Monika i Tadeusz - złote rodzeństwo spod Trzciela!

Dariusz Brożek
Monika i jej brat Tadeusz przed zawodami w Zgierzu.
Monika i jej brat Tadeusz przed zawodami w Zgierzu. Archiwum Tadeusza Michalika
Pochodzące z Jasieńca pod Trzcielem rodzeństwo Monika i Tadeusz Michalikowie potwierdziło swoją mistrzowską klasę w zapasach. Podczas Mistrzostw Polski w Zgierzu oboje zdobyli złote medale!

O 36-letniej Monice pisaliśmy ostatnio kilka razy w naszym tygodniku. Przypominamy, że podczas sierpniowych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro wywalczyła brązowy medal w zapasach. To jej najwyższe sportowe trofeum, choć ma na koncie wiele pucharów i medali zdobytych wcześniej na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Ostatnio potwierdziła swoją olimpijską formę w czasie rozegranych w Zgierzu Mistrzostw Polski. Startowała tam kategorii wagowej do 69 kg, czyli o sześć kilogramów cięższej, niż w Rio de Janeiro.

Monika wszystkie cztery walki wygrała przed czasem, w finale gładko pokonała Natalię Strzałkę i wywalczyła kolejny, piętnasty już w jej sportowej karierze złoty krążek MP!

Od czterech lat M. Michalik walczy w barwach poznańskiego klubu Grunwald, ale nie ukrywa swoich związków z Trzcielem, gdzie ma wielu przyjaciół i mieszkanie. Oraz z trzcielskim klubem Orlęta, w którym 20 lat temu szlifowała zapaśnicze abecadło i zdobyła pierwsze medale. Potem trenowała w innych klubach, ale w latach 2004-2012 ponownie walczyła w barwach Orląt.

W Orlętach debiutował też młodszy brat mistrzyni Tadeusz Michalik, który obecnie trenuje w klubie Sobieski w Poznaniu. I - podobnie jak siostra - pnie się do góry po kolejnych szczeblach zapaśniczej kariery. W marcu br. wywalczył brązowy medal podczas Mistrzostw Europy w Rydze. Nie spoczął na laurach. Ostatnio razem z Moniką wziął udział w Mistrzostwach Polski w Zgierzu i zdobył tam złoty krążek w kat. 85 kg.

Monika i Tadeusz mają siedem sióstr oraz braci. Kilkoro z nich także uprawiało zapasy. I to z powodzeniem. Np. 26-letnia obecnie Marzena Michalik ma na koncie tytuł wicemistrzyni Europy kadetek. Obecnie jest żołnierzem w Szczecinie i nie trenuje, gdyż - jak ostatnio nam mówiła - w szczecińskich klubach nie ma kobiecej sekcji zapaśniczej.