Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi chcą skate parku. Pod ich wnioskiem podpisało się 200 osób

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
Deskorolkarze wykorzystują każdy murek lub krawężnik w mieście, by poszaleć na deskach, rolkach lub bmx-ach. Często robią to nielegalnie, niszcząc małą architekturę. Skate park to więc rozwiązanie problemów nie tylko młodych.
Deskorolkarze wykorzystują każdy murek lub krawężnik w mieście, by poszaleć na deskach, rolkach lub bmx-ach. Często robią to nielegalnie, niszcząc małą architekturę. Skate park to więc rozwiązanie problemów nie tylko młodych. sxc.hu/jagoelaar
Młodzi strzelczanie chcą, by w ich mieście powstał skate park. Złożyli do budżetu odpowiedni wniosek, pod którym podpisało się ponad 200 osób! - Jestem pozytywnie zaskoczony - przyznaje burmistrz.

- Po raz pierwszy dostaliśmy wniosek z taką liczbą podpisów - przyznaje skarbnik w Urzędzie Miejskim Adam Skrocki. - Zbierały dzieciaki między sobą, ale ich wniosek poparło także wielu starszych mieszkańców. Młodzi przychodzili także do urzędu, pytali, jak napisać wniosek, do kiedy mają czas, by go złożyć - dodaje burmistrz Tadeusz Feder. - Jestem zaskoczony ich inicjatywą. Oczywiście pozytywnie.

Burmistrz Strzelec Kraj. podkreśla, że magistrat będzie chciał wykonać w przyszłym roku dokumentację techniczną inwestycji. - W koncepcji jest przewidziane miejsce na skate park. To park miejski - mówi Feder. Skarbnik potwierdza, że koszty wykonania dokumentacji (to pierwszy krok w zrealizowaniu inwestycji) zostaną uwzględnione w projekcie budżetu. - Ale muszą go jeszcze zatwierdzić radni - zastrzega.

Wnioski do budżetu można było składać do końca września. Każdy mieszkaniec ma prawo oficjalnie przedstawić swój pomysł do budżetu gminy na kolejny rok. Bo mimo że do stycznia są jeszcze niecałe trzy miesiące, urzędnicy i radni już zaczynają pracę nad wydatkami na kolejny rok. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, ale również firmy, stowarzyszenia, grupy mieszkańców, spółdzielnie mieszkaniowe czy np. rady sołeckie. Pismo jest proste w przygotowaniu. Musi zawierać dane kontaktowe składającego oraz m.in. wskazania i opisanie konkretnej inwestycji i opis korzyści, jaki da zrealizowanie pomysłu. Trzeba jednak pamiętać, że nie można żądać od gminy rzeczy, których samorząd nie może spełnić ze względu na przepisy. Np. urząd może budować i remontować tylko swoje nieruchomości i tylko na swoim terenie.

- Trafił do nas choćby wniosek o wybudowanie trasy rajdowej na działkach, których właścicielem jest mieszkaniec - mówi Skrocki. W Strzelcach inną oryginalną propozycją było wybudowanie promenady nad jeziorem. - Musimy przede wszystkim realizować zadania własne i powierzone z budżetu państwa. Samorządy muszą zadbać w pierwszej kolejności o oświatę czy pomoc społeczną - dodaje skarbnik Strzelec. W sumie urząd zarejestrował 24 wnioski od mieszkańców. - Ale w jednej propozycji jest nawet kilka punktów. Gdyby 24 pomnożyć przez 10, otrzymalibyśmy zbliżoną liczbę - szacuje Skrocki.

Drezdenecki magistrat zarejestrował ponad 100 wniosków. - Rejestrujemy je, a następnie przekazujemy do poszczególnych referatów, gdzie są analizowane - mówi Dariusz Skrzypczak, kierownik referatu realizacji inwestycji i zamówień publicznych.

Jakich inwestycji chcieliby mieszkańcy gminy w 2012 r.? - Na przykład remontów remiz strażackich, sal wiejskich, budowy przystanków autobusowych, zmian w organizacji ruchu i postawienia nowych znaków, budowy placów zabaw, parkingów, oświetlenia, dofinansowania do organizacji imprez lub do zakupu sprzętu sportowego - wylicza Skrzypczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska