Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mosty i implanty

(syl)
- Jeśli ząb jest w dużej części zniszczony przez próchnicę czy złamanie, można go uratować, wykonując koronę protetyczną - mówi Agnieszka Pęksa, specjalizująca się w stomatologii estetycznej.
- Jeśli ząb jest w dużej części zniszczony przez próchnicę czy złamanie, można go uratować, wykonując koronę protetyczną - mówi Agnieszka Pęksa, specjalizująca się w stomatologii estetycznej. Ryszard Poprawski
Dziś stomatolog może wyeliminować niemal każdy, także wrodzony defekt twojego uśmiechu. To jednak kosztuje. I to dużo.

Milowym krokiem w stomatologii było wprowadzenie do leczenia materiałów kompozytowych, zwanych popularnie plombami. Wypełniają ubytki po próchnicy, zmieniają kształt, długość, kolor zęba i maskują przebarwienia.
- Gdy trzon zęba jest silny, zdrowy, a jego jedyną wadą jest jakiś defekt kosmetyczny, można zastosować licówki - mówi specjalizująca się w stomatologii estetycznej, Agnieszka Pęksa. - Te defekty, to np. przebarwienie, wrodzona wada szkliwa lub jego starcie, odkruszenie, szczeliny międzyzębowe stłoczenie, czyli silne nachodzenia na siebie zębów.
Licówki przypominają cienką jak paznokieć łuseczkę, którą przykleja się do zewnętrznej powierzchni zęba.

Mosty i implanty

Jeśli ząb jest w dużej części zniszczony przez próchnicę czy złamanie, można go uratować, wykonując koronę protetyczną. Przypomina czapeczkę pokrywającą ząb z każdej strony. Jest przymocowywana na stałe do zęba za pomocą cementu dentystycznego. Kolor i kształt korony jest podobny do pozostałych zębów.
Co innego, gdy brakuje jednego lub kilku zębów. Wtedy uzupełnia się je, wykonując mosty protetyczne lub wszczepiając implanty. Most mocuje się na zębach sąsiadujących z luką za pomocą koron protetycznych, które tworzą z nim całość. Trzeba tutaj oszlifować sąsiednie zęby, które stanowią filary mostu. Najnowszym osiągnięciem w uzupełnianiu brakujących zębów są implanty. Tytanowe śruby wkręcane są w kość i zastępują korzeń zęba. Dopiero na nich umieszczany jest nowy ząb.

Bialutkie jak snieg

Dzięki nowoczesnym metodom możemy poprawić kolor swoich zębów. Jeśli ząb jest martwy, można go wybielić tylko u stomatologa, przy pomocy specjalnego preparatu. Aby efekt był wyraźny, trzeba przejść 2-5 zabiegów.
Gdy chcemy wybielić zęby żywe (unerwione), mamy do wyboru kilka metod:

  • kupujemy w drogerii lub w aptece produkt wybielający - efekt jest jednak krótkotrwały
  • wybielanie nakładkowe - stomatolog wykonuje dla nas nakładkę, którą przed położeniem się spać wypełniamy specjalnym żelem i nakładamy na całą noc (trwa to 1-2 tygodnie)
  • wybielanie laserowe - to jeden zabieg trwający 30 minut
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska