Moc atrakcji na koniec października w Lubuskiem! Zaduszki jazzowe, maestro Maksymiuk, Requiem Faure, wojsko w Ochli, koncert Baascha

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Udostępnij:
Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych czeka nas sporo wydarzeń w Lubuskiem. W gorzowskiej filharmonii zakończy się Festiwal Muzyki Współczesnej. Gala odbędzie się z udziałem maestro Jerzego Maksymiuka. W Zielonej Górze, także w sali filharmonii, będzie możliwość wysłuchania "Requiem" Gabriela Faure. Z kolei orkiestra smyczkowa FZ oraz soliści zagrają nostalgiczne utwory skłaniające do refleksji, a miejscem tego koncertu będzie słynący ze znakomitej akustyki - kościół pw. Najśw. Zbawiciela. W Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli w sobotę i niedzielę zobaczymy mundury i stroje z września 1939 roku, a muzeum "zajmą" wojskowi rekonstruktorzy. ZOK zaprasza na stand-up z Ewą Błachnio oraz Halloween z Baschem. Z kolei w pierwszym tygodniu listopada, odbędą się liczne koncerty (w tym jazzowe) i spotkania zaduszkowe. Czeka nas zatem mnóstwo pozytywnych emocji.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W piątek 29.10 o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach uroczystej gali Festiwalu Muzyki Współczesnej, zobaczymy maestro Jerzego Maksymiuka, w potrójnej roli, czyli jako dyrygenta, pianisty oraz autora dzieł: Arbor vitae II, Liście gdzieniegdzie spadające - na orkiestrę smyczkową i fortepian, Vers per archi, Gdy marzenia płoną - na 3 akordeony solo (Motion Trio) oraz Muzyka wyciszenia z Lamentu serca na orkiestrę i głos, które wchodzą w skład programu wieczoru. Jako solistów usłyszymy: sopranistkę – Iwonę Hossę oraz akordeonowe Motion Trio w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn.

GÓRZYKOWO - SULECHÓW

Zaduszki na winnicy
We wtorek 2.11 o godz. 19, na terenie winnicy „Winogóra” w Górzykowie (gmina Sulechów), zabrzmi jazz upamiętniający tych, których już z nami nie ma. Zagra Kuba Lechki Sekstet - sześcioosobowy skład, który skupia się na graniu jazzu szeroko pojętego jako mainstream, oddając hołd największym artystom jak: Miles Davis, John Coltrane, Wayne Shorter, Curtis Fuller, Lee Morgan. Skład prezentuje klasyczny model brzmieniowy, oparty na mocnym fundamencie sekcji rytmicznej i trzech instrumentów dętych (trąbka, puzon oraz saksofon altowy/tenorowy). Zespół gra koncerty tematyczne (Zaduszki jazzowe, Flowers for the ladies) oraz na inne specjalne okazje odwołując się do różnorakiej stylistyki. Kuba Lechki pochodzi z Sulechowa i obecnie jest studentem kierunku jazz i muzyka estradowa, z zakresu kompozycji i aranżacji, Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wstęp płatny (bilety w Sulechowskim Domu Kultury lub na winnicy).

KOSTRZYN NAD ODRĄ

Poznaj różne oblicza Odry
W piątek 5.11, o godz. 18.00, w Kostrzyńskim Centrum Kultury nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „Odra. Nasza rzeka”, która została zrealizowana przez Muzeum Miejskie Viadrina we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Jest to polsko-niemiecka wystawa objazdowa prezentująca na 16 planszach różnorakie aspekty życia nad rzeką i wykorzystania jej wód w wielu dziedzinach ludzkiej działalności. Wystawę wzbogacają filmy, gry dla dzieci (puzzle, łowienie rybek, układanki) prace malarskie, pulpity oraz eksponaty muzealne. Będzie ją można oglądać do końca 2021 r. W tym okresie odbędą się również dwujęzyczne panele dyskusyjne (20.11. oraz 05.12. br.). Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Muzeum Etnograficzne (Ochla)
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprasza na inscenizacje plenerowe „Wojsko we wsi”, poświęcone wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Jeden z oddziałów Wojska Polskiego, po stoczonej walce zatrzyma się w wiosce na odpoczynek. Witani przez mieszkańców, uzupełnią żywność, sprawdzą uzbrojenie i przygotują się do dalszej drogi. Inscenizacje odbędą się w sobotę 30.10 o godz. 12 i 16, a przez cały dzień będzie możliwość porozmawiania z rekonstruktorami oraz obejrzenia broni ich strojów. Po prezentacjach, od 17 do 19 będzie możliwość wspólnego biesiadowania przy ognisku (muzeum prosi jednak o zabranie własnego prowiantu). W niedzielę 31.10 od 9 do 13 odbędą się pokazy replik broni i umundurowania. Dodatkowo w sobotę i niedzielę o 12, przewidziany jest poczęstunek dla zwiedzających (grochówka, kapuśniak). Wstęp płatny.

Kościół pw. Najśw. Zbawiciela
Muzyczna zaduma w Zbawicielu

W niedzielny wieczór - wigilię Wszystkich Świętych - 31.10 o godz. 22, warto się wybrać do kościoła pw. Najśw. Zbawiciela, na koncert zaduszkowy „Nocne refleksje”. Świątynia słynie ze znakomitej akustyki. W nastrój zadumy i refleksji wprowadzą nas znakomici muzycy: Zygmunt Miecznik (organy) oraz dyrygent Szymon Morus, który poprowadzi Orkiestrę Smyczkową Filharmonii Zielonogórskiej. W programie zabrzmią utwory kameralne, które swym charakterem idealnie wpisujące się atmosferę tych szczególnych dni. W programie znajdą się: Lyrisches Andante - Maxa Regera, Serenada e-moll na orkiestrę smyczkową op.20 - Edwarda Elgara, Agnus Dei - Krzysztofa Pendereckiego, Preludium chorałowe - Wojcecha Kilara oraz słynne Adagio g-moll - Tomaso Albinoniego. Wstęp odpłatny.

Filharmonia Zielonogórska
29.10 o 19.00, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, pod dyrekcją Czesława Grabowskiego, wykona słynną 40-tą symfonię g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jej pierwsza część swego czasu była najpopularniejszym dzwonkiem z motywem klasycznym w telefonach komórkowych. Zabrzmi także msza żałobna, druga najczęściej wykonywana, po tej skomponowanej przez Mozarta. Requiem, przedstawiciela romantyzmu w muzyce - Gabriela Faure, potrafi poruszyć serce każdego twardziela. Jego kompozycja, w przeciwieństwie do innych mszy tego typu, zupełnie nie wyraża strachu przed śmiercią, która jest w niej muzycznie przedstawiona, jako „szczęśliwe uwolnienie”, dopełnienie życia, a nie bolesne doświadczenie. W 1924 roku, Requiem to zabrzmiało na pogrzebie kompozytora. Orkiestrze towarzyszyć będzie Chór Akademii Sztuki w Szczecinie oraz soliści Karolina Misiorek – sopran, Grzegorz Pelutis – baryton oraz Michał Kocot – organy.

Zielonogórski Ośrodek Kultury
W niedzielę 31.10 Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na godz. 19 do Hydrozagadki, na muzyczne halloween oraz spotkanie z Baaschem (Bartoszem Schmidtem). To jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie electro, który tworzy charakterystyczne, zapadające w pamięć piosenki. Jego znakiem rozpoznawczym są chwytliwe, mroczne melodie, intrygujące teksty oraz wokal. Baasch reprezentuje styl muzyki alternatywnej, głównie w nurtach indie popu i synth popu. Stworzył także muzykę do filmu Tomasza Wasilewskiego pt. „Płonące wieżowce”, który zdobył uznanie i nagrody na festiwalach w Gdyni, we Wrocławiu, w Karlowych Warach, Buenos Aires, Zadarze czy rumuńskim Cluj-Napoca. Płyta „Noc” z muzyką wykonawcy znalazła się, we wszystkich podsumowaniach, wśród najlepszych krążków w 2020 roku. Zwieńczeniem sukcesu płyty, było ponadto zdobycie przez Baascha nagrody Fryderyka w kategorii muzyka elektroniczna. W utworach, poza Baaschem słychać stałych współpracowników artysty – Roberta Alabrudzińskiego na perkusji, Aleksandra Żurowskiego na syntezatorach oraz Tomasza Mreńcę na skrzypcach. Za mix i mastering albumu odpowiedzialny jest AGIM, jeden z najbardziej znanych polskich DJ-ów i producentów muzyki elektro, znany ze współpracy choćby z Moniką Brodką. Wstęp płatny.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w czwartek, 4.11 o godz. 18.00 na czternastą odsłonę wieczoru wspomnień Zielonogórskie Zaduszki. Bohaterami spotkania będą znani mieszkańcy Winnego Grodu, których ostatnio pożegnaliśmy.
Wieczór uświetni duet Yes4Jazz w składzie Wojciech Pruszyński (fortepian) i Robert Chyła (saksofon). Spotkanie moderować będzie dr Izabela Korniluk.

 • Bronisław Bugiel urodził się w 1934 r. w Chorzowie. Wykształcenie zdobył w Technikum Fototechnicznym w Katowicach. W 1954 r. przybył z nakazem pracy do Zielonej Góry, gdzie objął etat fotoreportera w redakcji „Gazety Zielonogórskiej”. Przez lata uwieczniał przemiany i najważniejsze wydarzenia gospodarcze, polityczne i kulturalne na Ziemi Lubuskiej. Po przejściu na emeryturę w 1990 r. współpracował z Wojewódzkim Urzędem Dokumentacji Zabytków w Zielonej Górze. Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i honorowym członkiem Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brał udział w wielu konkursach fotograficznych — wojewódzkich i ogólnopolskich. Miał na swoim koncie 20 wystaw indywidualnych i ponad 10 jako współautor. Przez wszystkie lata aktywności zawodowej i artystycznej pozostawał wierny fotografii czarno-białej i do końca nie wykonywał zdjęć barwnych. Bogate archiwum negatywów Bronisława Bugiela zakupione przez Miasto Zielona Góra stanowi dziś świadectwo tego, jak w drugiej połowie XX wieku zmieniało się życie w Polsce, a nade wszystko w Winnym Grodzie. Zmarł 12 stycznia 2021 r.
 • Dr Stefan Dąbrowski urodził się 11 grudnia 1938 r. na Kielecczyźnie. Studia historyczne ukończył we Wrocławiu. Oprócz pracy w Wyższej Szkole Pedagogicznej jako jeden z jej pierwszych pracowników i wieloletni wykładowca w Instytucie Historii WSP, był też nauczycielem w szkole podstawowej i liceum. Miał w swoim zawodowym życiorysie epizod związany z Działem Historycznym Muzeum Ziemi Lubuskiej. W latach 1968-1972 sprawował funkcję dyrektora Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, które mieściło się wówczas w pałacu w Starym Kisielinie. Jako historyk-regionalista, specjalizował się w dziejach sukiennictwa (temu tematowi poświęcił swoją pracę doktorską), a jednym z jego ciekawszych odkryć stało się odnalezienie w roku 2000, podczas winobraniowych targów staroci, kroniki Zielonej Góry z przełomu XVII i XVIII wieku, która jest dziś bezcennym źródłem wiedzy o życiu codziennym miasta oraz unikalnym materiałem do badań językowych. Zmarł 28 października 2020 r.
 • Ksiądz biskup dr Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. W 1952 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Kominka. W latach 1957-1964 odbywał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia specjalistyczne, po ukończeniu których uzyskał tytułu doktora w zakresie filozofii przyrody. Pracował we Wrocławiu jako wikariusz parafii katedralnej, duszpasterz młodzieży akademickiej i inteligencji, a także wykładowca filozofii w tamtejszym seminarium duchownym. 21 września 1978 r. został mianowany biskupem pomocniczym we Wrocławiu, a święceń biskupich udzielił mu abp Henryk Gulbinowicz 26 listopada 1978 r. Pełnił funkcje wikariusza generalnego, był odpowiedzialny za duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo inteligencji, nauczycieli, harcerzy i innych środowisk zawodowych. Działał w Dolnośląskim Komitecie Odrodzenia Harcerstwa, w Towarzystwie Przyjaciół Ossolineum, a także w Społecznym Komitecie Panoramy Racławickiej. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w nowo utworzonej diecezji legnickiej. Od 17 lipca 1993 roku kierował diecezją zielonogórsko-gorzowską. 29 grudnia 2007 r. przeszedł w stan spoczynku. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. Zmarł 10 stycznia 2021 r. w Zielonej Górze.
 • Jolanta Fedak urodziła się 21 września 1960 r. w Łazach koło Żar. Z wykształcenia była politologiem, ukończyła Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studia podyplomowe z administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Szczecińskim. Na początku lat 90. związała się z Polskim Stronnictwem Ludowym. Przez kilka lat kierowała biurem PSL w Zielonej Górze i była bliską współpracownicą ówczesnego marszałka Sejmu Józefa Zycha. Od 2008 r. Jolanta Fedak szefowała lubuskiemu PSL. W 1998 r. została wicemarszałkiem woj. lubuskiego. Za rządów koalicji SLD-PSL w latach 2001-2003 była wicewojewodą lubuskim. Po rozpadzie koalicji została sekretarzem urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim. W 2007 r. została ministrem pracy i polityki społecznej w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Od 2013 r. była radcą prezesa ZUS, a w latach 2015-2017 kierowała Wojewódzkim Funduszem Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. W 2019 r. jednak w wyborach krajowych z ramienia PSL uzyskała mandat poselski IX kadencji. Zmarła 31 grudnia 2020 roku.

ŻAGAŃ, ZIELONA GÓRA, KROSNO ODRZAŃSKIE I GUBIN

W ramach Lubuskich Zaduszek Jazowych, w Żaganiu, Zielonej Górze, Krośnie Odrzańskim oraz w Gubinie, usłyszymy kwintet Piotra Barona w programie „Wodecki Jazz”, który promuje płytę jazzmana, wydaną przez Polskie Radio. To płyta, która pozwala wspomnieniom płynąć i która uświadamia, że wszyscy znamy piosenki Zbigniewa Wodeckiego, które nawet w aranżacjach instrumentalnych są od razu brzmią znajomo. Piotr Baron Quintet to zespół składający się z czołowych muzyków jazzowych, w składzie: Łukasz Żyta – perkusja, Maciej Adamczak – kontrabas, Michał Tokaj – fortepian, Robert Majewski – trąbka i fluegelhorn oraz Piotr Baron – saksofony i klarnet basowy. Lider, zamarzył sobie kiedyś, że nagra ze swoim jazzowym bandem piosenki Wodeckiego z jego udziałem. Nie udało się, gdyż ten znakomity polski wokalista odszedł nagle 22 maja 2017 roku. Jazzman jednak w końcu pomysł zrealizował (choć w innej formie) i pokazał, jak można umiejętnie godzić światy – jazzowy z popowym, poezji z hip-hopem, muzyków doświadczonych, którzy nic nikomu udowadniać już nie muszą z tymi, którzy dopiero wchodzą w muzyczny biznes, wyrafinowanej harmonii utworów z akcentami góralskimi. Koncerty będą zatem swoistym muzycznym hołdem złożonym Zbigniewowi Wodeckiemu. To kilkukrotny zdobywca nagród na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dwukrotny laureat nagrody artystycznej Polskiej Estrady „Prometeusz”, dwukrotny laureat Fryderyka oraz Złotego Fryderyka. Zdobywca nagrody dziennikarzy na 2. Międzynarodowym Festiwalu Interwizji. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką „Honoris Gratia” i pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kojarzony niezmiennie m.in. z wykonaniem piosenki tytułowej do bajki „Pszczółka Maja”, choć sam mówił humorystycznie, że „ta pszczoła prześladowała go potem przez całe życie”. W programie zaduszek usłyszymy takie jego szlagiery jak: Opowiadaj mi tak, Lubię wracać tam, gdzie byłem, klasyk - Zacznij od Bacha, Izoldę, Panny mego dziadka oraz oczywiście kultowy utwór „Z Tobą chcę oglądać świat”. Koncerty odbędą się: 4.11 w Żaganiu (Pałac) o godz. 19, 5.11 w Zielonej Górze (ZOK-Hydrozagadka) o 19, 6.11 o 19 w Krośnie Odrzańskim (Kuźnia Smaku) oraz 7.11 w Gubinie (dom kultury) o 19. Wstępy płatne (różne ceny).

WYDARZY SIĘ WKRÓTCE

 • 29.10 - ZaDuchy w MCK – recital „Cicho” Marty Andrzejczyk, MCK w Gorzowie Wlkp.,
 • 29.10. - Stand up w Hydro(za)gadce – Ewa Błachnio, Zielonogórski Ośrodek Kultury
 • 30.10 – spektakl muzyczny „Świecie nasz” – W hołdzie Markowi Grechucie,
  Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 1-7.11. Film Festival Cottbus (Niemcy),
 • 4.11. – Koncert 10 tenorów, sala Filharmonii Gorzowskiej,
 • 4.-7.11. – XIII Lubuskie Zaduszki Jazzowe – Wodecki Jazz - Piotr Baron Quintet (Żagań, Zielona Góra, Krosno Odrzańskie, Gubin),
 • 5-7.11 - XVIII Królewski Festiwal Muzyki, Wschowa
 • 6-12.11. – 37. Gorzowskie Spotkania Teatralne,
 • 6.11. - Gala otwarcia The Droshkov Theatre, Zielona Góra,
 • 7.11. – koncert Nocnej Zmiany Bluesa, Sławek Wierzcholski, Szprotawski Dom Kultury,
 • 11.11. – Niepodległościowy Koncert Smyczkowy, Międzyrzecki Dom Kultury,
 • 11.11. – koncert z okazji Święta Niepodległości, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 11.11. – Lubuskie Święto Młodego Wina, Muzeum Etnograficzne w Ochli,
 • 11.-14.11. – Weekend z Niepodległa, Filharmonia Zielonogórska,
 • 12.11. Koncert Magia Obłoków (Repertuar Marka Grechuty), Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 12.11. - Sulechowskie Święto Młodego Wina, Sulechów,
 • 13.11. – koncert Margaret, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 13.11. - Raz Dwa Trzy - 30 lat jak jeden koncert, aula UZ, Zielona Góra,
 • 14.11. - Koncert Wiedeński z Klasą i Humorem, aula UZ, Zielona Góra,
 • 16.11. - Państwowy Akademicki Ansambl Pieśni i Tańca Gruzji Rustavi, sala CRS, Zielona Góra,
 • 19.11. – koncert Bernard Maseli & DJ Eprom, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 28.11. - Wielka sława to żart - gala operetkowa, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
 • 30.11. - Żagańska Noc Rozrywkowa – spektakl ,,Niemy Kelner”, sala kryształowa Żagańskiego Pałacu Kultury,
 • 3.12. – Jezioro łabędzie, Royal Lviv Ballet, Międzyrzecki Dom Kultury,
 • 3-5.12. – 43. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera, Zielona Góra,
 • 11.12. – koncert Vito Bambino, Planetarium Wenus, Zielona Góra,

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie