Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Polski i Niemiec porządkowała teren wokół dawnego cmentarza w Żarach

Aleksandra Łuczyńska
Uczniowie z Polski i Niemiec wspólnie porządkowali teren wokół żarskiego kościoła w parku przy alei Jana Pawła II.
Uczniowie z Polski i Niemiec wspólnie porządkowali teren wokół żarskiego kościoła w parku przy alei Jana Pawła II. fot. Aleksandra Łuczyńska
Ich wspólne zmagania trwały tydzień. Młodzież na pamiątkę akcji zaprojektowała tablicę, która została zamontowana na ścianie kościoła w parku przy al. JP II.

To pierwsza tego rodzaju akcja w mieście. Realizacja projektu trwała tydzień. Uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych już wcześniej gościli w Niemczech, w ramach innego projektu. Teraz przyszła pora na rewizytę. Uczniowie z ośrodka szkolenia zawodowego Mentil - Naumann z niemieckiego Luebenau przyjechali do Żar w
poniedziałek, po to by przez kilka kolejnych dni wspólnie z chłopcami z żarskiej samochodówki sprzątać teren wokół dawnego cmentarza kościoła w parku przy alei Jana Pawła II. - To była ciężka, fizyczna praca, ale się opłacało -zapewniają uczestnicy przedsięwzięcia.

Kościół należy do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. - To jedna z najstarszych budowli w mieście i zasługuje na to, żeby dbać o nią - podkreśla Robert Nowaczyński, dyrektor szkoły. - Chłopcy w ciągu kilku dni sprzątali teren, wycinali krzewy, przy okazji okazało się, że konieczne będą dalsze prace. Dlatego na jednej akcji nie poprzestaniemy. Najprawdopodobniej już wiosną przyszłego roku będziemy dalej porządkować ten teren.

Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były Angelika Jahn, koordynatorka projektu oraz Marta Mikietyn, nauczycielka niemieckiego w ZSS. - To świetna okazja do zrobienie czegoś dobrego dla zabytku, ale również dla współpracy, nawiązania nowych kontaktów pomiędzy młodzieżą z naszych krajów - informują panie. - Bardzo pomógł nam Mieczysław Kijewski z jednostki centralnej Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr - .podkreśla M. Mikietyn.

Nie tylko na sprzątaniu polegała cała akcja. W pobliżu kościoła wkopano stare tablice cmentarne, znalezione niedawno przy okazji budowy innego obiektu przy ulicy Strzelców. - Tablice pochodzą właśnie z okolic kościoła, teraz wróciły na swoje miejsce - dodaje R. Nowaczyński.
Zaangażowana w akcję młodzież przyznaje, że uczucie towarzyszące całemu przedsięwzięciu jest nie do opisania. Daniel Hann i Ricardo Gerike zdradzają, że po raz pierwszy mieli okazję poznać bliżej Polaków: - Wcześniej przyjeżdżaliśmy do waszego kraju tylko po to, żeby zatankować taniej benzynę. Ta akcja jest zrobiła na nas świetne wrażenie - zapewniają goście zza granicy. - Poznaliśmy dużo fajnych ludzi, bardzo fajnie nam się współpracowało i mamy nadzieję, że jeszcze tutaj wrócimy.

Damian i Mateusz z ZSS podzielają opinie kolegów: - Mieliśmy dużo frajdy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to pożyteczna akcja. Dzięki niej zyskał jeden z najcenniejszych zabytków w mieście.
- Mamy nadzieję, że na jednym takim spotkaniu nie skończy się nasza współpraca i już niedługo będziemy mogli spotkać się w tym samym składzie i w tym samym celu - zapowiada młodzież, która wspólnie zaprojektowała tablicę upamiętniającą całą akcję. Zamontowano ją na jednej ze ścian kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska