MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możesz dostać do 5 tysięcy złotych na zbiornik na deszczówkę lub oczko wodne. Sprawdź!

OPRAC.:
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Na zbiorniki na deszczówkę, oczka wodne będzie można dostać dofinansowanie do 5 tys. zł
Na zbiorniki na deszczówkę, oczka wodne będzie można dostać dofinansowanie do 5 tys. zł Janusz Wojtowicz, Krzysztof Dolatowski, Dariusz Gderz, pixabay.com/Kamilfoto
Chcesz postawić przy swoim domu zbiornik, by spływała do niego deszczówka? Albo wybudować oczko wodne? Możesz dostać do 5 tys. zł dofinansowania. Wnioski można będzie składać już od 1 lipca.

Boimy się suszy, podwyżek cen owoców i warzyw. Narzekamy na wyschnięte trawniki i wiele innych rzeczy. Ale każdy z nas może mieć wpływa na to, by nie marnować wody.

Warto pamiętać, że z średniej wielkości dachu w ciągu 20 minut, podczas intensywnych opadów spływa do instalacji kanalizacyjnej około 360 litrów wody. Tymczasem my do podlewania przydomowych trawników używamy wody z kranu.

Program „Moja woda”, czyli 100 mln zł na retencję

Od 1 lipca lipca rządowym programem „Moja Woda” będzie się zajmował i przyjmował wnioski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Program „Moja Woda” ma sfinansować 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji i spowodować zatrzymanie miliona m sześć. rocznie w miejscu opadu wody, a przez to odciążyć kanalizację i zmniejszyć ryzyko podtopień w wyniku nawalnych deszczów.

Kto może otrzymać dofinansowanie do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80 procent kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – to one od początku lipca 2020 r. będą przyjmowały wnioski właścicieli domów jednorodzinnych.
Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Do kiedy będzie realizowany program?

Program „Moja Woda” realizowany będzie w latach 2020-2024, podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

ZOBACZ TEŻ

W związku z pandemią koronawirusa nie tak łatwo dostać się dziś do szpitali. Przed nimi rozstawione są namioty, w pilnowaniu przestrzegania re  reżimu sanitarnego pomaga wojsko. Trzy szpitale w woj. lubuskim przeprowadzają testy dla osób po kwarantannie...

Trzy lubuskie szpitale wykonują testy dla osób w kwarantanni...

Elektrociepłownia Zielona Góra zapewnia, że prądu i ciepła nam nie zabraknie

Koronawirus w Zielonej Górze. Czy nie zabraknie w mieście pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska