Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MORFOLOGIA KRWI. Badanie morfologii krwi jest bardzo ważne. Warto je wykonywać raz w roku. Pozwala wykryć wiele schorzeń we wczesnym etapie

Michał Korn
Michał Korn
Morfologia polega na ocenie ilościowej i jakościowej poszczególnych składników krwi.
Morfologia polega na ocenie ilościowej i jakościowej poszczególnych składników krwi. 123 rf
Morfologia krwi jest bardzo ważnym i najczęstszym zarazem badaniem diagnostycznym. Wykonywanie jej raz w roku pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w naszym organizmie we wczesnym etapie.

Morfologia krwi. Kiedy robić?

Z Twojej krwi lekarz czyta jak z otwartej księgi. Przyznaj się sam przed sobą – kiedy ostatnio wykonałeś morfologię krwi? Musisz pamiętać, że jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwala na szybką ocenę stanu Twojego zdrowia.

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi jest zlecana bardzo często, ponieważ pomaga na wczesnym etapie wykryć wiele schorzeń trapiących organizm. Wyniki interpretuje lekarz, który na ich podstawie może powiedzieć sporo o naszym ogólnym stanie zdrowia i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Krew to rodzaj płynnej tkanki łącznej, która krąży wewnątrz naczyń krwionośnych. Składa się z płynnego osocza stanowiącego około 55-60 proc. objętości krwi oraz z elementów morfotycznych, czyli erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i trombocytów (płytek krwi). Krew pełni istotne role, m.in.: rozprowadza po organizmie tlen i substancje odżywcze, bierze udział w obronie organizmu przed bakteriami oraz odprowadza do narządów wydalniczych szkodliwe substancje.

Morfologia krwi. Dlaczego jest tak ważna?

Morfologia polega na ocenie ilościowej i jakościowej poszczególnych składników krwi. Normy uzależnione są od wielu czynników np. wieku i płci pacjenta i nie powinny być analizowane w oderwaniu od innych elementów diagnostycznych. Oceny wyników morfologii krwi dokona najlepiej lekarz prowadzący, który zlecił to badanie.

Morfologia krwi. Jak przygotować się do badania

A jak powinniśmy przygotować się do badania? Przede wszystkim do laboratorium przyjdźmy na czczo, bowiem to, co jemy może wpłynąć na obraz krwi zakłócając tym samym wyniki. Przed badaniem możemy wypić szklankę przegotowanej wody, ale od posiłku lepiej się powstrzymać. Morfologię dobrze jest wykonać rano – niektóre parametry zmieniają się bowiem w ciągu doby, dlatego próbkę najlepiej pobrać jak najwcześniej.

Morfologia krwi - cennik

Morfologia krwi jest darmowym badaniem, pod warunkiem, że wykonuje się ją na NFZ. Inną opcją jest wykonanie badania prywatnie w laboratorium. Jego koszt waha się w granicach 15 złotych.

POLECAMY:

Niestety, statystyki pokazują, że blisko 90 proc. dzieci ma rozmaite wady rozwojowe, a co czwarta osoba cierpi na przewlekłe choroby. Dzieci wydają się być coraz mniej odporne. Do tego dochodzą problemy ze wzrokiem, zębami, a nawet słuchem. Z raportu GUS wynika, iż co dziesiąte dziecko przewlekle choruje na co najmniej jedną chorobę. Żadnych objawów nie wolno lekceważyć.Zawały serca u dzieci. Jak je rozpoznać?Źródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Masz te objawy? Nie bagatelizuj ich. To może być nowotwór!

Jakie choroby dotykają dzieci i jak właściwie je rozpoznać? ...

Jakie inne badania zrobić?

Poza morfologią krwi warto wykonać badania laboratoryjne z moczu i krwi, które obejmują m.in. OB (badanie poziomu sedymentacji erytrocytów), poziom cholesterolu oraz poziom glukozy.

Morfologię krwi można zrobić profilaktycznie, ale może ona być również efektem skierowania przez lekarza. Jak długo ważny jest taki dokument?

Recepta oraz skierowanie na badanie. Jak długo są ważne?

Skierowanie jest dokumentem uprawniającym do dalszego leczenia u lekarza specjalisty. Recepta z kolei umożliwia zakupienie leków, które nie są dostępne w tak zwanej sprzedaży ogólnej.

Recepta

Recepta nie ma określonej ważności. Jeśli jednak została nam ona wypisana, z reguły oznacza to iż tych leków potrzebujemy ba już. Warto zatem ją zrealizować niezwłocznie po wizycie u lekarza.

Terminy realizacji recept oraz zasady wydawania leków na receptę określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. 2011, nr 294, poz. 1739):

  • termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia.

W przypadku recept wystawionych na kolejne trzy miesięczne kuracje 30 dniowy termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji, z zastrzeżeniem poniższych punktów:

  • Termin realizacji recepty na antybiotyki oraz recepty wystawionej w ramach pomocy doraźnej nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.
  • Termin realizacji recepty na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach nie może przekroczyć 120 dni od daty jej wystawienia.
  • Termin realizacji recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla indywidualnego pacjenta, nie może przekroczyć 90 dni od daty jej wystawienia.

Morfologia krwi. To warto wiedzieć:

Morfologia polega na ocenie ilościowej i jakościowej poszczególnych składników krwi.

MORFOLOGIA KRWI. Badanie morfologii krwi jest bardzo ważne. ...

Nie wolno także zwlekać z realizacją recepty na lek, który wykonywany jest na miejscu w aptece. Gdy pacjent zgłosi się z receptą na ostatnią chwilę, może się okazać, że apteka nie posiada wszystkich wymaganych składników i musi je zamówić. Wtedy realizacja recepty przedłuża się nawet do 48 godzin.

Skierowanie

Skierowanie ważne jest do momentu:

  • kiedy dany pacjent nie wymaga już leczenia,
  • został już przyjęty przez lekarza specjalistę,
  • odbył leczenie,
  • od momentu rozpoczęcia procesu leczenie przez kolejne wizyty do wyleczenia.

W przypadku niektórych skierowań obowiązuje okres ważności:

  • skierowanie do szpitala psychiatrycznego ważne jest 14 dni,
  • skierowanie na leczenie uzdrowiskowe: podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia;
  • skierowanie na rehabilitację leczniczą w trybie ambulatoryjnym, tj. na zabiegi fizjoterapeutyczne, ważne jest 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane w miejscu, w którym udzielane będą świadczenia, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Zobacz również: Jakie badania trzeba regularnie robić dziecku?

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska