Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Barlinku otwarte będzie w nocy (wideo)

Jakub Pikulik 0 95 722 57 72 [email protected]
Jedną z najciekawszych ekspozycji w muzeum jest zrekonstruowana kuchnia, którą posługiwali się jedni z pierwszych mieszkańców regionu
Jedną z najciekawszych ekspozycji w muzeum jest zrekonstruowana kuchnia, którą posługiwali się jedni z pierwszych mieszkańców regionu fot. Jakub Pikulik
Ma być muzyka, spektakl teatralny, aktorzy przebrani za historyczne postacie. Wszystko po to, żeby zachęcić ludzi do odwiedzenia muzeum. Te, i wiele innych atrakcji już w sobotę w Muzeum Regionalnym w Barlinku.

Pierwsza taka impreza odbyła się w 1997 roku w Berlinie. W krótkim czasie zyskała ogromną popularności teraz organizuje ją już grubo ponad 120 miast w Europie. Jest wśród nich Barlinek. Noc Muzeów, bo o tym wydarzeniu mowa, to nic innego jak otwarcie obiektów kulturalnych do zwiedzania w godzinach nocnych. Muzeum Regionalne w Barlinku zaprasza już jutro od godziny 20.00 do północy. - Może nawet i dłużej, to zależy od zainteresowania - tłumaczy Halina Olkiewicz-Fiałkowska, kustosz barlineckiego muzeum.

Chodzą, bo muszą?

Do tej pory najczęstszymi gośćmi w muzeum byli uczniowie odwiedzający to miejsce przy okazji wycieczek szkolnych i turyści. Mieszkańcy sami z siebie raczej rzadko przekraczają jego próg. - Byłem kiedyś w muzeum. Kiedy? Nie pamiętam, jakieś 4-5 lat temu, jak rodzina do mnie przyjechała - wyznaje Eugeniusz Ulczak z Barlinka. Na pytanie, dlaczego nie odwiedza tego miejsca częściej odpowiada krótko: - Nie ma czasu.

A w muzeum naprawdę wiele się dzieje. Nie tak dawno została tam otwarta wystawa o dawnej, nieistniejącej już restauracji Wldschenke (pisaliśmy o tym w tekście "Ożywa Waldschenke" w "GL" z 24 kwietnia). Poświęcono jej całe pomieszczenie. Poza tym w muzeum można jeszcze zobaczyć wystawę szachów mistrza świata Emanuela Lasera, makiety miejskiego dworca kolejowego, dawne zdjęcia Barlinka oraz to, jak niegdyś żyli na tych terenach pierwsi mieszkańcy.

Noc z duchami

- Ludzie powinni się interesować historią swojego regionu, miasta w którym mieszkają. To dlatego zachęcamy ich do odwiedzani muzeum. Teraz wpadliśmy na pomysł włączenia się do akcji Noc Muzeów - wyjaśnia kustosz. Program imprezy jest naprawdę ciekawy. Obejmuje między innymi projekcję archiwalnych filmów miejskich z lat 90. - Mieszkańcy będą mogli się na nich odszukać i zobaczyć jak wyglądali przeszło dziesięć lat temu - wyjaśnia kustosz. Punktualnie o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert gospel w wykonaniu zespołu Sonata. W środku nocy ze światem połączą się krótkofalowcy z miejscowego Klubu Krótkofalowca. Nie lada atrakcją będzie możliwość rozegrania partyjki szachów z mistrzem Laserem. - Chcemy przywołać znane postacie z naszego miasta. Tej nocy odwiedzą nas jeszcze duchy - mówią organizatorzy. Ludzie będą mogli też wziąć udział we wspólnym tworzeniu wiersza o ich mieście. Każdy będzie mógł dopisać po dwie linijki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska