Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować sąd we Wschowie

Anna Białęcka
Udostępnij:
Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł, który wyprowadził z równowagi samorządowców z terenu powiatu wschowskiego. - Otrzymaliśmy informację o planach likwidacji sądu rejonowego we Wschowie - poinformował nas starosta Marek Kozaczek.

Pomysł jest taki: sąd rejonowy przestanie istnieć we Wschowie, a jego obowiązki przejmie oddział zamiejscowy sądu okręgowego w Lesznie. A Leszno to przecież już zupełnie inne województwo.

- Uważam, że jest to fatalny pomysł - powiedział starosta wschowski M. Kozaczek. - Likwidacja tej instytucji i zastąpienie jej filią sądu leszczyńskiego to przede wszystkim utrudnienie życia ludziom, bo na przykład, co będzie z wydziałem ksiąg wieczystych? Mieszkańcy naszego powiatu mają być obsługiwani przez sąd z innego województwa? Czegoś takiego nie było chyba w naszym kraju.

Jak mówi samorządowiec, taki pomysł może ostatecznie doprowadzić do likwidacji sądu w ogóle. - Bo co się robi, gdy są jakieś kłopoty finansowe w instytucji? - pyta i od razu sam odpowiada. - Likwiduje się filie w pierwszej kolejności.

Powiat sporo zainwestował w to, by mieć swój sąd na miejscu. Przekazał ministerstwu sprawiedliwości budynek wart około 1 mln zł, zrobili na swój koszt remont obiektu przed rozpoczęciem tu urzędowania sędziów w 2004 roku.

Tym bardziej pomysł ministerstwa sprawiedliwości wydaje się dziwny, że kończą się we Wschowie kłopoty kadrowe. Dwie nowe nominacje sędziowskie mają wzmocnić sąd. Przypomnijmy, że właśnie problemy kadrowe doprowadziły poprzedniego prezesa sądu do złożenia rezygnacji z pracy. Sędzia Jarosław Sielecki uzasadniał, że braki kadrowe paraliżują pracę sądu. Zastąpił go Roman Majer z sądu okręgowego w Zielonej Górze.

- Mieliśmy już spotkanie burmistrzów i starostów - mówi M. Kozaczek. - Przygotowaliśmy wspólne oświadczenie wyrażające nasz sprzeciw. Przesłaliśmy je do sądu okręgowego w Zielonej Górze a także do ministerstwa sprawiedliwości. Liczymy na to, że na etapie pomysłu sprawa się zakończy i sąd rejonowy zostanie we Wschowie.

Zielonogórski sąd okręgowy ma wydać opinię w tej sprawie, tak zadecydowało ministerstwo, a ma na to zaledwie kilka dni. - Ta informacja z ministerstwa bardzo nas zaskoczyła - mówi rzecznik sądu okręgowego Ryszard Rólka. - Obecnie zbierane są wszelkie dane niebiedne opracowania do takiej opinii. Jutro zbierze się kolegium sądu, by ustalić opinię, którą przekażemy ministerstwu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~gość~
Po co to w ogóle było tworzyć taki mały powiat, który ma mniej mieszkańców niż np. Nowa Sól, nie licząc powiatu nowosolskiego, od którego wschowski został odłączony. Według mnie to gminy Wschowa i Szlichtyngowa powinny należeć do powiatu leszczyńskiego, a gmina Sława do nowosolskiego.
f
farcik
Nie wiem co o tym sądzić? Sąd blisko to mniejsze wydatki na dojazd. Ale czy to ma w moim przypadku jakieś znaczenie? Sąd we Wschowie potrzebował 9 miesięcy na rozpatrzenie mojego wniosku o anulowanie mandatu karnego. No i w końcu z postanowienia Sądu dowiedziałem się, że jednak wbrew obowiązującej ustawie o drogach, parking przy domu nie będący w ciągu drogi publicznej, na której odbywa się ruch drogowy, jest jednak drogą publiczną. Tym samym uznał, że nałożenie mandatu karnego z art. 86 par. 1 i 94 kodeksu wykroczeń za kolizję z pustym samochodem, w którym nie było nikogo i brak prawa jazdy, jest prawidłowe i kwalifikacja prawna tych czynów jest trafna. Sąd udowodnił, że czarne jest jednak białe. Nie wiem czy jest o co walczyć?

ps. na poparcie powyższego prześlę materiały w tej sprawie do Gazety Lubuskiej, jest to materiał na niezły artykuł.
k
kazek
nareszcie ! dość już tej ignorancji i niekompetencji a z tego co ludzie psioczą to i kolesiostwa, może obcy sąd będzie rozstrzygał uczciwie czyli normalnie
J
Judge Dred
I co pyry mają sądzić lubuszan? Nigdy! Do aaaaaaaaataku!!!!! Na Kowno !!!!!!!!!!!!
~LILI~
• Dlaczego moja wypowiedz na temat
Słów kilka o Policealnej Szkole Kosmetycznej przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze
została zablokowana co ??? CENZURA W LUBUSKIEJ
A napisze jeszcze raz do wszystkich zainteresowanych szkoły kosmetyczne powstają w zielonej górze jak grzyby po deszczu produkując przyszłe bezrobotne a jeżeli któraś z dziewczyn dostanie propozycję pracy to zaproponują 5 zł na godzinę albo najniższą krajową
Przed pojęciem kształcenia zastanów się 100 razy i zobacz ile ofert pracy czeka na kosmetyczkę w zielonej górze zero ##############
~lili~
• Dlaczego moja wypowiedz na temat
Słów kilka o Policealnej Szkole Kosmetycznej przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze
została zablokowana co ??? CENZURA W LUBUSKIEJ
A napisze jeszcze raz do wszystkich zainteresowanych szkoły kosmetyczne powstają w zielonej górze jak grzyby po deszczu produkując przyszłe bezrobotne a jeżeli któraś z dziewczyn dostanie propozycję pracy to zaproponują 5 zł na godzinę albo najniższą krajową
Przed pojęciem kształcenia zastanów się 100 razy i zobacz ile ofert pracy czeka na kosmetyczkę w zielonej górze zero ##############
K
Koleś
Rozumiem stanowisko władz Wschowy broniącej przed likwidacją istniejące instytucje. To miejsca pracy i prestiż, a w konsekwencji likwidacji kolejnych instytucji wcześniej czy później zniknie i powiat. Chore z założenia było przyłączenie Wschowy do województwa lubuskiego (pomijając sens tworzenia takiego województwa). Chore było tworzenie "na siłę" tak małego i słabego gospodarczo powiatu, który nie jest w stanie na "zarobić na siebie". Sława, w znacznej mierze utrzymująca ten powiat od zawsze była bardziej związana z Nową Solą a Wschowa z pobliskim Lesznem, ale tak już jest, że tam gdzie na decyzje ma wpływ polityka trudno doszukać się w nich logiki.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie