Minister Antoni Macierewicz w Białymstoku. Przyjął przysięgę terytorialsów (zdjęcia, wideo)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (71 zdjęć)
Są młodzi i gotowi do walki. W niedzielę pierwsi żołnierze obrony terytorialnej złożyli ślubowanie. Podlaska brygada to jedna z trzech w kraju. Do 2019 roku ma ich powstać aż 17 - zapowiada MON

- Marzyłem, by wstąpić do wojska. Tato, dziadek i pradziadek służyli w wojsku. W domu rozmawiało się o patriotyzmie. Ja też chcę bronić kraju - zapewnia Mariusz Juchniewicz, 32-latek z Suchowoli. To jeden z 85 żołnierzy obrony terytorialnej, którzy w niedzielę złożyli przysięgę wojskową.

- Przysięga to wielki akt oddania, poświęcenia i zaangażowania w najważniejsze sprawy ojczyzny. To akt patriotycznego obowiązku. Żołnierze, niech ta piękna uroczystość wprowadzi was do naszej wojskowej rodziny - gratulował płk Sławomir Kocanowski, dowódca Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław”

Terytorialsi złożyli przysięgę na sztandar Wojska Polskiego oraz oryginalny sztandar oddziału „Kmicica” z brygady mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Był dowódcą okręgu wileńskiej Armii Krajowej. Historyczny proporzec został specjalnie przywieziony do Białegostoku. Tak zdecydował Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, który przyjechał na uroczystość.

- To niezwykły dzień. Dokonaliśmy historycznego aktu, który zmienia naszą armię, uzupełnia ją, czyni ją nowocześniejszą, skuteczniejszą, sprawniejszą - mówił minister Macierewicz w Białymstoku.

Fakty

Podlaska Brygada ma liczyć ok. 2,5-3 tys. żołnierzy. Bataliony powstaną w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Bielsku Podlaskim. W niedzielę przysięgę złożyło ponad 80 żołnierzy.

Wcześniej żołnierze OT przeszli szkolenia przygotowawcze. Dowiedzieli się m.in. jak przetrwać na polu walki oraz jak posługiwać się bronią. Dostali też mundury wojskowe, plecaki, śpiwory oraz broń. - Wstępne szkolenia przygotowawcze trwają 16 dni. Potem odbywają się regularne zgrupowania. Weryfikują i sprawdzają na ile szkolenie było skuteczne. Żołnierze obrony terytorialnej są w służbie czynnej cały czas, także wtedy gdy są w pracy, i swoim domu - mówił podczas konferencji prasowej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Przyznał, że do wojsk obrony terytorialnej jest już zgłoszonych 20 tysięcy ochotników.

Obecnie istnieją trzy Brygady Obrony Terytorialnej na wschodzie kraju. To Podlaska Brygada OT, której patronem jest płk Władysław Liniarski ps. „Mścisław”, Lubelska Brygada OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, oraz Podkarpacka Brygada OT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. - W trakcie organizacji są dwie brygady na Mazowszu i jedna na Mazurach. Do końca 2019 roku ma powstać 17 brygad, a w nich będzie służyło 53 tysiące żołnierzy. Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej jest m.in. prowadzenie działań militarnych przy współpracy z wojskami operacyjnymi, a także ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, akcje poszukiwawcze.

Zobacz też:

Terytorialsi w Białymstoku. Antoni Macierewicz przyjeżdża na...

Materiał oryginalny: Minister Antoni Macierewicz w Białymstoku. Przyjął przysięgę terytorialsów (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 174

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Za to teraz PISrael lepiej od swoich ziomali ,co na ruskich czołgach przybyli z sovietów do Polski - fałszuje historię.

Ojwej i na zmianę alleluja.

G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 21:18, Gość napisał:

Z durniami się nie dyskutuje, bo dureń durniem zostaje. Amen.

Patrz tekst w ramce wyżej. I do tego to "amen"
G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 13:45, Szał "histerii" napisał:

To może o tym jak Sobieski Janek Trzeci przehandlował Kijów dla Rosji ,bo trzeba było spłacać "kredyt"  Wiktorii Wiedeńskiej czyli ratowania Austrii "kato-lickiej" ?

Z durniami się nie dyskutuje, bo dureń durniem zostaje. Amen.

G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 14:19, Gość napisał:

o tym jak Polska razem z Hitlerowskimi Niemcami Czechy rozbierała, a później w prezencie od nich przejęła sporą część czeskiego uzbrojenia też warto byłoby zatuszować w historii Polski

A potem je wysłano  do Betaru ,terrorystów w Palestynie.O kredycie ,którego nigdy nie oddali udzielonym chazarom na mordowanie arabów nie wspomnę.

G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 13:45, Szał napisał:

To może o tym jak Sobieski Janek Trzeci przehandlował Kijów dla Rosji ,bo trzeba było spłacać "kredyt" Wiktorii Wiedeńskiej czyli ratowania Austrii "kato-lickiej" ?

o tym jak Polska razem z Hitlerowskimi Niemcami Czechy rozbierała, a później w prezencie od nich przejęła sporą część czeskiego uzbrojenia też warto byłoby zatuszować w historii Polski
S
Szał "histerii"
W dniu 29.05.2017 o 08:23, Gość napisał:

Porównuj Kolego Dyskutancie, porównuj zwłaszcza fakty historyczne bo jak nie porównasz to nigdy nie będziesz wiedział co jest prawda a co fałszem...A z tą "sowiecką propagandą"  to obsesja jakaś jest?Zapewne wierzysz, że np. fakt iż Jan Sobieski przeszedł na stronę Szwedów podpisawszy akt oddania się królowi szwedzkiemu to też sowiecka propaganda...Zwróć uwagę jednak, że sowietów wówczas jeszcze nie było. :D

To może o tym jak Sobieski Janek Trzeci przehandlował Kijów dla Rosji ,bo trzeba było spłacać "kredyt"  Wiktorii Wiedeńskiej czyli ratowania Austrii "kato-lickiej" ?

G
Gość
W dniu 29.05.2017 o 07:37, Gość napisał:

Skąd was biorą????Jak można porównywać takie rzeczy? Himalaje sowieckiej propagandy, nalazło tego oj nalazło.

 

Porównuj Kolego Dyskutancie, porównuj zwłaszcza fakty historyczne bo jak nie porównasz to nigdy nie będziesz wiedział co jest prawda a co fałszem...

A z tą "sowiecką propagandą"  to obsesja jakaś jest?

Zapewne wierzysz, że np. fakt iż Jan Sobieski przeszedł na stronę Szwedów podpisawszy akt oddania się królowi szwedzkiemu to też sowiecka propaganda...

Zwróć uwagę jednak, że sowietów wówczas jeszcze nie było. :D

G
Gość

Najlepiej podsumował V kolumnę w Polsce poseł Pięta :

 

"PO pana ministra Macierewicza nienawidzi, ale uczciwi Polacy go kochają, bo jeżeli człowiek w latach 60-tych angażuje się w walkę przeciwko komunistycznemu reżimowi, jeżeli angażuje się w walkę przeciwko władzy komunistycznej w latach 70-tych, 80-tych, jeżeli potem już w wolnej Polsce chce ujawnić sowiecką agenturę, potem likwiduje WSI, więc nic dziwnego, że cały ten obóz promoskiewski, cała ta prosowiecka banda, która tutaj przyjechała na rosyjskich czołgach rozgangreniła się, wzrosła, umocniła, nienawidzi pana ministra Antoniego Macierewicza

Tylko skończył się PRL, kończy się III RP i te sowieckie popłuczyny przegrają.

Koniec tego postkomunistycznego towarzystwa jest już naprawdę bliski i wielka jest tutaj zasługa pana ministra Antoniego Macierewicza..."

 

Tym tekstem zaorał całe to towarzystwo

 

G
Gość
W dniu 26.05.2017 o 14:33, Gość napisał:

Po weryfikacji (czyli ówczesnej dezubekizacji) w roku 1918 służyło w Wojsku Polskimprawie 60 procent kadry oficerskiej ( od ppor. do gen.broni) pochodzącej z armii zaborczych: austriackiej, rosyjskiej i niemieckiej.To ci oficerowie służyli zaborcom , którzy ciemiężyli Rzeczypospolitą przez ponad 150 lat!!!!Wywózki na sybir, Hakata, egzekucje Polaków, zabór polskiej ziemi i majątków, prześladowanie języka polskiego - to wszystko gwarantowały armie zaborców, w których służyli POLACY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!WSZYSCY bohaterowie Bitwy Warszawskiej i Operacji Nadniemeńskiej, które uratowały Państwo Polskie to Polacy- oficerowie austriaccy, niemieccy i rosyjscy- z armii austriackiej 9476 oficerów- z armii rosyjskiej 7951 oficerów- z armii niemieckiej 3112 oficerówRazem  20539 na 30105 oficerów wszystkich!!!!!!!!!!!!!!!!(B.Kruszyński "Kariery oficerów w II Rzeczypospolitej" A według ciebie, gnomie bohaterowie to czy zdrajcy????????????????

 

Skąd was biorą????

Jak można porównywać takie rzeczy? Himalaje sowieckiej propagandy, nalazło tego oj nalazło.

t
teszowicz
W dniu 28.05.2017 o 08:58, Kosmitka napisał:

Szanowny Ziemianinie, terytorialsi nie znaczą więcej niż "specjalsi".To po prostu inny rodzaj sił zbrojnych.Każdy rodzaj ma swoje zadania.Warto się z nimi zapoznać, chociażby dlatego, że WOT ma działać również w warunkach pokojowych, a nie tylko w stanie wojny.

Tak trzymać Towarzyszko. Rewolucyjna czujność. Towarzysz minister najlepiej wie jak nas chronić przed zalewem zachodniej zgnilizny. Razem zalejemy jego pomysłami cały cywilizowany świat.

G
Gość
W dniu 28.05.2017 o 12:13, Gość napisał:

Przed deziformacją będą Cię chronić w sposób następujący: kiedy napiszesz na forum że Antoni jest szalony, po godzinie zawita do Ciebie OT w celu przeprowadenia rozmowy edukacyjnej i wpojenia Ci że Antek jesy geniuszem przy którym rodzina Kimów blednie.

Kaczor się tego nie spodziewa, ale jeśli nie usunie się w cień Antoni zacznie od niego i czystek na Nowogrodzkiej.

G
Gość
W dniu 28.05.2017 o 11:54, Gość napisał:

3. Wojna partyzancka zaś prowadzona przez zakonspirowane oddziały obrony terytorialnej zostanie skutecznie spacyfikowana przez okupanta metoda brania zakładników i wprowadzeniem odpowiedzialności zbiorowej co pokazali Niemcy w czasie IIWW co dyskwalifikuje istnienie obrony terytorialnej.4.Do zwalczania skutków klęski żywiołowej doskonale nadają się formacje obecnie istniejącej (od 30 lat)obrony terytorialnej, powołanej i dowodzonej lokalnie przez burmistrza i wójta w ścisłym powiązaniu ze strażą pożarną, służbą zdrowia i innymi komórkami administracji lokalnej w oparciu o istniejący system powiadamiania, alarmowania co było systematycznie ćwiczone. Czy Kosmici znają przypadek by na skutek np. powodzi, śnieżyc itp. w którymkolwiek regionie Polski nie zadziałała dotychczasowa obrona terytorialna?5. Jeżeli nowopowołana OT ma współpracować o administracją państwową i chronić cyberprzestrzeń to co oznaczają ćwiczenia strzeleckie, musztra i byli komandosi na stanowiska dowódczych OT? A w jaki sposób młodzież odziana w mundury polowe ma chronić społeczność lokalną przed dezinformacją? To są pytania retoryczne.NIESTETY!!!!!!!!!!!!!!

Przed deziformacją będą Cię chronić w sposób następujący: kiedy napiszesz na forum że Antoni jest szalony, po godzinie zawita do Ciebie OT w celu przeprowadenia rozmowy edukacyjnej i wpojenia Ci że Antek jesy geniuszem przy którym rodzina Kimów blednie.
G
Gość
W dniu 28.05.2017 o 11:54, Gość napisał:

3. Wojna partyzancka zaś prowadzona przez zakonspirowane oddziały obrony terytorialnej zostanie skutecznie spacyfikowana przez okupanta metoda brania zakładników i wprowadzeniem odpowiedzialności zbiorowej co pokazali Niemcy w czasie IIWW co dyskwalifikuje istnienie obrony terytorialnej.4.Do zwalczania skutków klęski żywiołowej doskonale nadają się formacje obecnie istniejącej (od 30 lat)obrony terytorialnej, powołanej i dowodzonej lokalnie przez burmistrza i wójta w ścisłym powiązaniu ze strażą pożarną, służbą zdrowia i innymi komórkami administracji lokalnej w oparciu o istniejący system powiadamiania, alarmowania co było systematycznie ćwiczone. Czy Kosmici znają przypadek by na skutek np. powodzi, śnieżyc itp. w którymkolwiek regionie Polski nie zadziałała dotychczasowa obrona terytorialna?5. Jeżeli nowopowołana OT ma współpracować o administracją państwową i chronić cyberprzestrzeń  to co oznaczają ćwiczenia strzeleckie, musztra i byli komandosi na stanowiska dowódczych OT? A w jaki sposób młodzież odziana w mundury polowe ma chronić społeczność lokalną przed dezinformacją? To są pytania retoryczne.NIESTETY!!!!!!!!!!!!!!  Aty co za spec od wojska? Może ty admirał  z krążownika  o napędzie od młockarni pływającego na wodach w Dojlidach? AAAA?

 

G
Gość

Wolski ,zobacz czy wiadro do szczanie się nie zapełniło.W kruchcie.

G
Gość
W dniu 28.05.2017 o 07:08, Gość napisał:

Żołnierze Wyklęci są lepsi niż AK bo otwarcie walczyli z komuchami i 5 kolumną stalina w Polsce.

 

Dlaczego zatem słynni polscy zawodowi opozycjoniści  np. Pan Macierewicz, Panowie Kaczyńscy i inni apologeci i entuzjaści "wyklętych" nie wzięli z nich przykładu i w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XXw. nie uzbroili się i  nie udali  do lasu by walczyć "o wolność i demokrację" taka metodą jak wyklęci czyli napadami zbrojnymi na Polaków, napadami na więzienia, banki i urzędy komunistycznego państwa?

Wybrali natomiast (słusznie) negocjacje, porozumienie i tzw. "dogadanie się" w sprawie pokojowego przekazania władzy przy błogosławieństwie kościoła rzymskokatolickiego... :D

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3