Młodzieżowa opera, śląski wieczór, romans Osieckiej, Chopin, chór w Lunie. Krótko i na temat co się wydarzy w ten weekend oraz w tygodniu

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę 20.11 w słubickim SMOK-u o 22. zespół „Cheap Tobacco” z mocnym współczesnym brzmieniem rocka pokolenia 30-latków.
W sobotę 20.11 w słubickim SMOK-u o 22. zespół „Cheap Tobacco” z mocnym współczesnym brzmieniem rocka pokolenia 30-latków. mat. organizatora
Udostępnij:
Bardzo ciekawe wydarzenia kulturalne czekają na nas w Lubuskiem w ten weekend, ale także w nadchodzącym tygodniu. Polecamy premierę opery dla młodzieży "Salija" w Filharmonii Gorzowskiej, muzykę XX. wieku oraz folk w Filharmonii Zielonogórskiej, koncert znakomitego chóru "Octava" w Żarach, spektakl "Kwartet" w Lubuskim Teatrze i wieczór muzyczno-poetycki z romansowym akcentem Osiecka-Przybora w Skwierzynie. W Kargowej z kolei rozpoczną się działania artystyczne w ramach cyklu "Chopin w podróży". Jak zwykle naprawdę wiele się dzieje i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oto niektóre z wydarzeń.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

KONCERT PATRYKA PIETRZAKA

W sobotę 20 listopada o godz. 20, warto wybrać się na koncert Patryka Pietrzaka, który wystąpi w Miejskim Centrum Kultury „Zawarcie”. Pietrzak to zaledwie 20-letni artysta i aktor młodego pokolenia, który zaczynał z łódzkim zespołem Ted Nemeth, a także współautor albumów „Ostatni Krzyk Mody” i „Cntrl C”. Wstęp płatny.

SPEKTAKL KONTINUUM

Muzeum Lubuskie zaprasza w sobotę 20.11. na godz. 18 na spektakl „Kontunuum” w reżyserii Ireneusza Solarka, w wykonaniu Teatru S. Przedstawienie nawiązuje do początków istnienia człowieka oraz cywilizacji i ludzkiej wspólnoty. Pokazuje jak powstawały więzi społeczne, codzienne rytuały czy zbiorowa pamięć. W głębszej warstwie spektaklu poruszone zostaną kwestie naszej duchowości, a także ciągłego rozwoju. Solarek próbuje znaleźć odpowiedzi na pytanie z czym łączy się głębia istnienia, przeżywania oraz duchowa pełnia. Wstęp nieodpłatny, na podstawie wejściówek.

OPERA DLA MŁODZIEŻY

W piątek 19.11 o godz. 19. oraz w sobotę 20.11. o 18. w Filharmonii Gorzowskiej odbędą się pokazy opery dla młodzieży „Salija”. Ten niezwykle rzadki kierunek twórczości wybrali librecistka Małgorzata Szwajlik oraz kompozytor Krzysztof Dobosiewicz. Do młodzieży przemawiają ich językiem i odnosząc się do problemów najistotniejszych w życiu nastolatków. To wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie artystyczne, a zarazem pierwsza produkcja operowa zrealizowana kompleksowo przez Filharmonię Gorzowską. Reżyserem spektaklu jest Rafał Matusz. „Salija” to opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że główna bohaterka przenosi się w tajemnicze miejsce, z którego podróżuje w głąb nieznanego świata, stając przed koniecznością trudnych wyborów. Fabuła opery, choć osadzona jest w konwencji baśni, opowiada o sprawach niezwykle ważnych – przemijającym dzieciństwie, dojrzewaniu, młodzieńczej wrażliwości i zawiłym poszukiwaniu definicji szczęścia. Wstęp odpłatny.

SKWIERZYNA

MIŁOŚĆ AGNIESZKI OSIECKIEJ I JEREMIEGO PRZYBORY

W niedzielę 21.11. o godz. 17. w sali Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny pt. „Listy na wyczerpanym papierze” . W holu miejskiej biblioteki wydarzeniu towarzyszy wystawa fotograficzna Daniela Andalukiewicza.
Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora poznali się w 1964 r. podczas jednej z suto zakrapianych imprez. Przybora miał 49 lat, a ona – 28. Ich płomienny romans wyszedł na jaw po latach dzięki Magdzie Umer i publikacji jej książki, która zawiera dość intymną korespondencję obojga. Wiersze, piosenki oraz listy pisane do siebie przez kochanków, są potwierdzeniem najwyższego kunsztu poezji tych dwojga. W mini spektaklu wystąpią znani od lat skwierzyńskiej publiczności aktorzy – amatorzy, miłośnicy pięknego słowa. Czarujący nastrój, melancholia z odrobiną humoru gwarantowane. Wstęp wolny.

ŻARY

KONCERT CHÓRU OCTAVA

Żarski Dom Kultury zaprasza w sobotę 20.11 na godz. 18 do sali widowiskowej Luna, gdzie szykuje się uczta dla melomanów. Przygotowano koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy dla Niepodległej” w wykonaniu Żagańskiego Stowarzyszenia Muzycznego „Octava” pod dyrekcją Moniki Maszkowskiej - absolwentki Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Poznaniu. Zespół to klasyczny czterogłosowy chór mieszany, który działa już od 2009 roku. W jego repertuarze znajdują się utwory sakralne, ludowe oraz rozrywkowe. Gościnnie razem z chórem wystąpi Kwartet smyczkowy Donna Corda w składzie: Weronika Ogrodniczak - I skrzypce, Monika Maszkowska - II skrzypce, Zuzanna Pyzdek - III skrzypce i Justyna Bernat – wiolonczela. Na wydarzenie jest wstęp wolny, ale w salonie wystaw artystycznych trzeba wcześniej odebrać darmowe wejściówki.

KARGOWA

CHOPIN PONOWNIE W PODRÓŻY

W dniach 19-20.11.2021 w Gminnym Centrum Kultury w Kargowej posłuchamy muzyki Fryderyka Chopina, ale także w ramach polsko-niemieckiego projektu muzycznie zintegrują się mieszkańcy gmin Schulzendorf oraz Kargowa.
Jeszcze żywo mamy w pamięci zmagania młodych pianistów z całego świata podczas XVIII. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Teraz jego namiastkę będziemy mogli poczuć w Kargowej, gdzie 20.11. miasto odwiedzi reprezentant Polski w tym konkursie – Tomasza Maruta. Ukończył studia licencjackie z wyróżnieniem na AM we Wrocławiu w klasie fortepianu i jest obecnie studentem studiów magisterskich. Arty-sta może poszczycić się już: III. nagrodą na Concours International de Piano Ville de Gagny w Paryżu, II. nagrodą na 11. Międzynarodowym konkursie młodych pianistów „Arthur Rubin-stein in memoriam” w Bydgoszczy. W jego programie znajdą się m.in.: Etiuda es-moll op. 10 nr 6, Ballada F-dur op. 38, Mazurki op. 59, Rondo Es-dur op. 16, Walc As-dur op. 34 nr 1 oraz Polonez As-dur op. 5. Podczas wieczoru, także w chopinowskim wystąpi również niemiecki pianista - Richard Fischer. To wielokrotny laureat konkursu „Jugend Musiziert” na szczeblu stanowym i federalnym w kategoriach fortepianu i organów. Dalsze kształcenie pianistyczne w Konserwatorium Meistersinger oraz w akademiach muzycznych we Frankfurcie nad Menem i Hanowerze, gdzie ukończył studia z dyplomem koncertowym i kameralnym. Gościem specjalnym wieczoru będzie ponadto wybitny chopinista – Jana Popis, który zapowie recital artystów i wprowadzi słuchaczy w magiczny świat muzyki Fryderyka Chopina. Wstęp bezpłatny, ale należy zaopatrzyć się w wejściówki.

DREZDENKO

ANDRZEJKU PO ŚLUNSKU

W niedzielę 21.11 o godz. 17.00, Centrum Promocji Kultury w Drezdenku zaprasza do swojej sali widowiskowej na wyjątkowe „Andrzejki po śląsku”. Gośćmi wieczoru będzie kabaretowa grupa „Fest”, która powstała w 2008 r. w Gliwicach, na Górnym Śląsku. Jest to jedna z nielicznych tego typu formacji, która swoje koncerty prowadzi całkowicie w gwarze śląskiej. Założycielem jest autor tekstów i muzyki Jakub Tomaszewski, występujący na scenie wraz z małżonką Mirosławą oraz córką Sabiną. Grupa wydała już 5 płyt, a jej utwory zdobywają pierwsze miejsca na liście śląskich szlagierów, która była emitowana w telewizji TVS. Najwięcej laurów zbierały utwory "Nima jak u teścia" oraz "Ty moja mamo". Koncerty z grupą Fest to rewelacyjnie dobrany humor śląski oraz melodyjne szlagiery. Wstęp płatny.

SŁUBICE

Międzynarodowy festiwal TransVOCALE odbywa się od 18. do 20.11. w „Słubfurcie” – czyli dwumieście Słubice i Frankfurt nad Odrą, jest już stałym elementem scen piosenki autorskiej i muzyki świata po obu stronach Odry. 17. edycja festiwalu -pokazuje, jak ważna jest muzyka w życiu każdego człowieka i jak bardzo przyczynia się do transgranicznego porozumienia między kulturami. To prawdziwe muzyczne żniwa dla wielbicieli różnorodnych gatunków muzycznych.

ZIELONA GÓRA

Filharmonia Zielonogórska, w ramach 30. edycji festiwalu smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”, zaprasza do wysłuchania dzieła Tadeusza Bairda - patrona filharmonii. Będzie to jego II. symfonia, nietypowa, bo składająca się z trzech (zwyczajowo czterech) części (Largo (z ciekawym solo klarnetu na początku), Allegro quasi variazioni, Finale), napisana w 1952 r. Kolejnym utworem będzie koncert na altówkę Grażyny Bacewicz. Powstał w 1968 r. i został premierowo wykonany po śmierci artystki: 20 czerwca 1969 roku. Solistką będzie chińska altowiolistka - Peijun Xu. Grała z m.in. Shanghai Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin. Kilkakrotnie dokonała prawykonań współczesnych koncertów altówkowych. Ostatnim utworem wieczoru będzie II. koncert skrzypcowy „Góralski” - Jana Adama Maklakiewicza. Na skrzypcach partię solową zagra Katarzyna Lassak, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi z zakopiańskiej, góralskiej rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Chętnie wykonuje utwory z klasycznego repertuaru skrzypcowego inspirowane muzyką ludową, a w szczególności polską muzyką ludową rodzimego dla niej regionu Skalnego Podhala. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej poprowadzi tego wieczoru Norbert Twórczyński. Wstępy płatne.

KWARTET W TEATRZE LUBUSKIM

19-21.11 o godz. 19.00 na dużej scenie Lubuskiego Teatru obejrzymy spektakl "Kwartet". To wzruszająca i inteligentna komedia z wyższych sfer artystycznych. Jej bohaterami jest czworo słynnych gwiazd operowych, które los po wielu latach połączył na nowo, tym razem w domu spokojnej starości dla emerytowanych muzyków. Kwartet to sztuka łącząca pokolenia, kontynuująca cykl komedii z morałem, zabawnej, ale i pozostawiające miejsce na zadumę i refleksję. Wstęp płatny.

 • od 10.11. – Wystawa patchworku „Biało-czerwona”, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
 • od 17.11. – Wystawa „Szkło huty Niemen”, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
 • 19-20.11. – Przedstawienie operowe dla młodzieży „Salija”, Filharmonia Gorzowska,
 • 19-21.11. – Spektakl komediowy „Kwartet”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 20.11. – Koncert relaksacyjny - Terapia dźwiękowa z użyciem mis himalajskich i gongów, Klub Kultury MCK Jedynka, Gorzów Wielkopolski,
 • 20.11. – Koncert Bernard Maseli & DJ Eprom - Warp Travelers, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
 • 26.11. – Andrzejkowe soul party, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 26.11. – Koncert andrzejkowy „Pamiętasz była jesień”, CAK Zamek Krosno Odrzańskie,
 • 27.11. – Koncert „Kobiety w muzyce”, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Żary,
 • 27.11. – Koncert z okazji jubileuszu 40-lecie Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy”, Gorzów Wlkp.
 • 27.11. – Andrzejki pod palmami, Palmiarnia Zielonogórska,
 • 27.11. – Koncert Czesława Mozila, CAK Zamek Krosno Odrzańskie,
 • 28.11. – Koncert grupy „Drewno” oraz Tetiany Sopiłko, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • 28.11. - Wielka sława to żart - gala operetkowa, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
 • 30.11. - Żagańska Noc Rozrywkowa – spektakl ,,Niemy Kelner”, sala kryształowa Żagańskiego Pałacu Kultury,
 • 30.11. - Andrzej Piaseczny Kameralnie, Świebodziński Dom Kultury,
 • 3.12. – Jezioro łabędzie, Royal Lviv Ballet, Międzyrzecki Dom Kultury,
 • 3-5.12. – 43. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera, Zielona Góra,
 • 4.12. – Jarmark Bożonarodzeniowy, plac Wileński, Drezdenko,
 • 10.12. – Koncert Haliny Młynkowej, Żary,
 • 11.12. – Miejski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Żary,
 • 11.12. – Koncert Vito Bambino, Planetarium Wenus, Zielona Góra.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie