MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mogły być oszczędności

ANDRZEJ WŁODARCZAK
Radni nie zgodzili się na likwidację szkół podstawowych w Drawinach, Gościmiu, Grotowie, Rąpinie i Starych Bielicach.

Do tych placówek uczęszczają uczniowie zerówek oraz klas pierwszych, drugich i trzecich. W razie likwidacji dzieci dowożone byłyby autobusem do Drezdenka, a gmina oszczędzałaby rocznie 450 tys. zł.

Mogły być oszczędności

Rozczarowania głosowaniem radnych podczas ostatniej sesji nie ukrywa Adam Kołwzan, zastępca burmistrza Drezdenka:
- Radni najpierw wymusili na nas opracowanie projektu reorganizacji gminnej oświaty, po czym go zdecydowanie odrzucili. Ulegli presji rodziców dzieci. Gmina co roku dokłada 2 mln zł do subwencji oświatowej. Likwidacja najmniejszych szkół przyniosłaby poważne oszczędności, które można byłoby przeznaczyć na inne ważne cele. Oszczędności jednak nie będzie.
Mieszkańcy Starych Bielic mocno zabiegali o poparcie radnych Rady Miasta w Drezdenku dla utrzymania ich szkoły. Wystosowali protest przeciwko zamiarowi likwidacji szkoły, zaprosili na spotkanie kilku radnych. - Jesteśmy zadowoleni, że do radnych trafiły nasze argumenty - cieszy się Emilia Górska, dyrektorka szkoły w Starych Bielicach. - Dostrzegli oni nie tylko pieniądze, ale i zwyczajnie ludzką stronę funkcjonowania naszej szkoły, ostatniej żywej instytucji we wsi.

Bezpieczne i dopilnowane

Najmłodsi nadal mają więc blisko z domu do szkoły, niewielka liczba uczniów zapewnia lepszy kontakt z nauczycielami. Dzieci mogą dłużej pospać, nie tracą czasu na dojazdy.
- Niewielka szkoła gwarantuje indywidualne podejście do każdego ucznia, co dobrze wpływa na poziom nauczania - dodaje Emilia Staszak, nauczycielka w Starych Bielicach.
Lucyna Freiwald, mama Mateusza, również nie kryje zadowolenia z utrzymania szkoły. - Te dzieci są za małe, żeby codziennie dowozić je do Drezdenka. Tutaj są bezpieczne i dopilnowane.
Innego zdania jest tylko mała Sara Pilawska. - Chętnie bym poszła do szkoły w Drezdenku, bo lubię jeździć autobusem - przyznaje szczerze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska