Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moda na dawny styl

Dariusz Brożek
W Antiquo More występują uczniowie podstawówki, gimnazjaliści i licealiści
W Antiquo More występują uczniowie podstawówki, gimnazjaliści i licealiści fot. Dariusz Brożek
Kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców uczy się dawnych tańców i muzyki. Należą do zespołu Antiquo More, który działa przy Szkole Podstawowej nr 2.

Kim są młodzi, którzy na festiwalach paradują w starodawnych strojach? - Lubię muzykę dawną, ale w domu chętnie słucham współczesnych zespołów młodzieżowych, np. hip hopowych - mówi jedna z najstarszych tancerek, licealistka Lidia Radzion.

Damianowi Sawińskiemu próby nie przeszkadzają w nauce ani w treningach siatkówki. Nie narzeka też Daniel Sierbin, który ma czas na rozrywki, ale też żmudne ćwiczenie gry na flecie.

Tańczą od podstawówki
Antiquo More powstał siedem lat temu. Wymyśliły go dyrektorka SP 2 Maria Słomińska i nauczycielka matematyki Katarzyna Chmielewska. Zespół cały czas działa w podstawówce, choć jego filary to gimnazjaliści i licealiści. - W zespole jestem od podstawówki - mówi Izabela Pers z Liceum Ekonomicznego.

Instruktorkę K. Chmielewską wspierają Grażyna Błochowicz, która uczy dzieci i młodzież dawnych tańców dworskich, a stroje i scenografię projektuje znana międzyrzecka malarka Zofia Kasprowicz.

Zespołowi pomaga też stowarzyszenie Wspieramy Młode Talenty, które przyznało stypendia kilku członkom Antiquo More (czytaj poniżej). Teraz w starszej grupie jest około 40 dziewcząt i chłopców. W ich ślady idzie kilkanaścioro maluchów z klas I-III. Ubrani w renesansowe stroje tańczą i śpiewają utwory z czasów średniowiecza i odrodzenia, np. tańce Jana z Lublina.

Złoto za rok

Zespół wiele razy występował na rozmaitych przeglądach, koncertował też za granicą. Jego ostatnie trofea to aż dwie srebrne Harfy Eola wytańczone na prestiżowym festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu (indywidualną nagrodą za kreacje Kopciuszka dostała najmłodsza tancerka Anna Barszczak).

W poprzednich latach w Kaliszu zdobyli cztery brązowe harfy, a teraz zapowiadają, że za rok wrócą ze złotą. Nie będzie to jednak łatwe, bo międzyrzeczanie są jedną z najmłodszych grup występujących w Kaliszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska