Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monety kolekcjonerskie do wygrania - konkurs

Paweł Kamiński
Mariusz Kapała
Niebawem majowy weekend, podziel się z nami swoim ulubionymi sposobami spędzania wolego czasu i wygraj unikalne monety kolekcjonerskie.

Jak wziąć udział w naszym konkursie? To proste wystarczy że wyślesz na numer 72355 sms o treści GLMAJ. po kropce podając swoją ulubioną metodę wypoczynku(do 150 znaków bez polskich liter). Trzech autorów najzabawniejszych i najbardziej kreatywnych sposobów spędzania wolnego czasu nagrodzimy kompletami 6 monet kolekcjonerskich o nominale 2 zł. wydanych przez NBP.

Na odpowiedzi czekamy do 30 kwietnia, do godziny 23.59.

Nasz zestaw składa się z monet kolekcjonerskich wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Są to monety dwuzłotowe wykonane ze stopu Nordic Gold. Wybraliśmy te, które upamiętniają ważne wydarzenia w polskiej historii. Dwuzłotówki są to monety obiegowe, więc można nimi płacić w sklepie, ale mają też wartość numizmatyczną, którą ustala wolny rynek.

Większe państwo polskie
Dwuzłotówka wydana w 2008 roku z okazji 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na rewersie ma stylizowany wizerunek popiersia Ignacego Jana Paderewskiego z głową opartą na dłoni. Na tle popiersia u dołu dojrzymy maszerujący pododdział powstańców wielkopolskich. Rewers zaprojektowała artystka Urszula Walerzak.

Od tajnych pocisków po powstanie
W 2009 roku NBP wydał monety upamiętniające 70. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Na rewersie dwuzłotówki, zaprojektowanej przez Urszulę Walerzak, znajduje się wizerunek Znaku Polski Walczącej. W tle widzimy stylizowaną mapę Rzeczpospolitej Polskiej z 1939 r., z podziałem na okręgi Armii Krajowej.

Nasz Papież i droższy cukier
Na monecie z 2010 roku o nazwie Polski Sierpień 80 projektant umieścił elementy puzzli, które utworzyły stylizowany napis SOLIDARNOŚĆ. Rewers zaprojektowała Urszula Walerzak. Moneta upamiętnia jedną z najważniejszych dat współczesnej historii Polski.

Rok 1920 Bitwa Warszawska
Także w 2010 roku NBP wydał serię monet upamiętniających 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Na rewersie zaprojektowanym przez Grzegorza Pfeifera centralnie umieszczony jest zarys słupa słupa granicznego, z godłem państwowym używanym w latach wojny polsko-bolszewickiej. Na jego tle, u dołu, stylizowany wizerunek żołnierza na koniu, trzymającego lancę z proporczykiem. Z lewej strony słupa granicznego napis: EUROPA, z prawej strony wizerunek fragmentu sierpa i młota.

Lilijka harcerska w swoje stulecie
Z okazji 100. Rocznicy Harcerstwa Polskiego wydane zostały monety kolekcjonerskie w 2010 roku. Rewers dwuzłotówki zaprojektowała Dominika Karpińska-Kopiec. Na monecie znalazł się wizerunek Krzyża Harcerskiego i kontury lilijki. To wspaniała pamiątka, aby uczcić początki skautingu w Polsce, którego idea przyszła do naszego kraju z Wielkiej Brytanii.

Jedyne takie powstanie
W 2013 roku ukazała się moneta upamiętniająca 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Rewers zaprojektowała Roussanka Nowakowska. Znajdziemy tam fragment powstańczej grafiki Artura Grottgera "Pożegnanie powstańca", a także kompozycję proporca i biżuterii, którą nosiły polskie patriotki.

Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się telefonicznie. Koszt 1 sms-a to 2.46 zł z VAT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska