Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morsowanie. Jak bezpiecznie morsować? Jak zacząć kąpiele w lodowatej wodzie i kto może morsować? [PORADNIK]

OPRAC.: (vp), źródło: morsowanie.info
Najprzyjemniej morsuje się w temperaturze powietrza poniżej -8 st. C, w bezwietrzny i słoneczny dzień. Kąpiel w takich warunkach daje wrażenie, że woda jest „ciepła”.
Najprzyjemniej morsuje się w temperaturze powietrza poniżej -8 st. C, w bezwietrzny i słoneczny dzień. Kąpiel w takich warunkach daje wrażenie, że woda jest „ciepła”. pixabay.com
Często chorujesz? Masz problemy ze stawami? A może chciałbyś szybciej schudnąć? Pomyśl o morsowaniu. Jedną z najważniejszych zalet kąpieli w lodowatej wodzie jest zwiększenie odporności organizmu. Ale jak bezpiecznie zacząć morsowanie? Przeczytaj!

Nie ma wątpliwości, że lodowate kąpiele mają bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka. Zalet jest wiele (o zaletach morsowania przeczytasz pod tym linkiem). Ale jak bezpiecznie zacząć przygodę z morsowaniem, aby nie zrobić sobie krzywdy? Jak się do tego przygotować? Przeczytaj kilka ważnych porad.

Morsowanie dla każdego, bez względu na wiek

Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się przed rozpoczęciem morsowania jest to, czy można to robić w każdym wieku.

Praktycznie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń co do wieku. Morsują dzieci, młodzież, dorośli, a także ludzie w podeszłym wieku. Zwykle najwcześniej zaleca się rozpoczęcie morsowania w wieku około 3-4 lat. A potem można to robić już do późnej starości. Jest tylko kilka przeciwwskazań. O nich przeczytasz w dalszej części tekstu.

Morsowanie zacznij od rozgrzewki

Na początek ważna uwaga! Nie wystarczy rozgrzać się gorącą herbatą czy kawą. A już na pewno nie alkoholem. Przed morsowaniem organizm należy rozgrzać za pomocą różnych ćwiczeń. Może to być np. gimnastyka, czy bieganie, które jest najbardziej naturalną formą ruchu.

Przed morsowaniem organizm należy rozgrzać za pomocą różnych ćwiczeń. Może to być np. gimnastyka, czy bieganie, które jest najbardziej naturalną formą
Przed morsowaniem organizm należy rozgrzać za pomocą różnych ćwiczeń. Może to być np. gimnastyka, czy bieganie, które jest najbardziej naturalną formą ruchu. 123RF

Jak długo powinna trwać rozgrzewka? Dla początkujących morsów zaleca się około 15-20-minutową rozgrzewkę. Należy przy tym pamiętać, że nie powinna ona być za bardzo intensywna. Organizm należy rozgrzać, ale nie przegrzać. Eksponowanie na mróz spoconego ciała nie jest dobrym pomysłem. Dlatego na początku warto zacząć od spokojnego truchtu i ćwiczeń ogólnorozwojowych (przysiady, skłony, pajacyki, pompki).

Najprzyjemniej morsuje się w temperaturze powietrza poniżej -8 st. C, w bezwietrzny i słoneczny dzień. Kąpiel w takich warunkach daje wrażenie, że woda jest „ciepła”.

Wyposażenie morsa

Do morsowania nie potrzebujemy wielu rzeczy. Niektórym wystarczą jedynie kąpielówki czy w przypadku kobiet strój kąpielowy. Wielu morsów jednak używa butów neoprenowych, które chronią stopy przed zimnem czy skaleczeniem się ostrym lodem. Koszt takich butów to około 90-100 zł. Niektórzy zamiast nich używają zwykłych butów do kąpieli, czy nawet starych adidasów. Chodzi o to, aby częściowo chociaż odizolować stopy od zimnego podłoża (od stóp bowiem najszybciej marzniemy).

Jeśli ktoś zamierza zanurzać również całe ręce, może także zaopatrzyć się w rękawice neoprenowe. Palce bowiem, podobnie jak i stopy, są bardzo wrażliwe na zimno i zanurzenie ich w lodowatej wodzie może być bardzo nieprzyjemne a nawet bolesne.

Poza tym, jeśli nie zanurza się głowy, a na dworze jest bardzo zimno, można założyć na głowę zwykłą czapkę.

Podsumowując:

  • Strój kąpielowy/kąpielówki
  • Rękawiczki i czapka
  • Buty do kąpieli
  • Ręcznik, ciepłe ubranie na przebranie się i termos z herbatą

Morsowanie - pierwsze wejście wody

Do wody najlepiej wchodzić spokojnym, ale zdecydowanym krokiem. Nie wbiegamy! Dobrze jest, aby nie wchodzić do wody samemu. Za pierwszym razem nie wiemy bowiem, jak nasz organizm może zareagować na gwałtowną zmianę temperatury. Dlatego warto, aby obok nas był ktoś jeszcze, kto w razie czego mógłby nam szybko przyjść z pomocą.

Gdy już znajdziemy się w wodzie należy pamiętać, że pływając, czy ruszając się nasz organizm szybciej będzie się wychładzał niż gdy będziemy w wodzie tylko stać. I to warto wziąć pod uwagę ustalając czas jaki chcemy w wodzie przebywać.

Pamiętaj! Morsowanie to nie są zawody, na których bije się rekordy. Czas kąpieli i ilość wejść do wody są uzależnione od stażu morsa i warunków pogodowych.

Dlatego długość pobytu w zimnej wodzie dla każdego może być całkowicie różna. Bez większego ryzyka wychłodzenia możemy zastosować zasadę, że ile stopni ma woda, tyle minut możemy w niej przebywać – czyli 0-1 st. C do 1 minuty, 2 st. C – do 2 minut itd. Nawet niespełna minutowa kąpiel, wykonywana regularnie, to wystarczający bodziec dla hartującego działania lodowych kąpieli.

Ja za pierwszym razem byłem w wodzie 2 minuty. Z każdym kolejnym morsowaniem wydłużałem ten czas. Obecnie zwykle w wodzie siedzę około 10-12 minut. Ale warto jest słuchać tego, co nam w danej chwili organizm podpowiada. Nie ma co siedzieć na siłę przez z góry założony czas. Jeśli czujemy, że mocno się wychładzamy, lepiej wyjść.

Warto przy tym pamiętać, że zagrożenie hipotermią jest niewielkie, jeżeli w wodzie nie będziemy przebywać dłużej niż pół godziny. Dowiodły tego liczne badania oraz doświadczenia rozbitków morskich, którzy nierzadko przebywali w wodzie o temp. 0 st. C ponad godzinę.

Co robić po wyjściu z wody?

Po wyjściu z wody można jeszcze krótką chwilę poświęcić na aktywność fizyczną, np. lekki trucht, a następnie jak najszybciej się ubrać w ciepłe i suche rzeczy. Właśnie po kąpieli najczęściej dochodzi do groźnych wychłodzeń organizmu. Warto pamiętać, że po wyjściu z wody mamy dla siebie tzw. złote pięć minut, podczas których organizm nie odczuwa jeszcze chłodu. Po tym czasie, gdy nie zdążymy się ubrać, może nas spotkać przykra niespodzianka i możemy mieć problem z zasznurowaniem butów. Na koniec warto napić się gorącej herbaty.

Po wyjściu z wody można jeszcze krótką chwilę poświęcić na aktywność fizyczną, np. lekki trucht, a następnie jak najszybciej się ubrać w ciepłe i suche
Po wyjściu z wody można jeszcze krótką chwilę poświęcić na aktywność fizyczną, np. lekki trucht, a następnie jak najszybciej się ubrać w ciepłe i suche rzeczy. 123RF

Jak często można morsować?

To jak często możemy morsować zależy od stopnia naszego zaawansowania oraz od temperatury wody. Na początek (w pierwszym roku) wystarczy, gdy będziemy to robić raz na tydzień. Potem oczywiście możemy częstotliwość zwiększać. Ale pamiętajmy, że w najzimniejszych miesiącach pomiędzy kąpielami warto dać odpocząć organizmowi dzień lub dwa.

Osobom morsującym zaleca się również raz w tygodniu wizytę w saunie.

W momencie kontaktu ciała z lodowatą wodą pojawia się bardzo duży stres, który aktywuje wyrzut biologicznie aktywnych substancji, pozytywnie działających na system immunologiczny człowieka. Ten proces chroni organizm przed chorobą. Nawet lekkie przeziębienie nie powinno być więc przeszkodą przed wykąpaniem się w lodowatej wodzie. Wręcz przeciwnie, w praktyce można się przekonać, że po takiej kąpieli proces zdrowienia znacznie przyspiesza.
morsowanie.info

Czy każdy może morsować?

Tak, jak pisaliśmy wyżej, praktycznie nie ma żadnych specjalnych ograniczeń co do wieku. Jest jednak kilka przeciwwskazań. Dlatego dobrze jest, aby wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem. Są bowiem choroby, w przypadku których odradza się morsowanie. Do takich należ m.in. choroby serca i układu krążenia, nadciśnienia, choroby naczyń mózgowych, epilepsja oraz borelioza.

Zanurzając się w lodowatej wodzie nasz organizm reaguje na szok termiczny niekontrolowanymi, bardzo szybkimi i gwałtownymi oddechami, po których następuje hiperwentylacja – czyli jeszcze szybsze oddechy. To jest, obok zatrzymania akcji serca najczęstsza przyczyna śmierci po wpadnięciu ludzi do lodowatej wody.

Jeśli chcesz zacząć morsować, najlepiej skontaktuj się z lokalnym klubem morsów. Informacje na ten temat znajdziesz między innymi na różnych stronach internetowych.

Morsowanie odmładza

Morsowanie hamuje procesy starzenia i działa odmładzająco na organizm. Starsi ludzie, którzy korzystają regularnie z zimnych kąpieli – są zdrowsi i przejawiają większą radość z życia.

Morsowanie hamuje procesy starzenia i działa odmładzająco na organizm
Morsowanie hamuje procesy starzenia i działa odmładzająco na organizm123RF

Zobacz też: Zimna woda im niestraszna. Morsy ze Skwierzyny rozpoczęły sezon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska