Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Antoni Macierewicz w Białymstoku. Przyjął przysięgę terytorialsów (zdjęcia, wideo)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Antoni Macierewicz w Białymstoku. Żołnierze Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę
Antoni Macierewicz w Białymstoku. Żołnierze Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę Anatol Chomicz
Są młodzi i gotowi do walki. W niedzielę pierwsi żołnierze obrony terytorialnej złożyli ślubowanie. Podlaska brygada to jedna z trzech w kraju. Do 2019 roku ma ich powstać aż 17 - zapowiada MON

- Marzyłem, by wstąpić do wojska. Tato, dziadek i pradziadek służyli w wojsku. W domu rozmawiało się o patriotyzmie. Ja też chcę bronić kraju - zapewnia Mariusz Juchniewicz, 32-latek z Suchowoli. To jeden z 85 żołnierzy obrony terytorialnej, którzy w niedzielę złożyli przysięgę wojskową.

- Przysięga to wielki akt oddania, poświęcenia i zaangażowania w najważniejsze sprawy ojczyzny. To akt patriotycznego obowiązku. Żołnierze, niech ta piękna uroczystość wprowadzi was do naszej wojskowej rodziny - gratulował płk Sławomir Kocanowski, dowódca Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław”

Terytorialsi złożyli przysięgę na sztandar Wojska Polskiego oraz oryginalny sztandar oddziału „Kmicica” z brygady mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Był dowódcą okręgu wileńskiej Armii Krajowej. Historyczny proporzec został specjalnie przywieziony do Białegostoku. Tak zdecydował Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który przyjechał na uroczystość.

- To niezwykły dzień. Dokonaliśmy historycznego aktu, który zmienia naszą armię, uzupełnia ją, czyni ją nowocześniejszą, skuteczniejszą, sprawniejszą - mówił minister Macierewicz w Białymstoku.

Fakty

Podlaska Brygada ma liczyć ok. 2,5-3 tys. żołnierzy. Bataliony powstaną w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Bielsku Podlaskim. W niedzielę przysięgę złożyło ponad 80 żołnierzy.

Wcześniej żołnierze OT przeszli szkolenia przygotowawcze. Dowiedzieli się m.in. jak przetrwać na polu walki oraz jak posługiwać się bronią. Dostali też mundury wojskowe, plecaki, śpiwory oraz broń. - Wstępne szkolenia przygotowawcze trwają 16 dni. Potem odbywają się regularne zgrupowania. Weryfikują i sprawdzają na ile szkolenie było skuteczne. Żołnierze obrony terytorialnej są w służbie czynnej cały czas, także wtedy gdy są w pracy, i swoim domu - mówił podczas konferencji prasowej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Przyznał, że do wojsk obrony terytorialnej jest już zgłoszonych 20 tysięcy ochotników.

Obecnie istnieją trzy Brygady Obrony Terytorialnej na wschodzie kraju. To Podlaska Brygada OT, której patronem jest płk Władysław Liniarski ps. „Mścisław”, Lubelska Brygada OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, oraz Podkarpacka Brygada OT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. - W trakcie organizacji są dwie brygady na Mazowszu i jedna na Mazurach. Do końca 2019 roku ma powstać 17 brygad, a w nich będzie służyło 53 tysiące żołnierzy. Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej jest m.in. prowadzenie działań militarnych przy współpracy z wojskami operacyjnymi, a także ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, akcje poszukiwawcze.

Zobacz też:

Wojsko Obrony Terytorialnej ćwiczyło w sobotę składanie przysięgi przed przyjazdem Antoniego Macierewicza. Próba generalna odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

Terytorialsi w Białymstoku. Antoni Macierewicz przyjeżdża na...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska