Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi gubinianie wyróżnieni przez Politykę

Leszek Kalinowski
Laureaci konkursu ,,Polityki” wraz ze swoją nauczycielką przesyłają uśmiechy wszystkim pedagogom i uczniom. Bo uśmiech jest dobry na wszystko!
Laureaci konkursu ,,Polityki” wraz ze swoją nauczycielką przesyłają uśmiechy wszystkim pedagogom i uczniom. Bo uśmiech jest dobry na wszystko! fot. Paweł Janczaruk
Nie tylko wiedzą, co to jest dyscyplina i jak ją utrzymać w klasie. Potrafią o tym problemie pisać. Wyróżniła ich ,,Polityka" i zaprosiła do redakcji.

Jak gimnazjaliści i licealiści z ZSO znaleźli się w stolicy? - To sprawka nauczycielki wiedzy o społeczeństwie Teresy Grajek - mówią. - Przeczytała o konkursie ,,Polityki" i zachęciła nas do napisania prac pt. ,,Pochwała dyscypliny". Wybrała pięć licealnych i osiem gimnazjalnych. Miała nosa, bo wszystkie zdobyły wyróżnienia.

- Brak dyscypliny na lekcjach to wina i nauczycieli, i uczniów - mówi Łukasz Dąbrowski. - Bo nie wszyscy potrafią utrzymać porządek na lekcji. Klasa ta sama, a na jednych zajęciach siedzi cicho, na drugich rozrabia. Niektórzy uczniowie przeszkadzają tym, którzy chcą coś wynieść z lekcji.

Dyscyplina, zdaniem Łukasza, powinna obowiązywać nie tylko w szkole, ale i poza nią. Choćby w takich sytuacjach, jak powitanie nauczyciela spotkanego na ulicy.

Magda Barska w swej pracy poruszyła problem słów, wypowiadanych przez niektórych nauczycieli. Słowa czasem bardzo bolą i nie powinny nigdy padać z ust pedagogów. Alicja Wawrzyniak dorzuciła: - Nam nie wolno korzystać z komórek, ale nauczycielom owszem. To też wzbudza w uczniach mieszane uczucia.

Strój nie jest lekarstwem

- Niektórzy nauczyciele są obojętni. Widzą na przerwie czy pod szkołą bijących się uczniów i nie zwracają na to uwagi - to kolejna uwaga, która znalazła się w pracy Kuby Ilnickiego. - A pedagogiem jest się zawsze, nie tylko na swoich zajęciach, nie tylko w szkole.

Uczniowie pisali też o mundurkach. Ich zdaniem, nie są lekarstwem na brak dyscypliny czy bezpieczeństwa w szkole.

- Postawy, charakter człowieka nie kształtuje się przez mundurek, ale mądre wychowanie, wzorowanie się na autorytetach - podkreśla Natalia Fredrych.

- Poza tym w wielu szkołach są kamizelki, czyli rewia mody nadal będzie trwać - dodaje Ada Jankowiak.

Lekcja patriotyzmu

POJECHALI DO WARSZAWY

Magda Góralczyk, Beata Franczak, Ada Jankowiak, Natalia Fredrych, Asia Sikora, Magda Barska, Alicja Wawrzyniak, Emilia Czybir, Marta Zając, Joanna Klejno, Katarzyna Mamot, Łukasz Dąbrowski, Kuba Ilnicki oraz nauczycielka Teresa Grajek.

Na rozdanie nagród pojechali do Warszawy, zwiedzili redakcję ,,Polityki" , odebrali dyplom z podpisami redaktora naczelnego Jerzego Baczyńskiego oraz Ireny Dzierzgowskiej i Sławomira Broniarza ze Związku Nauczycielstwa Polskiego (współorganizator konkursu).

Poznali system pracy i składu czasopisma, a nawet wymyślili tytuł do jednego z artykułów. Dzięki staraniom dyrektorki szkoły i burmistrza miasta, w Warszawie mogli pozostać dwa dni i zwiedzić najciekawsze miejsca. Chcieli także zobaczyć Muzeum Powstania Warszawskiego. Ale jak się okazało nie mogą wejść grupą, bo rezerwacja jest już do końca listopada.

- No to chcieliśmy wejść indywidualnie, zapłacić więcej za bilet. Mieliśmy czterech dorosłych opiekunów - opowiadają. - Ale od pani wpuszczającej do muzeum usłyszeliśmy, że mamy nic nie kombinować. Że ona ma dobrą pamięć i indywidualnie też nas nie wpuści.

Na nic zdały się tłumaczenia, że są małą grupą. Że przyjechali z daleka i bardzo chcą zobaczyć muzeum. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu. I wychowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska