Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi przeciwko ACTA. Będzie protest w centrum

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Irek zapowiada wzięcie udziału w żagańskiej manifestacji. założył nawet maskę Anonymouse, pomnikowi Keplera. - Wielki astronom z pewnością nie miałby nic przeciwko temu - zaznacza.
Irek zapowiada wzięcie udziału w żagańskiej manifestacji. założył nawet maskę Anonymouse, pomnikowi Keplera. - Wielki astronom z pewnością nie miałby nic przeciwko temu - zaznacza. Małgorzata Trzcionkowska
W piątek 3 lutego, o godz. 17.00 pod wieżą królowej Jadwigi rozpocznie się manifestacja przeciwko podpisaniu porozumienia ACTA. Organizatorzy zapraszają ludzi z banerami i maskami Anonymouse.

Na pomysł protestu wpadł Radek Einhorn, uczeń jednej z żagańskich szkół. O pomoc przy organizacji akcji poprosił Tomasza Kwarcińskiego, znanego, miejskiego blogera, który włączył się w organizację protestu. - Buntuje się cała Polska, buntuje się i Żagań - zachęca Kwarciński na swojej stronie internetowej. - Także w naszym mieście chcemy zaprotestować przeciwko naruszaniu praw internautów i swobody dostępu do dóbr kultury. Zapraszam wszystkich, którzy sprzeciwiają się ACTA na plac Królowej Jadwigi pod żagańską wieżę widokową. Spod wieży udamy się ul. Pomorską, Keplera, Słowackiego i Warszawską, wprost do rynku - do pomnika Keplera.

Organizatorzy zapraszają na manifestację wszystkich mieszkańców Żagania. Proszą o przyniesienie transparentów, banerów oraz masek Anonymouse, które można pobrać i wydrukować ze strony: http://occuprint.org/wiki/uploads/Posters/AnonymousMask.png
- Stosowne zawiadomienie o zgromadzeniu złożyliśmy już w urzędzie miasta - informuje bloger. - Poprosiliśmy też o ochronę policji, chociaż nie sądzę, aby była potrzebna. To pokojowa manifestacja. Nie będziemy też blokować jezdni, ani przejazdów. Mam nadzieję, że mróz nie odstraszy uczestników.
Ludzie skrzykują się na facebooku. Do tej pory ok. 300 osób zadeklarowało chęć wzięcia udziału w akcji. Wśród nich jest bardzo wielu młodych.
- Z pewnością przyjdę i zaprotestuję razem z innymi - zaznacza Irek, uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. - Do tej pory internet był wolnym miejscem. Przez umowę może zniknąć wiele stron z których korzystaliśmy. Będzie też cenzura wypowiedzi, a także ściganie i zamykanie internautów.
Młodzi ludzie wskazują, że to znacznie szersza akcja rządu, przeciw internetowym swobodom. Kończy się na przykład tanie kupowanie na serwisie Allegro. Fiskus będzie pilnował nawet najdrobniejszych transakcji i pobierał od nich podatki. - Ja nie protestuję, dopóki działają YouTube i Wikipedia - zaznacza Michał. - Ale jakby to się zmieniło, to podejmę protest.
Przy okazji żagańskiej akcji protestacyjnej zapowiadane jest zbieranie podpisów pod ogólnopolską petycją o referendum, w sprawie ratyfikacji ACTA.

Umowę Anti-Counterfeiting Trade Agreement w imieniu naszego rządu podpisała ambasador Japonii. To umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie, jej wejście w życie może doprowadzić do cenzury w imię walki z piractwem. W całym kraju ludzie zbierają się na portalach społecznościowych na protesty i manifestacje, a socjolodzy nazywają zjawisko "facebuntem".

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska