Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Muzea znów otwarte! Czy w Muzeum Ziemi Lubuskiej nareszcie zobaczymy multimedialną wystawę o historii Zielonej Góry i regionu?

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Nam multimedialną wystawę na temat historii Zielonej Góry i regionu w Muzeum Ziemi Lubuskiej udało się obejrzeć w trakcie jej powstawania w lipcu 2020 roku
Nam multimedialną wystawę na temat historii Zielonej Góry i regionu w Muzeum Ziemi Lubuskiej udało się obejrzeć w trakcie jej powstawania w lipcu 2020 roku Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Rząd od 1 lutego 2021 roku poluzował obostrzenia. Między innymi otwarte mogą być znów muzea i galerie. Co zobaczymy w Muzeum Ziemi Lubuskiej? Może słynną już wystawę „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra - region lubuski” w nowej części instytucji?

Na otwarcie wystaw w dobudowanej w 2020 roku części Muzeum Ziemi Lubuskiej (od strony ul. dra Pieniężnego ) w Zielonej Górze mieszkańcy miasta i regionu czekają od kilku miesięcy. To tu nasi muzealnicy stworzyli nowoczesną, multimedialną wystawę na temat historii Zielonej Góry i regionu - „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra - region lubuski”.

Nowa multimedialna wystawa na temat historii regionu w Muzeum Ziemi Lubuskiej zachwyci każdego!

Monarchowie patrzą na multimedialną makietę

Monarchowie patrzą tu z obrazów na ruchomą makietę, na której wyświetlają się mapy regionu, to znów wypiętrzają się mury miasta. Nad makietą – panoramiczny ekran (sterowanie mamy pod ręką), na którym dokazuje sympatyczny Bachusik.
Dalej - po jednej stronie mamy wszystko, co trzeba wiedzieć o historii zielonogórskiego winiarstwa, a po drugiej stronie – o tutejszym włókiennictwie. Powiększone na całą ścianę archiwalne fotografie dają złudzenie, iż pracownicy winiarni sprzed stu lat zaraz wyjdą do nas z butelką w ręku.

„Ślimak” z wielką panoramą XIX-wiecznej Zielonej Góry

Pośrodku tej sali ekspozycyjnej usadowił się słynny już „ślimak”, czyli mocno powiększona i odpowiednio podświetlona panorama Grünberga z końca XIX wieku. Wchodząc do środka, będziemy „wędrować” od domku winiarskiego na ul. Ceglanej, zobaczymy Wieżę Braniborską, Pałacyk Schneidera, fabrykę Förstera i na końcu wiatrak na Lipowym Wzgórzu. Na zewnątrz „ślimaka” czekają na nas wizjery fotoplastykonu.

Szli na zachód osadnicy

Robimy kilka kroków i jesteśmy w rzeczywistości, która kosztowała tysiące powojennych zielonogórzan i Lubuszan pokonanie setek kilometrów. Tu graniczną datą jest rok 1945. W gablotach dokumenty z obozów, pamiątki Sybiraków… Jest też wózek, jakiego używali przesiedleńcy. I multimedialne kolumny, z których mówią do nas mieszkańcy – świadkowie historii. Tu również znalazło swoje miejsce płótno Andrzeja Strumiłły – „Nasza ziemia” (przez lata witało nas w dawnym holu MZL).

Zagłębie kabaretowe, żużlowe…

W kolejnej sali… „jedziemy” ku współczesności. Na ścianie wyświetlane są dawne kroniki. Wisi sztandar Zastalu. Stoi motocykl żużlowca Falubazu, są też kevlar, kask, wielkie zdjęcie… Obok kuszą twarze Władysława Sikory, Joanny Kołaczkowskiej i Dariusza Kamysa. Wybierasz ikony i już o Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym wiesz wszystko.

Na linii czasu

Wchodzimy w wąski korytarz. W kolejnych gablotach o upływie czasu przypominają nam przedmioty codziennego użytku, które służyły zielonogórzanom na przestrzeni kilku wieków. Klucze, porcelana, maszyna do pisania, magnetofon, komórka…

Wystawa historyczna na razie nie będzie dostępna

Niestety, choć Muzeum Ziemi Lubuskiej zostanie otwarte w środę, 3 lutego 2020 roku – nowa część instytucji jeszcze nie będzie udostępniona zwiedzającym. Jak wyjaśnia dyrektor MZL Leszek Kania, chodzi o pandemiczne obostrzenia. Otóż na multimedialnej ekspozycji „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra - region lubuski” mamy interaktywne ekrany, przyciski – korzystanie z nich w czasie pandemii jest problematyczne.

Niech pociechą będzie fakt, że muzeum pracuje nad udostępnieniem projektu „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra - region lubuski” w postaci wirtualnego spaceru.

Oto, co można obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej od 3 lutego 2021 roku

Muzeum Ziemi Lubuskiej czynne:

 • środa-piątek: 12.00 - 17.00
 • sobota: 10.00 - 15.00
 • niedziela: 10.00 - 16.00

Z uwagi na ograniczenia sanitarne udostępnione będą następujące wystawy stałe:

 • Muzeum Wina
 • Galeria witraży Marii Powalisz-Bardońskiej
 • Sala Zegarowa
 • Galeria Mariana Kruczka
 • Muzeum Dawnych Tortur
 • Galeria piastowskich książąt Śląska Lubuskiego
 • Winiarnia mieszczańska

Dodatkowo czynne są ekspozycje czasowe:

 • Kobieta, wino i śpiew – wystawa porcelany ze zbiorów Piotra Pudłowskiego
 • Winnica Gostchorze
 • Plakat winobraniowy
 • Kolekcje autorskie ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wszystkie osoby wchodzące do Muzeum powinny mieć założone maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe.

Jakie skarby odnaleziono przy rozbudowie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska