Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne Raczkowanie i Akademia Muzyki. Wiele nowości w Filharmonii Zielonogórskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Podczas konferencji prasowej przedstawiono plany Filharmonii Zielonogórskiej na sezon 2021/2022.
Podczas konferencji prasowej przedstawiono plany Filharmonii Zielonogórskiej na sezon 2021/2022. fot. archiwum FZ
Podczas spotkania prasowego Rafała Kłoczko - nowego dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej, a także zaproszonych gości przedstawiono bardzo ciekawe plany na najbliższy sezon artystyczny 2021/22.

Międzynarodowy Festiwal im. Tadeusza Bairda, reaktywacja Festiwalu Organowego im. G. Ph. Telemanna, rozszerzenie oferty edukacyjnej oraz nawiązanie współpracy z kluczowymi instytucjami w regionie, to tylko niektóre z tematów poruszonych przy okazji wtorkowej konferencji. Poza cotygodniowymi koncertami symfonicznymi i kameralnymi zaprezentowano także nowe projekty, które mają uatrakcyjnić ofertę instytucji.

Weekend z Niepodległą

Poza dobrze znanymi zielonogórskim melomanom cyklami koncertowymi: Festiwal smyczkowy „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”, Dni Muzyki nad Odrą, Festiwal Belcanto, oferta filharmonii wzbogaci się o nowe imprezy. Pierwszą z nich będzie Weekend z Niepodległą (11-14.11.), mający na celu włączenie się Filharmonii Zielonogórskiej do świętowania kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę Niepodległości. Istotą wydarzenia jest nie tylko prezentowanie dzieł polskich kompozytorów, ale i konfrontowanie ich z muzyką europejską czy światową.

- Moim celem jest, aby tematyka, jak i atrakcyjny repertuar wydarzeń przyciągały do naszej filharmonii nie tylko melomanów, ale także wszystkich chcących włączyć się w obchody rocznicowe – niezależnie od wieku, wykształcenia czy zainteresowań - mówi dyrektor Kłoczko.

Kobiety w muzyce oraz kompozytorzy polscy

Kolejnym nowym punktem programowym filharmonii, staną się miesięczne koncerty tematyczne, w których motywem przewodnim będą konkretne tematy. W marcu 2022 r. uwaga będzie skierowana np. na obecność kobiet w środowisku muzycznym, a maj będzie miesiącem upamiętniającym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz wielkich polskich kompozytorów: S. Moniuszki, I. J. Paderewskiego, F. Chopina, W. Żeleńskiego czy K. Szymanowskiego. Filharmonia stawia także na rozszerzenie oferty familijnej w formie koncertów dla dzieci, młodzieży i całych rodzin (Muzyczne Raczkowanie, Zielonogórska Akademia Muzyki).

Festiwal im. Tadeusza Bairda oraz współpraca partnerska

Jak podkreślił dyrektor R. Kłoczko: „Zasadniczym elementem w misji kierowanej przez niego instytucji, jest także promowanie twórczości Tadeusza Bairda – patrona Filharmonii. Stąd, poza regularnym włączeniem kompozycji Bairda do programu koncertów, powstała idea stworzenia Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego jego imienia”. Kłoczko stawia również bardzo na współpracę pomiędzy instytucjami znajdującymi się w Lubuskiem, w tym: z Lubuskim Teatrem Lubuskim, Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Zielonej Górze czy Filharmonią Gorzowską. Przedsmakiem współpracy z tą ostatnią będzie koncert na zakończenie sezonu.

Sławy na scenie filharmonii

W najbliższym miesiącach na scenie Filharmonii Zielonogórskiej pojawią się tak znakomici dyrygenci, jak: Antoni Wit, Marek Pijarowski, Marta Gardolińska, Jan Miłosz Zarzycki, Mirosław J. Błaszczyk, Sebastian Perłowski, Przemysław Neumann, Agnieszka Franków-Żelazny i Marta Kluczyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska