MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muszę zwolnić

RENATA OCHWAT
Nowe twarze, nowi reżyserzy, kameralne spektakle - takie zmiany szykują się od nowego sezonu w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. To prawdziwa rewolucja, która dla obecnego zespołu oznacza zwolnienia.

Już wiadomo, że od nowego sezonu na gorzowskiej scenie pojawi się co najmniej jedna nowa twarz. Dyr. Jan Tomaszewicz podpisał umowę z tegoroczną absolwentką szkoły aktorskiej. - Cały czas prowadzę rozmowy z kolejnymi, których oglądałem na spektaklu dyplomowym w warszawskiej Akademii Teatralnej. Sami do mnie przyszli z zapytaniem o pracę - mówi.

Muszę zwolnić

W gorzowskim teatrze ostatnie nowe twarze pojawiły w 2000 r. - to Joanna Rossa i Artur Nełkowski. Od niemal dziesięciu lat jednak trzon zespołu się nie zmienia. Dyrektor ma nadzieję, że uda mu się zatrudnić od nowego sezonu pięć - sześć nowych osób, przede wszystkim aktorów - mężczyzn. - Ale nawet jak zatrudnię trzy, też będę zadowolony - dodaje.
Dyrektor nie chce mówić, ilu ludzi i kogo zamierza zwolnić. - Ale niestety, kilka osób będę musiał. Nie mam pieniędzy, aby rozszerzyć zespół. Zresztą aktor to zawód na walizkach. Zbyt długie pozostawanie w jednym miejscu hamuje rozwój. Tu niestety tak się stało, że zespół popadł w stagnację, w jakieś dziwne poczucie bezpieczeństwa - mówi dyr. Tomaszewicz.
Gorzowscy aktorzy nie chcą komentować zmian. Kto z nich odejdzie z gorzowskiej sceny, wiadomo będzie na początku kwietnia. Prawdopodobnie odejdzie Ryszard Major, były dyrektor, obecnie na stanowisku reżysera, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Kolejna scena

. Tomaszewicz planuje odnowę repertuaru. - Stawiam na małoobsadowe, aktualne spektakle, które będzie można pokazać w różnych miejscach kraju - deklaruje.
Do pracy z gorzowskim zespołem będą zapraszani reżyserzy z całego kraju. Zdaniem dyrektora takie ustawienie pracy pozwala wyciągać z aktora nowe emocje, daje lepsze efekty niż stała praca z jednym i tym samym reżyserem. Wśród nowinek jest także otwarcie Letniego Teatru jako trzeciej, po głównej i Małej, sceny teatru Osterwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska