Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej śmieci to czystsza ziemia

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
W skali jednego dnia ilość oszczędzonych przez jedną osobę śmieci jest znikomy. Jednak w skali roku, kilku, czy kilkudziesięciu lat to ogromna liczba
W skali jednego dnia ilość oszczędzonych przez jedną osobę śmieci jest znikomy. Jednak w skali roku, kilku, czy kilkudziesięciu lat to ogromna liczba Archiwum Polska Press
Poprzez segregację możemy znacznie przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska. Jednak kluczem jest również ograniczenie produkowanych odpadów. Jak to zrobić?

Coraz mocniej odczuwalne zmiany klimatu sprawiają, że częściej myślimy o rozwiązaniach ekologicznych - nie tylko tych globalnych, ale też takich, które możemy zastosować w codziennym życiu, we własnym domu. Od czego powinniśmy zacząć? Z pewnością od segregacji i zmniejszenia produkcji odpadów.

Tych produkujemy bowiem ogromne ilości... Potwierdzają to najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jak wynika z opublikowanej przez GUS informacji sygnalnej(1) „Ochrona środowiska w 2021 r.”, w ubiegłym roku w Polsce zebrano 13,7 mln ton odpadów komunalnych. W stosunku do 2020 r. oznacza to wzrost o 4,2%. W przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju przypadało średnio 358 kg zebranych odpadów komunalnych – to o 16 kg więcej niż w 2020 r.

A jak wygląda to w województwie lubuskim? O to zapytaliśmy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

- Według danych GUS za rok 2020 województwo lubuskie było na 13 miejscu pod względem ilości zebranych odpadów komunalnych, które stanowią 3 % ilości wszystkich odpadów komunalnych w Polsce. Natomiast pod względem ilości odpadów komunalnych przypadających na mieszkańca województwo lubuskie jest na 3 miejscu z ilością odpadów wynoszącą 386 kg na mieszkańca i jest to więcej niż w województwie mazowieckim czy wielkopolskim. Średnia dla Polski jest niższa i wynosi 342 kg/mieszkańca. Do recyklingu zostało przekazanych jedynie 25% odpadów komunalnych, podczas gdy 32% została przekazana do składowania. Pod względem poziomu recyklingu, województwo lubuskie było dopiero na 13 miejscu - informuje nas Mariusz Herbut, prezes WFOŚiGW w Zielonej Górze.

Jak produkować mniej odpadów?
Wszystko zaczyna się już przy wyborze produktów - jeśli możemy, kupujmy żywność bez opakowań lub z materiałów z recyklingu.

  • Unikajmy używania jednorazówek i dodatkowych opakowań.
  • Znajdźmy nowe zastosowanie dla zużytych opakowań, np. słoików czy pudełek po butach.
  • Odsprzedajmy lub oddajmy rzeczy, których już nie potrzebujemy.
  • Przetwarzajmy odpady organiczne, by otrzymać kompost i użyźnić uprawy lub kwiaty.
  • Prawidłowo segregujmy odpady i tym samym zmniejszamy liczbę wysypisk.

Nasze nawyki mogą sprawiać, że z rynku zaczną być eliminowane szkodliwe praktyki, a z czasem może nawet znikną na zawsze.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej również przyczynia się do ochrony środowiska przed odpadami.

- Fundusz aktywnie uczestniczy w finansowaniu przedsięwzięć, mających na celu ochronę powierzchni ziemi, w tym ograniczanie ilości odpadów i właściwe nimi gospodarowanie. Fundusz dofinansowuje m.in. zadania związane z budową i rozbudową zakładów gospodarowania odpadami, ale też związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest, czy likwidacją dzikich wysypisk. Jednym z celów Funduszu jest zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców w obszarze gospodarki odpadami, dlatego wsparcie Funduszu mogą otrzymać również działania edukacyjne w tym obszarze skierowane do mieszkańców, dzieci, uczniów - dodaje prezes M. Herbut.

Artykuł ukazał się 8 grudnia 2022 r. w wydaniu papierowym Gazety Lubuskiej.

Mniej śmieci to czystsza ziemia
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska