Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocna akcja przeciw dopalaczom wkracza w Lubuskie!

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
wikipedia.org
Mocna i dająca do myślenia akcja przeciw dopalaczom wkracza do naszego województwa. Wkrótce do rąk uczniów lubuskich szkół trafi komiks „Mocarz”. Jego nazwa nie jest przypadkowa - tak samo bowiem nazywa się popularny dopalacz, którego toksyczne związki działają silniej od marihuany czy haszyszu. Substancja ta sieje spustoszenie przede wszystkim wśród młodych ludzi, którzy eksperymentując z nowymi używkami, nie zważają na opłakane w skutkach konsekwencje ich stosowania.

Jeśli wydaje Wam się, że macie świadomość, jak działa mocarz czy inne tego typu środki, jesteście w błędzie. Nikt nie wie, jaka może być reakcja osób, które zdecydowały się wziąć dopalacze. Agresja, brak kontroli nad własnym ciałem, drgawki i brak świadomości to tylko niektóre objawy.

Dopalacze to tykająca bomba zegarowa - już od pierwszego ich zażycia narażamy się na ryzyko utraty zdrowia. Są również zarejestrowane przypadki śmiertelne po ich zastosowaniu. Najgorsze jednak jest to, że po dopalacze sięgają bardzo młode osoby, nawet w wieku około 12 lat. Statystyki nie kłamią! Jeśli chodzi o województwo lubuskie, problem związany z dopalaczami jest bardzo poważny. W 2015 roku mieliśmy blisko czterysta przypadków zatruć tymi substancjami psychoaktywnymi (w samym tylko lipcu 119).

Wyobraźcie sobie, że średnio co cztery tygodnie produkowany jest nowy dopalacz. Często 50, a nawet 300 razy silniejszy niż jego poprzednik! Dokładnie na podobnej zasadzie powstał mocarz. Przypomnijmy, że najmłodsza osoba, która zatruła się dopalaczami w województwie lubuskim miała 12 lat, najstarsza - 42 lata - tak wynika z przerażających statystyk lubuskiego Sanepidu.

Od dopalaczy, podobnie jak od narkotyków, można się bardzo łatwo uzależnić i zamiast zostać kowalem własnego losu, kontrolę nad naszym życiem i ciałem przekazujemy ciemnym mocarzom - dopalaczom, którym służyć mogą jedynie jednostki słabe, nie mające sił, by stawić czoło rzeczywistości.

Wymagania dzisiejszego świata są niezwykle wysokie - ci, którzy nie radzą sobie z wyzwaniami, poddają się i szukają złudnej pomocy w rozmaitych środkach psychoaktywnych. Niejednego, który padł ofiarą dopalaczy, uwiodła myśl o chwilowym zerwaniu z rzeczywistością. Mocarz działa podobnie – wywołuje halucynacje, depresje, błogostan, euforię i bardzo szybko uzależnia. Dopalacze sprawiają, że świetna zabawa może zamienić się w koszmar. Zanim jednak zdążycie zareagować, wspomniany koszmar wypełnia Was od wewnątrz i przeistacza się w dramat, który doprowadzić może do tragedii.

Komiks „Mocarz” jest dającą do myślenia akcją przeciwko handlarzom śmiercionośnymi substancjami. Pokazuje co dzieje się z człowiekiem, który wziął dopalacze oraz informuje do czego prowadzi ich zażywanie i dlaczego należy ich unikać. Już niebawem komiks będzie rozdawany w szkołach na terenie woj. lubuskiego. W „Gazecie Lubuskiej” natomiast będziemy regularnie informować, jak działają, czym są oraz do czego prowadzi zażywanie dopalaczy. Sporządzane będą także relacje z tych szkół, które zdecydowały się przystąpić do naszej inicjatywy! Wszystko po to, by powiedzieć dopalaczom stanowcze NIE i pokazać, jak partnerzy naszej akcji społecznej, samorządy z regionu, wspólnie walczą o zdrowie młodych Lubuszan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska