkadiusz Michalak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze omówił wyniki badań archeologicznych prowadzonych przez dra Bartłomieja Gruszkę z Instytutu Archeologii i Etnologii PANna terenie wczesnośredniowiecznego grodu w Grodziszczu. Jego wypowiedź cieszyła się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy, uczestników konferencji, którzy wręcz chłonęli wszystkie informacje na ten temat.

Jarosław Strankowski przedstawił cztery najważniejsze działania zbrojne w okolicach Świebodzina pomiędzy XV a XVIII wiekiem, które stały się kanwą jego malarstwa sztalugowego, znajdującego się w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie.

Regionalista Tomasz Kalicki ze Świebodzina (czytaj str. 11) zaprezentował problematykę średniowiecznego systemu obronnego, w tym murów obronnych miasta w oparciu o zachowaną w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie ikonografię i źródła.

Paweł Stachowiak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze uzupełnił ten temat o wyczerpująco przedstawiony i niezwykle frapujący materiał o arsenale miejskim.

Marek Wojdan poświęcił swoją prelekcję chwilom historycznej zmiany warty w 1945 roku, kiedy ze Świebodzina odeszli dotychczasowi mieszkańcy zastąpieni ludnością napływową z Kresów Wschodnich.

Sławomir Milejski z Łagowa przedstawił dotychczasowy stan wiedzy na temat budowy nazistowskiej autostrady Frankfurt nad Odrą - Poznań, ze szczególnym uwzględnieniem obozów pracy przymusowej robotników żydowskich.

Szeroko omówiona została na sesji tematyka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień, związana zarówno z problematyką wywłaszczeń (poruszoną przez Grzegorza Urbanka, moderatora konferencji), jak i ochroną przeciwpożarową i przeciwwybuchową magazynów amunicyjnych, o której interesująco opowiadał prelegent z Gorzowa Wielkopolskiego - Krzysztof Motyl.

Te i inne zagadnienia poruszone przez prelegentów zostały zamieszczone w wydawnictwie „Militarne dziedzictwo Świebodzina i okolic” pod redakcją Grzegorza Urbanka, udostępnionym uczestnikom w trakcie obrad. Opracowanie liczy 152 strony i zawiera większość referatów wygłoszonych na sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska