Mocne słowa Olivera Vidina po porażce w Bydgoszczy. Trener Enei Zastalu BC Zielona Góra nigdy wcześniej nie używał takich argumentów

Szymon Kozica
Nie może być tak, że jedna drużyna gra agresywnie przez 40 minut i bije, gra nieczysto, co jest w porządku, nie ma problemu, ale tak samo trzeba gwizdać też dla drugiej drużyny - uważa Oliver Vidin, trener Enei Zastalu BC Zielona Góra Mariusz Kapała
- Przegraliśmy przez sędziów. Kryteria sędziowania wyrzuciły nas z rytmu. Nie mogliśmy bronić tak, jak chcemy. Jeśli zawodnicy mają dużo fauli, to przestają być agresywni i nie wierzą w siebie. A rywalom gra się wtedy łatwiej - mówi Oliver Vidin, trener Enei Zastalu BC Zielona Góra, po porażce w Bydgoszczy.

Koszykarze Enei Zastalu BC polegli w czwartek (16 grudnia) na wyjeździe z Eneą Abramczykiem Astorią Bydgoszcz 88:106 (tekstową relację live z meczu znajdziesz TUTAJ). To szósta porażka wicemistrzów Polski w tym sezonie w ekstraklasie. Jeśli tak dalej pójdzie, to możemy mieć kłopot z awansem do fazy play off. W kontekście meczu w Bydgoszczy dziwi nie tylko przegrana, ale także liczba straconych punktów. Tak okazałą zdobycz ostatni raz Enea Abramczyk uzyskała 6 lutego 2020 w... Zielonej Górze (wtedy rzuciła aż 113 punktów).

Oliver Vidin: To jest brak szacunku dla Zastalu Zielona Góra

- Zasłużone zwycięstwo przeciwnika. Astoria walczyła cały czas, od początku do końca, na wysokim poziomie agresywności - zaznaczył trener Vidin na konferencji prasowej. A później padły mocne słowa pod adresem arbitrów. - Ja nigdy nie komentuję i nie krytykuję pracy sędziów, bo nie jestem od tego, ale nie może być tak, że jedna drużyna gra agresywnie przez 40 minut i bije, gra nieczysto, co jest w porządku, nie ma problemu, ale tak samo trzeba gwizdać też dla drugiej drużyny.

Trener Vidin wyliczał: - Nie może być tak, że my mamy więcej punktów spod kosza 52:46, a oni rzucają 28 wolnych, my 17. Nie może być tak, że jak jedna drużyna wjeżdża pod kosz, to nie ma faulu, a druga dostaje dwa wolne od razu. Jakub Nizioł zagrał super, ale miał 11 wolnych. Bronił go Jarosław Zyskowski, który ma zero wolnych. Zyskowski się nie nadaje? Obaj są reprezentantami Polski na tej samej pozycji, tylko Zyskowski tam gra. To jest duży brak szacunku dla drużyny z Zielonej Góry ze strony arbitrów.

Łukasz Koszarek z Zastalem Zielona Góra zdobył 5 razy tytuł mistrza Polski, 3 razy Puchar Polski i 2 razy Superpuchar Polski

Łukasz Koszarek trafi do galerii sław Zastalu Zielona Góra. ...

Trener Vidin był wyraźnie poirytowany. - Ja rozumiem wszystko, może być błąd i o to nie mam pretensji w ogóle, ale nie może być tak, że w pierwszej połowie nasi dwaj wysocy zawodnicy, Dragan Apić i Tony Meier, mieli po trzy faule. To jest wybijanie nas z rytmu w obronie. Dostaliśmy 106 punktów nie dlatego, że graliśmy źle w obronie. Oczywiście, że były błędy, ale my nie mogliśmy bronić. Jak zawodnik ma cztery faule, to przestaje bronić. A druga sprawa - jak się nie gwiżdże fauli, to ten drugi zawodnik zyskuje pewność siebie i jeszcze więcej bije - analizował. Dodajmy, że obecny trener Zastalu nigdy wcześniej nie wypowiadał się w taki sposób o pracy arbitrów.

Liga VTB: Enea Zastal BC Zielona Góra - CSKA Moskwa

Tymczasem z ekstraklasy przenosimy się do ligi VTB. W poniedziałek (20 grudnia) wicemistrzowie Polski zmierzą się z CSKA Moskwa. Spotkanie w hali CRS rozpocznie się o godz. 19.00. I pewnie odżyją wspomnienia z lutego, kiedy Zastal pokonał rosyjskiego hegemona 93:90 po cudownym rzucie Krisa Richarda.