Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Kostrzynie otwarte. "To perła na skalę regionu" (zdjęcia)

(pik)
Ekspozycja jest interaktywna. Można m. in. potrzymać w ręku jeden z karabinów, którymi walczono o miasto w 1945 r.
Ekspozycja jest interaktywna. Można m. in. potrzymać w ręku jeden z karabinów, którymi walczono o miasto w 1945 r. Jakub Pikulik
Kosztowało 1,3 mln zł, pracowało przy nim kilkudziesięciu fachowców i pasjonatów, prace nad stworzeniem ekspozycji trały blisko trzy lata. W piątek w Kostrzynie otwarto ekspozycję w bastionie Filip.
Tworzenie muzealnej ekspozycji trwało blisko trzy lata.

Otwarcie wystawy w bastionie Filip w Kostrzynie

- Nie jest sztuką postarać się o pieniądze unijne i wyremontować zabytek. Sztuką jest znaleźć dla niego później odpowiednią funkcję, żeby służył ludziom - mówi burmistrz Andrzej Kunt. Wczoraj otworzył ekspozycję, stworzoną w kazamatach bastionu Filip na Starym Mieście.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Ekspozycja robi wrażenie. W piątek zwiedziło ją grubo ponad sto osób. Odwiedzającym udostępniono gabloty, na których możemy m. in. oglądać i dotknąć broni, używanej w walkach o miasto w 1945 r. Jest tu dobrze znana kostrzynianom armata z cokołu pomnika na bastionie Król. W kolejnych salach możemy zobaczyć makietę jednego z fortów, otaczających twierdzę, mnóstwo zdjęć z przedwojennego Kostrzyna, jest model tramwaju, pokazujący jakie wagoniki jeździły po mieście przed wojną. W kolejnej Sali jest olbrzymia makieta kostrzyńskiej twierdzy. Wiele elementów jest multimedialnych, oglądający sami mogą wybierać zdjęcia i opisy, zmieniać obraz, poruszać się między poszczególnymi informacjami. W ostatniej Sali ustawiono duży projektor. Połączony on jest z mapą Kostrzyna. Wybieramy punkt na mapie, a na wyświetlaczu pokazują nam się zdjęcia tego miejsca sprzed wojny i z czasów obecnych. - To prawdziwa perełka. Wystawę stworzono we wzorcowy sposób. Widać, że łączy pokolenia. Interesujące wiadomości znajdują tu zarówno młodsze, jak i starsze osoby. Ekspozycja jest bardzo nowoczesna, wykonana według obowiązujących teraz trendów - mówi Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski konserwator zabytków.

Ogromny wkład w tworzenie ekspozycji mają pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Uczestniczyli w tym też zarówno profesjonalni naukowcy, jak i zwykli pasjonaci historii. Przedmioty, które możemy oglądać w gablotach, pochodzą z terenu miasta. Wykopano je z ziemi przy okazji różnych prac na przestrzeni lat. Część eksponatów przekazali sami mieszkańcy.

Ekspozycję w Kostrzynie i rewitalizację samej twierdzy docenił minister kultury Bogdan Zdrojewski, odznaczając burmistrza złotą odznaką za opiekę nad zabytkami.

Zobacz też: Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2014:**Przystanek Woodstock 2014 - program, koncerty, goście **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska