Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murzyn - bohater historii aptekarskiej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Figura przed i po konserwacji
Figura przed i po konserwacji Arch. Muzeum Ziemi Wschowskiej
W Muzeum Ziemi Wschowskiej można obejrzeć figurę Murzyna w pióropuszu, która pochodzi z dawnej apteki „Pod Murzynem”.

„Mohren-Apotheke” tak nazywała się ta apteka przed wojną, Usytuowana była przy obecnej ul. Niepodległości. Muzealnicy przypominają z tej okazji, że historia wschowskiego aptekarstwa rozpoczęła się dużo wcześniej.

Pierwsza apteka miejska powstała jako przybudówka obok wieży ratuszowej w 1580 roku. Pierwszym aptekarzem był Georg Born (zm. 1609 r.). Niedługo później Wschowa zyskała drugą aptekę „Pod Orłem” („Adler-Apotheke”), której aptekarzem był Samuel Hortensius. „Mohren-Apotheke” powstała w XVII wieku (pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1699 roku) na Przedmieściu Polskim przy ulicy Szerokiej (niem. Breitestrasse; obecnie ulica Niepodległości) Jej założycielem był Johann Caspar Imgarten (zm. 1710 r.), przetrwała do 1945 roku. Dziś ma tam siedzibę bank. Polichromowana figura Murzyna w latach powojennych przeniesiona została nad wejście kawiarni nazwanej „Murzynek”, przy ul. Bohaterów Westerplatte.

Od 1978 roku figura jest w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej. W 2013 roku została poddana konserwacji i można ją podziwiać na stałej ekspozycji w rezydencji jezuickiej przy placu Farnym 3. Natomiast w miejscu ostatniego usytuowania zobaczyć można jej kopię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska