Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz sie nauczyć oszczędności

Zbigniew Janicki
Ukończyła m.in. Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, studia podyplomowe w Georgetown University w Waszyngtonie - specjalność finanse publiczne, Prawo i Gospodarkę Unii Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Hobby: języki obce i turystyka. Czyta głównie książki popularnonaukowe, słucha piosenek turystycznych i żeglarskich.
Ukończyła m.in. Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, studia podyplomowe w Georgetown University w Waszyngtonie - specjalność finanse publiczne, Prawo i Gospodarkę Unii Europejskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Hobby: języki obce i turystyka. Czyta głównie książki popularnonaukowe, słucha piosenek turystycznych i żeglarskich. fot. Zbigniew Janicki
Rozmowa z MAŁGORZATĄ RULIŃSKA z Żar, prowadzącą zajęcia w ramach projektów unijnych

MOŻNA SKORZYSTAĆ

MOŻNA SKORZYSTAĆ

Fundacja Wspomagania Wsi zakończyła program pilotażowy, w ramach którego zorganizowano 50 spotkań warsztatowych w całej Polsce. Podczas wizyty w Żaganiu jej przedstawiciele już zapowiedzieli kontynuację tematu w ramach nowego programu, który będzie przygotowany pod koniec roku. Co również ważne certyfikowani trenerzy edukacji finansowej dostali zielone światło do wykorzystania zdobytej wiedzy i materiałów fundacyjnych w innych działaniach. Postanowiłam więc przygotować parę projektów lokalnych w ramach możliwości, jakie daje Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Powstały trzy projekty dla gmin: Iłowa, Żagań i Nowogród Bobrzański. Projektodawcą jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w Zielonej Górze.

- Zajmuje się pani edukacją finansową. Lubuszanie poznają, jak lepiej radzić sobie w dobie kryzysu?

- Właśnie wdrażany jest program szkoleniowy, realizowany przez Fundację Wspomagania Wsi na wzorach amerykańskich, za pieniądze z Narodowego Banku Polskiego. Skierowany jest on do mieszkańców obszarów wiejskich i małych miasteczek. Pomaga zaplanować budżet rodziny z wykorzystaniem dostępnych narzędzi oszczędzania i pożyczania.

- Jakie zaleca pani mechanizmy oszczędzania?

- Przede wszystkim ostrzegam przed tak zwanymi "złodziejami pieniądza", czyli pozornymi promocjami i okazjami zakupów, na przykład na raty - zero procent. W takim systemie ratalnym, często cena oferowanych zakupów jest znacznie wyższa niż w sąsiednim sklepie bez tych rat. Zwracam uwagę na czytanie umów kredytowych i innych ofert instytucji finansowych, podpowiadam jak dobierać je do celów finansowych rodziny.

- W jakich sposób uczestnicy nabywają takie umiejętności?

- Podczas trzydniowych warsztatów tworzy się zespoły, które budują roboczą "rodzinę" i przechodzą wszystkie etapy przygotowania planu finansowego. Zaczynają od bilansowania dochodów w tym stałych, dorywczych i sezonowych z wydatkami, również z uwzględnieniem ich sezonowości. Następnie przechodzą do kalkulowania funduszu na tzw. nieprzewidziane wydatki. Szacują swoje możliwości oszczędzania.

- A jak można nauczyć się różnych, często skomplikowanych, sztuczek bankowych?

- Po to organizowane są wizyty w różnych bankach, żeby porównać jaką wybrać najkorzystniejszą formę oszczędzania lub inwestycji. Przykład… Czy lepiej opłaca się kupić polisę ochronno-oszczędnościową, posagową, czy obligacje skarbowe, czy też lepiej założyć krótkoterminową lokatę, albo zainwestować w nieruchomości.

- Przy okazji można dowiedzieć się, jaką wziąć pożyczkę?

- Oczywiście to też bierzemy pod uwagę. Porównujemy oferty dotyczące pożyczek. Uczestnicy warsztatów zastanawiają się, co i kiedy zaplanować, kiedy wziąć pożyczkę, na co należy zwrócić uwagę podczas podpisywania umów. Często dziwią się, jak duże są różnice pomiędzy stopą oprocentowania nominalną, a rzeczywistą, ile jest kruczków, na które należy zwrócić uwagę.

- A jeśli ktoś już popadł w tarapaty finansowe?

- Tak do końca, to nie jest sytuacja bez wyjścia. Należy udać się do powiatowego rzecznika praw konsumenta, który pomoże, gdy prawa są łamane. Każdą umowę można rozwiązać, ale należy dokładnie zapoznać się z konsekwencjami takiej decyzji. Często są one bardzo dotkliwe dla konsumenta, dlatego trzeba się dobrze przygotować do korzystania z usług finansowych.

- Już pewnie pierwsi uczestnicy projektu potrafią sami wychodzić z opresji?

- Z pewnością, bo dowiedziałam się o wypraktykowanych operacjach. Uczestnicy warsztatów chwalą, że sami potrafią pożyczać "z głową" i wiedzą jakie instytucje finansowe należy brać pod uwagę, stosownie do dochodów. Popadający w tarapaty, zadłużeni w kilku miejscach wiedzą jak wszystko skomasować w jeden kredyt konsolidacyjny. O tych "narzędziach", w samych superlatywach, mówią na przykład uczestnicy warsztatów, czyli członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Turystycznego Piechur w Żaganiu.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska