Minister zdrowia w Zielonej Górze: Darmowe badania profilaktyczne dla osób 40 plus już od 1 lipca. Będą też inne zmiany

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjechał do Zielonej Góry, by wziąć udział w debacie pod hasłem "Pacjent po pandemii?"
Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjechał do Zielonej Góry, by wziąć udział w debacie pod hasłem "Pacjent po pandemii?" Fot. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Minister zdrowia, Adam Niedzielski, gościł w Zielonej Górze. Był uczestnikiem debaty pod hasłem „Pacjent po pandemii?”, zorganizowanej przez lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Lubuskich. Udało się nam też porozmawiać z ministrem i przekazać kilka pytań od naszych Czytelników, m.in. dotyczących obecnej sytuacji w pandemii czy programu odbudowy zdrowia.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, przyznał, że odwiedza Zieloną Górę, gdy dzieje się coś ważnego w jego życiu zawodowym. Dwa lata temu został prezesem NFZ i przyjechał do Winnego Grodu. Teraz kolejny ważny moment – choć już w roli ministra zdrowia – bo rozpoczęcie programu odbudowy zdrowia. Pandemia koronawirusa spowodowała ogromny deficyt zdrowotny. Ograniczenia w dostępie do świadczeń, obawa o zakażenia, stres czy mało aktywny tryb życia nie pozostały bez wpływu na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Czas na nadrabianie zaległości.

Sztandarowym elementem programu odbudowy zdrowia będzie Profilaktyka 40 plus.

Rozpoczęła się już rehabilitacja pocovidowa. Konsekwencje zdrowotne u osób, które przeszły chorobę, są bardzo różne. Stąd też i różny zakres zabiegów rehabilitacyjnych.
Sztandarowym elementem programu odbudowy zdrowia będzie Profilaktyka 40 plus.
- Chcemy nie tylko dać osobom w wieku 40 - i powyżej - lat możliwość badania, ale pokazać że ważne jest zainteresowanie się swoim zdrowiem, zrobienie bilansu zdrowotnego – podkreśla minister Adam Niedzielski. – W czasie pandemii siedzieliśmy dłużej w domu, przed komputerem. Międzynarodowe badania pokazują, że każdy z nas w tym czasie przytył średnio 5 kilogramów. To też nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Dlatego warto się swoim zdrowiem zainteresować, by wiedzieć, w jakim punkcie dziś jesteśmy i jeśli będzie coś niepokojącego – wykonać pogłębione badania diagnostyczne pod kierunkiem lekarza.
Program Profilaktyka 40 plus ruszy od 1 lipca. Pacjenci otrzymają skierowania na badania.

Jak będzie wyglądać w praktyce program Profilaktyka 40 plus?

- Skierowanie będzie wystawione dla każdego, kto spełnia to kryterium wiekowe. Będą dwie metody potwierdzenia tych badań. Pierwsza za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Trzeba na nie wejść i wypełnić ankietę, która wskaże, jakie ryzyka są najważniejsze z punktu widzenia danej osoby i dopasuje pakiet badań podstawowych – tłumaczy minister Adam Niedzielski. – Wiemy, że nie wszyscy mają dostęp do komputera. Z myślą o tych pacjentach, uruchomimy konsultantów programu. Będzie można zadzwonić, konsultant pomoże wypełnić ankietę i wystawi nam odpowiednie skierowanie.

Gdzie będzie można wykonać te badania? W przychodniach lub laboratoriach, które zgłoszą w NFZ chęć udziału w programie. Za wykonanie badań otrzymają wynagrodzenie. Placówki te dostaną specjalne oznakowania, by pacjenci widzieli, że tu można zrealizować skierowanie w ramach Profilaktyki 40 plus.

Z powodu pandemii mamy deficyt zdrowotny na wielu płaszczyznach.

Minister Niedzielski zdaje sobie sprawę, że z powodu pandemii mamy deficyt zdrowotny na wielu płaszczyznach. Na pewno dużo jest do zrobienia w zakresie psychiatrii i pomocy psychologicznej. Stres związany z zakażeniami, zamknięciem nas w domach, spowodował, że więcej osób wymaga dziś fachowego wsparcia. O czym podczas debaty mówiła też psycholog dziecięca Paulina Zamlewska – Lipiec.
- Pandemia pokrzyżowała plany działań w psychiatrii. Ale wracamy do nich i tu sytuacja powinna się poprawić – mówił minister.
Obecny stan pandemii pozwala dziś przywracać ośrodki do pełnienia swych poprzednich ról. To też ma pomóc w odbudowie naszego zdrowia. Wiele miejsc na 1,5 roku zostało wyłączonych i musiało przestawić się na walkę z Covid-19. W pewnym momencie trzeciej fali aż 40 procent szpitalnych łóżek było przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Dobrze, że to już przeszłość.

Zobacz debatę Pacjent po pandemii?

Za dużo teleporad, pacjenci narzekają

Zdaniem ministra zdrowia, ważną rzeczą, którą należy teraz zrobić, jest też odwrócenie proporcji dotyczących porad lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej. Co jest niepokojące, że nadal część lekarzy pierwszego kontaktu w zdecydowanej większości przypadków udziela porad przez telefon. O ile ta metoda była bardzo wskazana na początku pandemii, kiedy wszystko było nieznane, a o szczepionkach mogliśmy tylko marzyć, o tyle teraz jest czymś niewłaściwym.

Rzecznik praw pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, przyznaje, że wciąż zgłaszają się do niego pacjenci, którzy mają problem z bezpośrednim kontaktem z lekarzem rodzinnym.
- Obecnie analizujemy zjawisko ograniczeń w podstawowej opiece zdrowotnej i w niektórych przychodniach teleporady stanowią 90 procent udzielanych porad. To musi być negatywnie oceniane – podkreśla Adam Niedzielski. – Przez takie zachowania zaniedbuje się m.in. wczesne wykrywanie chorób.
Minister podkreśla, że nie można w tej sprawie generalizować, ale na negatywne, wciąż utrzymujące się, zjawisko należy reagować. I dodaje, że widzieć trzeba też wiele pozytywnych zjawisk, które uwidoczniły się w czasie pandemii jak choćby ogromne zaangażowanie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, salowych i innych pracowników szpitali, przychodni. Często nie szczędząc sił i czasu, narażając własne życie, nieśli pomoc chorym…

Będzie więcej pieniędzy na służbę zdrowia

W zwiększeniu dostępności do świadczeń zdrowotnych ma pomóc też zwiększenie limitów przyjęć oraz zwiększenie ośrodków, w których studiuje się medycynę, ale efekty tych działań będą widoczne za kilka lat. Bo choć pierwsi absolwenci medycyny na Uniwersytecie Zielonogórskim opuszczą mury uczelni w tym roku, to jak zaznacza minister zdrowia, kształcenie się nie kończy. Potrzeba około 10 lat, by być specjalistą…

Poza tym, czy wszyscy zostaną u nas? Zdaniem Adama Niedzielskiego, zjawisko wyjazdów lekarzy i pielęgniarek za granicę dziś już nie występuje. Widać zarobki, ale też organizacja pracy, bo jak mówi minister – na nią narzekał personel medyczny, się poprawiły. I będą się nadal poprawiać.
- Po deklaracji politycznej wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 7 procent PKB, trzeba się mądrze zastanowić, jak te pieniądze wydać, żeby pacjent odczuł poprawę, a nie tylko żebyśmy inwestowali tylko w posadzki albo na przykład tylko i wyłącznie w wynagrodzenia, bo to nie zawsze przykłada się na poczucie zwiększonej dostępności do świadczeń zdrowotnych – podkreśla minister Niedzielski. - Tych problemów związanych ze zwiększeniem nakładów jest wiele i trzeba się cieszyć, że pojawią się większe środki.

Poprawić się mają, także dzięki dużym funduszom z Unii Europejskiej – warunki pracy i leczenia pacjentów. Inwestycji w służbę zdrowia będzie wiele – zapewnia minister.

Czy będzie czwarta fala pandemii?

Czy jednak nie za szybko się cieszymy powrotem do normalności? Czy po wakacjach nie wybuchnie czwarta fala pandemii?
- Jesteśmy na pewnym etapie pandemii, którą musimy zaakceptować. Ten wirus, ta choroba będzie w naszym otoczeniu. Nie zniknie – podkreśla minister. – Ale im bardziej będziemy odporni, tym bardziej będziemy mogli zająć się innymi chorobami. Tu fundamentalne znaczenie mają szczepienia. Stąd apel: Szczepmy się! Bądźmy odpowiedzialni! Musimy doprowadzić do takiej sytuacji, która pozwoli nam traktować covid-19 jak grypę. Bo przecież mamy potężny deficyt zdrowotny do nadrobienia.
Zdaniem Adama Niedzielskiego, teraz wiemy, że mutacje, które się pojawiły, nie uciekają poza zakres ochronny szczepień, co dobrze rokuje. Jeśli nawet dojdzie do kolejnej fali, to liczby zakażeń nie powinny być tak duże jak podczas trzeciej fali. Prawdopodobieństwo, że pandemii nie będziemy mogli kontrolować, jest skrajnie niska. Ale to nie jest tak, że mutacje się zatrzymały w miejscu i więcej ich nie będzie.. Mogą się pojawiać i doprowadzić do tego, że na nowo będziemy musieli sobie radzić z sytuacją.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eskulap Dzidek

temu urodzonemu w Niedzielę od tych upałów to się coś w tym pisDOWATYM łbie pomieszało , takie badania to są już od bardzo dawna

G
Gość

To będzie kolejny po "darmowych" lekach PISoBOLSZEWICKI hit.

Dziękujemy towarzysze z KC PiS

Dodaj ogłoszenie