Piotr Rzepecki
EPA/Rungroj Yongrit PAP/EPA
MŚ 2022. Senegal wygrał 2:1 z Ekwadorem w ostatnim grupowym meczu i to właśnie drużyna z "Czarnego Lądu" zameldowała się w 1/8 finału. Z tej grupy awansowała również Holandia, która przed meczem z Katarem była praktycznie pewna awansu.

MŚ 2022. Senegal - Ekwador 2:1 (1:0)

W bezpośrednim meczu o awans z grupy A zmierzyły się reprezentacje Ekwadoru i Senegalu. Dotąd lepiej radziła sobie ekipa z Ameryki Południowej, która pokonała Katarczyków w meczu otwarcia mistrzostw a także urwała punkty Holandii remisując z "Oranje" 1:1. Tymczasem Senegal wygrał tylko jedno spotkanie - z Katarem. Na inaugurację uznał wyższość Holendrów. Wszystko jednak rozstrzygnęło się w meczu bezpośrednim tych dwóch ekip: wygrany meczu Senegal - Ekwador awansuje. W przypadku remisu Ekwadorczycy by awansowali, a reprezentacja Senegalu wróciłaby do domu.

Od pierwszej minuty było widać komu bardziej zależy na wygranej. Ekipa z Senegalu dominowała rywala, już na początku mogła wyjść na prowadzenie. W doskonałej okazji pomylił się jednak Idrissa Gueye. Gola udało się wcisnąć tuż przed przerwą z rzutu karnego. Obrońca reprezentacji Ekwadoru Piero Hincapie wbiegł wprost w rozpędzonego z piłką Ismaila Sarr'a. Napastnik angielskiego Watfordu sam podszedł do wykonywania jedenastki i błędu nie popełnił. Skierował piłkę z zimną krwią w dolny róg bramki i otworzył wynik meczu.

Na drugą część spotkania to Ekwadorczycy wyszli bardziej zdecydowani. Stworzyli sobie kilka niezłych sytuacji. Najlepszą w 68. minucie kiedy po dograniu z rzutu rożnego Moises Caicedo dał Ekwadorowi wyrównanie. Radość z gola i wynikającego z remisu awansu trwała około 120 sekund. Bowiem tyle zajęło Senegalczykom strzelenie drugiej bramki. Piłkę do siatki skierował kapitan Kalidou Koulibaly. Pierwszy gol w 66 meczu w kadrze obrońcy Chelsea. Pierwszy, ale jakże istotny!

W końcowym fragmencie bliżej strzelenia gola byli Senegalczycy. Reprezentacja Ekwadoru miała dobry moment, który spuentowała strzelonym golem, ale później wydaje się, że wkradło się zbyt duże rozluźnienie w ekipie Gustavo Alfaro. Ostatecznie po wygranej 2:1 Senegal melduje się w fazie pucharowej mundialu i spycha Ekwadorczyków na trzecie miejsce w grupie.