Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Kostrzyna znajduje radość w dawaniu siebie innym

Beata Bielecka
Dla wielu uczniów wolontariat to rodzaj misji i możliwość sprawiania radości innym. Jedną z takich możliwości dostarczyła wspólna zabawa walentynkowa.
Dla wielu uczniów wolontariat to rodzaj misji i możliwość sprawiania radości innym. Jedną z takich możliwości dostarczyła wspólna zabawa walentynkowa. fot.Katarzyna Neumann
- Bezinteresowna pomoc to w obecnych czasach rzadkość, a coraz więcej ludzi jej potrzebuje - mówi Natalia Szabłowska z Zespołu Szkół. Wolontariusze z tej szkoły zostali wczoraj wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie.

Natalia jest w pierwszej klasie. Gdy tylko rozpoczęła naukę w ZS i dowiedziała się o działającym w szkole wolontariacie postanowiła dołączyć do ok. 60 osobowej grupy uczniów, którzy pomagają innym. W jaki sposób? - Przed świętami robiliśmy paczki dla ubogich rodzin, odwiedzamy seniorów w domu pomocy i starsze osoby w ich mieszkaniach, zimą organizowaliśmy zabawę walentynkową, na którą zaprosiliśmy niepełnosprawnych - opowiada. - Taka pomoc innym daje satysfakcję - dodaje. W jej klasie sześć osób zaangażowało się w wolontariat, który kilka lat temu w szkole zorganizowała nauczycielka Katarzyna Neumann.

726 godzin pomocy

To za namową nauczycielki młodzież zdecydowała, że weźmie udział w IV edycji programu "Szkoła bez przemocy", któremu patronują m.in. Media Regionalne (do tej grupy należy m.in. "Gazeta Lubuska"). Od stycznia do połowy kwietnia (w tym czasie trwał ten projekt) wolontariusze z Kostrzyna przepracowali 726 godzin, co zapewniło im pierwsze miejsce w województwie lubuskim wśród szkół ponadgimnazjalnych i jedno z 45 w kraju wśród placówek, które przystąpiły do programu.

W tym czasie uczniowie udzielali się m.in. w świetlicy socjoterapeutycznej Caritasu, do której przychodzą popołudniami dzieci z ubogich rodzin, uczyli niemieckiego i angielskiego kolegów ze szkoły, włączyli się w akcję propagowania zbiórki szpiku kostnego, organizowali czas wolny osobom niepełnosprawnym.

Młodzież zachodzi też do domu seniora, głównie po to, żeby dotrzymać starszym osobom towarzystwa, pójść z nimi na spacer. - Rozmowa to dla nas najlepszy prezent - mówi Zuzanna Manulak, która mieszka w domu seniora.

Nagroda w górach

- Swój projekt młodzież nazwała "Ja innym" i oni rzeczywiście dają siebie innym - mówi dyrektor Zespołu Szkół Leszek Naumowicz. Jest dumny ze swoich uczniów i cieszy się, że w nagrodę za wyróżnienie w konkursie trzech wolontariuszy ze szkoły weźmie udział w Letniej Szkole Liderów Wolontariatu.

Młodzież ze wszystkich zwycięskich szkół będzie odpoczywać w czasie wakacji przez tydzień w górach, ale też uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych oraz spotkaniach z wybitnymi wolontariuszami.

Nagrodą dla nauczycieli jest możliwość uczestniczenia w szkoleniach. - Satysfakcja jest tym większa, że w obecnej edycji programu "Szkoła bez przemocy" brało udział ok. 300 placówek z całego kraju - podkreśla L. Naumowicz.- Konkurencja była więc spora - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska