MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja starego mostu w Cigacicach. Czy będzie otwarty podczas remontu?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Stary most w Cigacicach jest ważny dla mieszkańców regiony
Stary most w Cigacicach jest ważny dla mieszkańców regiony Maciej Dobrowolski
Na ten dzień czekało wielu mieszkańców Cigacic. Właśnie zakończył się przetarg na remont starego mostu – jego modernizację zrealizuje konsorcjum dwóch firm z Wrocławia. Co ważne, inwestycja ma kosztować mniej niż zakładano! Kiedy ruszą pierwsze prace?

2019 był dla mieszkańców Cigacic i okolicy bardzo nerwowy. Już w styczniu rolnicy informowali nas, że są zmartwieni stanem technicznym starego mostu. Bali się, że wkrótce przeprawa zostanie zamknięta dla pojazdów rolniczych i nie będą mogli dojechać na swoją ziemię. Nie wiedzieli, co mają robić, czy obsiewać pola, inwestować w uprawy. I faktycznie mięli rację, bo 1 kwietnia zapadła decyzja o ograniczeniu ruchu na moście tylko do pojazdów do 3,5 tony.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rolnicy martwią się o remont starego mostu w Cigacicach. Z braku możliwości przejazdu będą sprzedawać pola?

Rolnicy czekali, a tymczasem urząd miasta w Zielonej Górze oraz starostwo powiatu wdało się w spór dotyczący tego, kto powinien wyłożyć pieniądze na modernizację mostu. Aby wywrzeć na urzędnikach presję mieszkańcy organizowali blokady i protesty. W końcu premier Mateusz Morawiecki wyłożył 12 mln zł z rezerwy budżetowej na remont - resztę kwoty na inwestycję, oszacowaną na 15 mln zł, miało iść z miasta i starostwa.

W ostatnich dniach zakończył się przetarg, który wyłonił głównego wykonawcę modernizacji– zajmie się nim wrocławskie konsorcjum składające się z dwóch firm.

Podpisanie umowy

– Przetarg nieco się przedłużał, ale to dlatego, że chcieliśmy się upewnić, co do przedstawionych cen – tłumaczy Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu. - Inwestycja ma zostać zrealizowana za niecałe 12 mln zł, choć wstępny kosztorys mówił o 15 mln zł. Dlatego będziemy rozmawiali z wojewodą, aby pozostałe pieniądze wykorzystać na modernizację otoczenia mostu, m.in. wodociągu biegnącego do Leśnej Góry.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to umowa na remont zostanie podpisana 4 lutego. – Od razu ustalimy też z wykonawcą harmonogram działania i zorganizujemy spotkanie z mieszkańcami. Prawdopodobnie prace mogłoby się rozpocząć wraz z początkiem wiosny, na przełomie marca i kwietnia.Niestety, ze względów bezpieczeństwa most będzie całkowicie zamknięty, również dla pieszych. Zależy nam jednak, żeby okres zamknięcia przeprawy był jak najkrótszy – mówi Andriasiak.

Mieszkańcy Cigacic po raz pierwszy zablokowali most w marcu 2019 roku

SULECHÓW. Stary most w Cigacicach będzie zablokowany. Mieszk...

W gminie Zabór ruszyły prace

Z pewnym opóźnieniem ruszyła również budowa przeprawy w Milsku, na którą mieszkańcy czekają od ponad 50 lat. Prace trwają po obu stronach Odry, w gminie Zabór oraz Bojadła.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z takiego stanu rzeczy. Wskazują, że inwestycja jest niedofinansowana, przez co obwodnica Łazu ma zły przebieg, a na obwodnicę Droszkowa na razie zabrakło pieniędzy (oba projekty są składową przedsięwzięcia – przyp. red.).
- To pole do współpracy władzy centralnej z samorządową. Pan premier deklarował, że budżet jest w świetnym stanie, to może wyłożył dodatkowe pieniądze. To ważna inwestycja dla regionu, ale i kraju – zauważa pan Andrzej z Zaboru.

Nowy most w Pomorsku

Wygląda na to, że na wniosek urzędu marszałkowskiego w ciągu czterech lat powstanie też nowy most w Pomorsku. Na razie nie jest znany koszt tej inwestycji, ale według wstępnych zapowiedzi rządowe dofinansowanie może sięgnąć nawet poziomu 80 proc. Pomoc w realizacji projektu deklaruje samorząd Zielonej Góry, Czerwieńska i Sulechowa.

Blokada mostu w Cigacicach nie była całkowita. Co jakiś czas demonstrujący mieszkańcy schodzili z jezdni i przepuszczali kilkanaście pojazdów. Od razu zrobiono też miejsce dla karetki!

Mieszkańcy Cigacic znów blokowali stary most. Domagają się p...

Historia mostu w Cigacicach

W tym roku stary most w Cigacicach będzie obchodził swoje 95 urodziny. Został otwarty 29 kwietnia 1925 r. Most wyprodukował Zakład Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co. z Zielonej Góry. W czasie II wojny światowej, 25 stycznia 1945 r. jedno z przęseł mostu zostało wysadzone przez niemieckie wojska, które chciały zatrzymać rosyjskie czołgi na linii Odry. Zniszczenie zostały naprawione dopiero w latach 50. ubiegłego wieku. Warto też przypomnieć, że 2015 roku opiekę nad przeprawą w Cigacicach przejęła Zielona Góra. Był to jeden z warunków, jakie postawiło starostwo powiatu, aby wydać zgodę na połączenie miasta z gminą.

W Cigacicach mieszkańcy zablokowali stary most:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska