Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówimy: kocham Cię!

(ik)
Nie wystarczą tylko miłe gesty. Aby pielęgnować związek, niezbędne są słowa. Niechętnie używamy ciepłych wyznań, a szkoda. Życie jest wtedy lepsze.
Nie wystarczą tylko miłe gesty. Aby pielęgnować związek, niezbędne są słowa. Niechętnie używamy ciepłych wyznań, a szkoda. Życie jest wtedy lepsze. fot. DiGiTouch
Wyznając nasze uczucia uczymy siebie czułości.

Często z łatwością wyrażamy negatywne emocje, a o wiele trudniej przychodzi nam mówić o dobrych uczuciach wobec drugiego człowieka.

Miłość nie powinna obywać się bez słów. Nie wystarczą czułe spojrzenia i ciepłe gesty. Ludzie, nawet bardzo bliscy, często bronią się przed wyznaniem uczuć. Nie tylko nie może im przejść przez gardło: "kocham cię", ale lęk paraliżuje ich przed znacznie mniej zobowiązującym: "podziwiam" czy "lubię".

Tymczasem psychologowie nie mają wątpliwości, że należy się tego nauczyć i często stosować. - W związku dwojga bliskich sobie ludzi nie może zabraknąć serdecznych wyznań - uważa psycholog Agata Bradecka. - Zawsze warto mówić, co się czuje. To dodaje zachęty, motywuje do pielęgnacji związku.

Stan posiadania

Obawy przed wyrażaniem dobrych uczuć zwykle biorą się z przekonania, że związek dwojga ludzi to walka i rywalizacja. Jak się rozpoznać? Proszę odpowiedzieć na pytanie: Co dla ciebie znaczy miłość? A. Mieć kogoś. B. Być z kimś. Osoby, które odpowiadają, że miłość to, mieć kogoś, mają skłonność do ograniczania partnera, sprawowania nad nim kontroli. Wyznania w ich przekonaniu "rozpuszczają" drugą stronę. Osoby, które chcą być z kimś, umieją wsłuchać się w siebie i wyrażać to, co czują.

Dorośli milczą

Obawy w dorosłym życiu przed nadużywaniem "dużych słów", często wynikają z młodzieńczych doświadczeń. Młodzi chłopcy szastają "kochaniem" na lewo i prawo, bo tak zdobywają dziewczyny. Dla nich "kocham" znaczy "pożądam". Dla dziewczyny "kocham" to bardzo często "poświęcam się". Dorośli mężczyźni wolą kochać w milczeniu. Kobiety natomiast bardzo potrzebują słów - czują się dzięki nie bezpieczne. Tymczasem jednym z największych problemów Polaków są trudności w komunikowaniu się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska